Mansur Yavaş’ın ikinci ‘Boğaziçi’ mektubu kime gidecek?

featured

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu’ya istifa çağrısı yaptığı mektubuna olumlu yanıt gelmemesi durumunda ikinci bir mektubu da Boğaziçili öğrencilere yazacağını açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu‘yu istifaya davet ettiği mektubuyla ilgili Habertürk yazarı Nagehan Alçı‘ya açıklamalarda bulundu. 

Alçı, Yavaş’a “Belediye başkanının siyaset yapmayacağı”na ilişkin daha önce yaptığı açıklamaları hatırlatarak, söz konusu mektubu hangi gerekçeyle yazdığını sordu. Mansur Yavaş şu yanıtı verdi:

‘OLAYLAR ANKARA’YA SIÇRAYINCA AÇIKLAMA YAPMA GEREĞİ DUYDUM’

“Ben Boğaziçi’nde yaşananları siyaset üstü bir konu, bir milli birlik meselesi olarak görüyorum. Ayrıca İstanbul’daki gerginlik benim yönettiğim şehir Ankara’ya da sıçramaya başladı. ODTÜ’de de bir grup dün protestoya kalkıştı. Bakın geçen sene yine ODTÜ’de bir yurt krizi yaşanmıştı hatırlarsınız. Öğrenciler yurt yaptırmak istemiyorlardı. Protesto ediyorlardı. Ben o zaman da ODTÜ Rektörü ile iletişime geçtim, bir sorun varsa yardımcı olalım diye düşündüm, ‘Belediye olarak yurdu biz yapar, üniversiteye hibe ederiz’ dedim. Nitekim tansiyon düştü, kriz çözüldü bu yolla.”

“Bakın devlet kimseyle inatlaşmaz. Burada öğrenciler ile rektör arasında bir inatlaşma var” diyen Yavaş, “Bunun daha çok uzaması hepimize kaybettirir. Bizim ciddi sorunlarımız var. Açlık var, pandemi var. Bunlarla uğraşmamız, böyle gerginliklerle vakit kaybetmememiz lazım. O nedenle Rektör Bulu’ya seslenmek istedim. Şu aşamada istifa ederse Türkiye’ye çok büyük bir iyilik yapmış olacak” ifadelerini kullandı. 

Nagehan Alçı’nın “Ama Melih Bulu’nun istifası diğer üniversitelerde de bir ayaklanmaya, bir başkaldırıya yol açmaz mı” sorusuna Mansur Yavaş, şöyle yanıt verdi:

“Hayır bence bir başkaldırıya yol açmaz. Hem okullar kapalı hem de konjonktür buna müsait değil Nagehan Hanım. Mesela bakın dün ODTÜ’de küçük bir grup da kendi rektörlerini protesto etmek istedi ama o tutmaz, zira rektör yeni göreve başlamamış, artık yapay olur. Diğer üniversiteler ile ilgili böyle bir zemin mevcut değil. Bakın Nagehan Hanım ben ne öğrencilere ne polislere olumsuz bir şey diyorum. Ben ortada bir kriz var, bunu çözelim. Bunu çözmek de Rektör Bey’in elinde diyorum.”

İKİNCİ MEKTUP BOĞAZİÇİLİ ÖĞRENCİLERE

Sorumluluğu ne hükümete ne öğrencilere yüklediğini belirten Yavaş, “Asla siyasi polemik amacım yok. Burada bir kişi sorumluluk alarak krizi çözebilir o kişi de Rektör Bulu’dur” dedi. Yavaş, Melih Bulu’nun istifa etmemesi durumunda yazdığı ikinci mektubu yayınlayacağını söyledi. İkinci mektubun Boğaziçili öğrencilere hitaben yazıldığına dikkat çeken Alçı, “’Rektör sorumluluğu almadı, hadi gençler siz alın, PKK’ya ve başka terör örgütlerine fırsat vermeyin’ minvalinde bir mektup yazmış. Şimdilik bu mektup köşede bekliyor” ifadelerini kullandı.

Mansur Yavaş’tan Melih Bulu’ya istifa daveti

Mansur Yavaş’ın ikinci ‘Boğaziçi’ mektubu kime gidecek?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Ya sen ne güzel adamsın şehrimin belediye başkanı.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!