Maradona Türkiye’nin adını duyunca böyle dedi: ‘Oooo, Kemal Atatürk’

featured

Sözcü gazetesi yazarı Ercan Taner, yıllar önce Napoli’de forma giyen Diego Maradona’yla girdiği diyaloğu kaleme aldı. Napoli-Bordeaux maçının ardından basın toplantısında Maradona’nın kendisine “Nereden geldin Napoli’ye” sorusuna “Türkiye” yanıtı verdiğini yazan Taner, Maradona’nın “Oooo, Kemal Atatürk” dediğini aktardı.

Arjantinli efsane futbolcu Maradona geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. 

Sözcü gazetesi yazarı Ercan Taner de Maradona ile ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. 

Taner Napoli-Bordeaux maçının ardından Maradona ile girdiği diyaloğu şöyle anlattı: 

“Yıllar önce, bir gece, Napoli’de maç anlatıyorum… Masal gibi başlamak istedim hikayeye…  Napoli, kendi evinde Bordeaux ile karşılaşıyor. Maçın adı benim için önemli değil. Maradona’yı anlatmak önemli. Futbolun Che Guevara’sı, benim kahramanımdı.

‘OOO, KEMAL ATATÜRK’

Maç sonu kendisini gördüm basın toplantısında. İki kulağında pırlanta küpeleri vardı. Maç ile ilgili soru sordum. Bana “Nereden geldin Napoli’ye” diye sordu. “Türkiye” dedim. “Oooo, Kemal Atatürk” dedi. Şaşırdım. Ama hemen toparlandım.

Fidel Castro hayranıydı. Dünya tarihi okuduğunu biliyordum. “Bak Turco” dedi bana; “Bugün iyi oynamadık. Sen anlarsın” diye devam etti. Sonra “Fotoğraf çekebilirmiyiz” dedim. Güldü. “Enteresan bir istek” dedi. Elini omzuma attı. “Görüşürüz, Amigo (Arkadaş)” dedi.

Benim gibi süper İngilizcesi yoktu, ama gözleri dostluk, arkadaşlık mesajları veriyordu. FIDEL Castro ona hayrandı. Erken kaybettiği dava arkadaşı Che’ye benzetiyordu onu. Küba’ya davet etti Diego’yu. Uyuşturucu ve alkolü bırakamıyordu çünkü… Psikiyatristler, çok çalışan beyninin, onu böyle bağımlı hale getirdiği teşhisini koymuşlardı.

Zekası, bir asır sonrasını işaret ediyordu. Küba’da tedavi oldu. Fidel, onu bırakmak istemedi. Ama Arjantin onun için yaşam kaynağıydı. Döndü, milli takımın başına geçti, sanki düzelmişti. Ama hep bir asır sonrasını düşünüyordu. Yine alkol, yine uyuşturucu.

Adına kilise açmışlardı onun için. Hz. İsa’nın top oynayan hayali olarak kabul ediyordu, müritleri onu. 20 gün önce alkol ile dolu doğum günü partisinden sonra hastaneye kaldırıldı.

Hayat arkadaşım Burçin, hastane fotoğrafını gösterdi bana. Baktım uzun süre, sanki bu hayata veda etmek istiyordu. Acı bir gülümseme vardı yüzünde. Ve kaybettik Diego’yu…

Güney Amerikalı bir yazar olsaydım, şöyle başlardım, yazıma:

Futbolun devrimcileri ölmez!”

Maradona Türkiye’nin adını duyunca böyle dedi: ‘Oooo, Kemal Atatürk’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 sene önce

  Ne güzel bir anma yazısı. Herkese böyle anlayan arkadaşlar verse hayat daha güzel geçerdi ömür. Yüreğinize ve kaleminize sağlık.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Elin oğlu saygı duyar bizim hainler küfür eder

 3. 2 sene önce

  Atatürk milliyetçiydi. Paranın üstüne Bozkurt işareti bastırmıştı ve Sovyetler Birliği’nin parçalanacağını öngörüyordu. Mustafa Suphi kimdir araştırmayan cahillere duyurulur.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Marodana bile kendi Liderleri olmadığı halde Atatürkün ne kadar büyük bir şahsiyet olduğunu biliyor ve saygı duyuyor,Işıklar içinde uyusun…
  Emperyalist ülkelerle mücadelesi ve onları alt etmesi mazlum ülkelerin de emperyalizmin yenilebilir olduğunu görmelerine vesile olmuştur.Bu özelliğinden dolayı Büyük Liderimiz Mustafa Kemal Atatürkle gurur duyuyor Kendisini ,Sevgi, Saygı, Minnet ve Rahmetle anıyorum…

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Fasulyede kendini nimetten sayar yazisi olmus.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!