Mansur Yavaş’tan Ankapark için suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından yapılarak 801 milyon dolara mal olan ve 3 yıl süren hukuki sürecin ardından geçen günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilen Ankapark'ın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu. Yavaş, "Kimdir sorumlusu; savcılık araştırsın, gelsin bulsun" dedi.

featured

CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu ve Seyit Torun, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte; kapılarını 21 Mart 2019’da açan, 801 milyon dolara mal olan ve yalnızca 7 ay işletildikten sonra kapatılan, 3 yıllık hukuki sürecin ardından da 18 Temmuz itibariyle belediyeye devredilen Ankapark’ı inceledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, “Bugün Sayın Milletvekillerimiz mevcut durumu görmek istedi. Parkta şu anda tespitler devam ediyor. Biraz da uzun sürecek. Hangilerinin kazanılabileceğini, hangilerinin çalıştırılabileceğini, kaça mal olacağını, hangi sürede yapılacağını vatandaşla paylaşacağız. Şu anda tespit ve koruma işlemlerimiz devam ediyor. Bugün de sayın milletvekillerimiz yerinde görmek istediler, yapılan işi. Bu nedenle hep birlikte ziyaret ettik. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

‘801 MİLYON DOLARDAN FAZLASI VARDIR, EKSİĞİ YOKTUR, ONA EMİNİM’

ANKA’nın haberine göre; Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankapark için “801 milyon dolar değil, 400-500 milyon dolar harcandığı, başka çalışmaların Ankapark’ın içine eklendiği” yönündeki açıklamasının anımsatılması üzerine Yavaş ise şunları söyledi:

“Biz web sayfasında yayınlıyoruz, bunları. Bugüne kadar bir itiraz gelmedi. 801 milyon doları, kuruşuna kadar izah ettik. Tahminen 6 aydır yayınlıyoruz, bunu. 6 aydır hiçbir itiraz gelmedi. Varsa içerisinde öyle kalemler, onları çıkarırız. 801 milyon dolardan fazlası vardır, eksiği yoktur. Ona eminim.

‘ANKAPARK’IN ÇÜRÜTÜLMESİNE SEBEP OLANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM’

Ankapark’ın bu şekilde çürütülmesine sebep olanlar hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundum, dün. Kimdir sorumlusu; savcılık araştırsın, gelsin bulsun. Büyükşehir Belediyesi’ne izafe edilebilecek bir kusur varsa, gelsin incelesinler. Kaç defa mahkemeye, burada hırsızlık yapılırken fotoğraflarını verdik. Kaç defa mahkemeden tedbir istedik, kendi lehimize. Onları göreceklerdir. Hem televizyonlarda hem Meclis konuşmalarımızda; AK Partililere, ‘bize yardımcı olun’ diye söyledik. Kamuoyu bunu zaten takdir ediyor. Ankaralının tertemiz parasının çarçur edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Seçimlerin öncesinden beri verdiğimiz sözün arkasındayız. Burada kullanılabilecek, hasarı en aza indirebilecek ne gibi tedbirler varsa alacağız ve ücretsiz olarak halka açmayı da planlıyoruz. Bunda ne protokole, ne de Atatürk Orman Çiftliği Kanunu’na aykırı bir husus yok.

‘GÜZELLİKLE VERSELERDİ, BUGÜN BURASI BU HALDE OLMAYACAKTI’

Kaldı ki ben şöyle düşünüyorum. Buranın işletmesi, Çin’den malları getiren firmaya verilmiş. Bunlarla ilgili ihaleye fesattan dolayı şikayetlerimizi yaptık. Ve bu şahsa herhalde biraz ısrar edilmiş. Çünkü beş defa edilip, kimse tutmayınca; altıncısı bu şahıslara verilmiş. Gerçekten Sayın Gökçek, buranın korunmasını isteseydi, iflas eden ve çalışmadığı için pandemiden önce burayı kapatan şahsa, ‘bırak belediyeye devret’ deseydi ve güzellikle bize verselerdi, bugün burası bu halde olmayacaktı. Ayrıca 50 bin lira teminatla tedbir veren hakim hakkında da HSK’da suç duyurusunda, o tarihte bulunduk. Dolayısıyla burayı kimler çürüttüyse, inşallah yargı, hepsinden bunun hesabını soracak. Tabii ki yapımındaki işlerle ilgili incelemeler devam ediyor.

Sonuna kadar, Ankaralının kör kuruşunun hakkını arayacağız. Bundan kamuoyu emin olsun. İnşallah en kısa zamanda, Ankara halkına belki bir kısmını açacağız ve diğer bilirkişiler tespit ettikten sonra, hasar miktarı ne kadardır, buraya 801 milyon dolar para harcamış, tekrar bu makinelerin çalışır hale getirilmesinin maliyeti ne ise bunu da halkla paylaşacağız. Arzu ederlerse o paralar ödenir. Ama arzu etmezlerse o günkü şartlarda yeniden değerlendirilir.

‘SONUNA KADAR BURANIN HARAP OLMAMASI İÇİN UĞRAŞTIK’

Üzülüyorum, televizyonlarda bu tartışmaları görünce, artık lütfen ellerini vicdanlarına koysunlar. Sonuna kadar buranın harap olmaması için uğraştık. Bizim Gökçek diye bir problemimiz yoktur. Ankara’da Gökçek’in yaptığı bir sürü eser de vardır. İyi yaptığı hizmetler aynen devam ettirilmektedir. Öyle bir kompleksimiz yoktur. Yanlış yatırımdır. Harcanan paranın, yine halkın lehine olarak kullanılabilecek ne varsa onları kullanmaya devam edeceğiz. Ve aktif bir şekilde, bilirkişiler tespitini yapıyorlar. İnşallah kamuoyu ile bunların hepsini paylaşacağız.”

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Ankapark ihalesini alan işletmeci hakkında ‘hileli iflas’ sebebiyle suç duyurusunda bulunulmuştur. Ankapark’ın ABB’ye teslim edilmesine kadar geçen süreçte çürümesine göz yuman ve kamu zararına sebebiyet veren tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Şeffaf belediyecilik anlayışımız gereği tüm süreci kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

thumbnail
İlişkili Haber

Melih Gökçek’ten Ankapark savunması

Mansur Yavaş’tan Ankapark için suç duyurusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!