Manisa ve Kütahya’da orman yangını

Manisa ve Kütahya'da orman yangını çıktı. Manisa'nın Akhisar ilçesinde otluk alanda çıkıp, tarım arazileri ile ormana sıçrayan yangın, 13,5 saat sonra kontrol altına alındı. Bölgedeki 20 evde yaşayan 40 kişinin tahliye edildi. Kütahya'nın Emet ilçesinde çıkan orman yangınına da ekipler, havadan ve karadan yangına müdahale edildi ve orman yangını kontrol altına alındı.

featured

Manisa’nın Akhisar ilçesinde ve Kütahya’nın Emet ilçesinde orman yangını çıktı. Yangınlara ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi devam ederken bölgede tahliye çalışmaları da başladı.

Manisa’daki yangın nedeniyle bölgedeki 20 evde yaşayan 40 kişinin tahliye edildiği öğrenildi. Kütahya’da ise alevlerin tehdit ettiği bir köyde tahliye çalışması başlatıldı.

MANİSA’DA ORMAN YANGINI

Manisa’nın Akhisar ilçesi Seğirdim Çaltıçukuru mevkii Şehitler-Hasköy-Durasıl Mahalleleri arasında saat 17.30 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenden dolayı başlayan ot yangını rüzgarın da etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Ekiplerin kısa sürede müdahale etmesine rağmen rüzgarın etkisiyle yangın büyümeye başladı.

8 EV YANDI, 40 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Orman yangını sebebiyle 20 ev boşaltılırken, yaklaşık 40 kişi bölgeden tahliye edildi. Yangına 10 helikopter, 8 uçak, 40 arazöz, 8 dozer, 15 su tankeri, 1 jandarma komando timi, 4 TOMA, 9 asayiş timi, 2 trafik timi ile müdahale ediliyor. Yangında şuana kadar ölü veya yaralı olmadığı öğrenilirken 8 evin tamamen yanarak küle döndüğü öğrenildi. Ekiplerin yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

50 HEKTARLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ

Can kaybı ve yaralanmanın olmadığı yangında 5 saat içerisinde 50 hektarlık ormanın zarar gördüğü belirtildi.

YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Havanın kararması ile alevlere sadece 2 gece görüş kabiliyetini sahip helikopterle devam edildi. Karadan müdahale ise hummalı bir şekilde sürdü. Günün ilk ışıkları ile helikopter ve uçaklar, tekrar devreye girdi. Alevler, saat 07.00 itibarıyla 13,5 saat sonra kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sürerken, metruk Çaltıkçukur Mahallesi’ndeki 7 boş ev ile 1 okul yangında zarar gördü.

Yangında ne kadar alanın zarar gördüğünün tespiti için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

KÜTAHYA’DA DA ORMAN YANGINI

Kütahya’nın Emet ilçesi Küreci köyü yakınlarındaki ormanda da akşam saatlerinde yangın çıktı.

Alevler kısa sürede rüzgarın da etkisiyle büyüdü. Dumanları fark edenlerin ihbarıyla bölgeye söndürme helikopteri ve çok sayıda arazöz ile orman işçisi sevk edildi.

Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangına havadan ve karadan müdahale edilirken, söndürme çalışmalarında ekiplere köylüler de destek veriyor.

TAHLİYE ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Saat 18.00 sıralarında ormanda çıkan ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede 3 noktaya daha sıçrayan yangın nedeniyle gökyüzü kara dumanla kaplandı. Yangına 2 tanker uçak, 6 helikopter, 29 arazöz, 8 su ikmal aracı, 6 dozer, 3 greyder, 8 itfaiye aracıyla ile müdahale ediliyor.

Alevlerin tehdit ettiği Küreci köyünde ise tahliye çalışması başlatıldı. Dumanların merkez ve Tavşanlı ilçelerinden görüldüğü belirtildi.

20 HEKTARLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ

Yangının tahmini 20 hektarlık karaçam ormanında etkili olduğu öğrenildi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 8 HELİKOPTER GÖREVLENDİRDİ

Milli Savunma Bakanlığı, yangın söndürme çalışmalarına 8 helikopter gönderildiğini açıkladı. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Kütahya Emet’te devam eden yangın söndürme çalışmalarına destek için Kara Havacılık Komutanlığımız tarafından İzmir’den ve Isparta’dan toplam 8 adet helikopter görevlendirildi. Yangın söndürme teçhizatına sahip olan helikopterlerimiz bölgeye intikal etti. Ayrıca Emet’te bulunan bir adet İHA ile yangın söndürme çalışmaları havadan takip edilerek koordinasyon için görüntü aktarımı yapılıyor. Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığımızdan görevlendirilen personel ve yangın söndürme araçları bölgeye sevk edildi” denildi.

Yangına şu anda 28 helikopter, 6 uçak, 75 arazöz, 25 su taşıma aracı, 35 itfaiye, 6 dozer ve 850 personel ile müdahale ediliyor.

KONTROL ALTINA ALINDI

Bölgede 26 helikopter, 9 uçak, 78 arazöz, 8 dozer ve 500’e yakın personelle yürütülen çalışmalarla yangın kontrol altına alındı.

Manisa ve Kütahya’da orman yangını

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Elon Musk uydularının? başımızın üstünde görmemizle bu yangınların bir bağlantısı var mı acaba. Sonuçta ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Tabi bunu haber yapacak tartışacak araştıracak insanoğlu var mı görmek lazım. Sıcak hava kurutur. Gunes ışinlarini belli bir noktaya yogunlastirmadiktan sonra ateş yapmaz. Ve bu sıcaklar hep vardı. Ateş yakmak kolay değildir. Bir ağacın yanması sigara izmariti ile bir köz ile veyahut kaynaktan çıkan kivilcim ile mümkün değil. Pkk deseniz Avrupa da yanıyor. Amerika da yanıyor. Her yer yanıyor. Bir Allah in kulu tv programlarında bunu tartışmayacak mı?

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!