Malatya’da 5,3 büyüklüğünde deprem… Yaralılar var

AFAD, saat 20.48'de merkez üssü Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi olan 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. Deprem sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 23 vatandaşın panik sebepli olarak yaralandığını bildirdi.

featured

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, saat 20.48’de merkez üssü Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Zeminden 7 kilometre derinlikte olan deprem, Malatya ve çevre illerden de hissedildi. Depremde ilk belirlemelere göre 23 kişinin yaşanan panik sonucunda yaralandığı öğrenildi.

BAKAN KOCA YARALI SAYISINI AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depreme ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 23 kişinin düşme veya yüksekten atlama sonucu yaralandığını bildirdi. Bakan Koca, “Malatya Yeşilyurt merkezli 5.3 büyüklüğündeki depremde Son Durum: Malatya’da 22, Adıyaman’da 1 kişi olmak üzere 23 vatandaşımız düşme veya yüksekten atlama sonucu yaralanmıştır. Depremden etkilenen bölge için Malatya’dan 14 ambulans ve 3 UMKE Timi, Adıyaman’dan 3 UMKE Timi, Kahramanmaraş’tan 2 ambulans ve 1 UMKE Timi, Diyarbakır’dan 5 ambulans olmak üzere, toplam 21 ambulans ve 7 UMKE Timi görevlendirmesi yapılmıştır. Hastalarımızın tedavileri devam etmektedir. Halkımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” açıklamalarında bulundu.

 

İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise yaptığı açıklamada, “Malatya ili Yeşilyurt ilçesinde 5.3 büyüklüğünde meydana gelen depremde ekiplerimizin saha tarama çalışmaları devam etmektedir. İlk belirlemelere göre, 1 metruk bina yıkılmış ve 2 Ağır hasarlı bina yan yatmıştır. An itibari ile can kaybımız yoktur. Korku, panik ve yüksekten atlama nedeniyle 22 vatandaşlarımız hafif yaralanmıştır. Yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Deprem, Diyarbakır, Tunceli ve Elazığ ve Gaziantep’te de hissedildi. Depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken, Diyarbakır’da bazı vatandaşlar sokağa çıktı.

Tunceli’den de AFAD ve Munzur Arama Kurtarma Derneği’nden (MUDAK) oluşan 30 kişilik ekip deprem bölgesine doğru hareket etti.

VALİ’DEN AÇIKLAMA

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, AA muhabirine, tüm Malatyalılara geçmiş olsun dileklerini ileterek, şöyle konuştu:

“Ekiplerimiz saha taramalarınız gerçekleştiriyor. Şu ana kadar Battalgazi ilçesindeki 1 metruk binada yıkım oldu. Sokaktan geçen 1 çocuğun ayağı kırıldı ve hastaneye intikal ettirildi. Birkaç tane de balkondan atlama vakası mevcut. Ekiplerimiz, sahadaki tarama faaliyetlerini sürdürüyor.”

BAŞKAN GÜRKAN’DAN AÇIKLAMA

Depremin ardından çok şiddetli bir sarsıntı yaşadıklarını ancak şu ana kadar kendilerine gelen olumsuz bir durum olmadığını belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Malatya / Yeşilyurt merkezli 5.3 büyüklüğünde yaşanan #deprem’den etkilenen tüm hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim memleketimizi ve ülkemizi her türlü afetten korusun” dedi.

UZMANLARDAN DEĞERLENDİRMELER

Sarsıntı sonrası açıklamalarda bulunan deprem uzmanları, farklı noktalara dikkat çektikleri değerlendirmelerde bulundu.

NACİ GÖRÜR: MTA HARİTASI YOKTUR

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, artçının İkizce depremi ile Öncü depremini karşılaştırdı. Bu deprem faylarının deprem haritasında olmadığına dikkat çeken Görür, “Bugün olan depremler hakkında sizleri bilgilendireceğim: Önce Malatya’da 4,3 büyüklükte Öncü-Yeşilyurt depremi, sonra da 5,2’lik İkizce-Yeşilyurt depremi oldu. Kuvvetle muhtemeldir ki Öncü depremi İkizce depreminin öncüsüdür. Bu deprem fayları MTA haritasında yoktur. Yeni fay?” dedi.

‘ARTÇI DEPREMLER SÜRECEKTİR’

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgü Ahmet Ercan, “Malatya İkizce-Yeşilyurt’ta 20.47’de M5,2 büyüklüğünde 5 km odakta olan deprem artçı bir depremdir. Bu depremler orta ile az hasarlı yapıların hasar oranını arttıracak, can güvenliğini tehdit edecektir. Artçı depremler 4 ile 5 yıl, en büyüğü M6,7 olmak üzere sürecektir” dedi.

Ercan, “Benim asıl korkum, M7 dolayındaki bir depremle Pazarcık’tan, güneye, Hatay-Suriye sınırından Filistine doğru Ölü Deniz kırığının kırılmasıdır” ifadelerini kullandı.

‘2 YIL DAHA SÜRECEKTİR’

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şerif Barış da CNN Türk’te bağlandığı canlı yayında, meydana gelen depremin artçı deprem olduğunu belirtti.

Barış, “Bunlar, 6 Şubat depremlerinin artçıları. Bu bir artçı depremdir, en az 2 yıl daha sürecektir. Sayıları, büyüklükleri azalacak, aradaki süre uzayacak. Bu tür depremlerde büyük anlamda hasar beklemiyoruz. Bu tür depremlerin hasar görmemiş yapılara hasar yapması pek mümkün değil. Bu tür artçılarda insanlar camlardan, balkonlardan atlamamalı. Çok büyük travmalar yaşadılar, doğru. Ama panik yapılmaması gerek. Artçılar bittikten sonra evlerinden çıkabilirler” ifadelerini kullandı.

Malatya’da 5,3 büyüklüğünde deprem… Yaralılar var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!