Marketlerde yeni dönem

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, marketlerde etiketlere standart getirileceğini bildirdi. Yumaklı, "'Tadında, lezzeti, keyfi' gibi ifadelerle ürün satılamayacak. Tüketiciyi yanıltan etiketler kullanılmayacak" dedi.

featured

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıda etiketlerinde yeni düzenleme getireceklerini söyledi.

Yumaklı, sağlıklı ve güvenilir gıda için Gıda Kodeksi’nde birçok düzenleme hayata geçireceklerini belirterek “Gıdanın adı artık tüketicinin rafta ilk bakışta göreceği yere, aynı punto aynı stil ve karakterde yazılacak. Gıda etiketlerinde yanıltıcı görseller kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Türkiye Gazetesi’nden Cevdet Fırat Aydoğmuş’un haberine göre, Yumaklı yeni düzenleme ile ilgili şunları söyledi:

“içeriğinde çilek yerine sadece çilek aroması olan bir üründe, çilek görseli kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Mesela artık içinde muz aroması olan bir sütte ‘muzlu süt’ yerine ‘muz aromalı süt’ yazacak. Tüketiciler tarafından birbiriyle karıştırılabilecek, birbirine benzeyen gıdalarda, ‘… tadında’, ‘… lezzeti’, ‘… keyfi ” gibi ifadelere müsaade etmeyeceğiz. Bitkisel margarinde ‘tereyağı keyfi ’ veya ‘tereyağı lezzeti’ ifadelerine izin vermeyeceğiz. Bitkisel yağlı, sütlü buz olan ürünler, dondurmaymış gibi ya da dondurmayı çağrıştırıcı, ‘dondurma keyfi ’, ‘dondurma lezzeti’ gibi ifadelerle satılamayacak.”

Marketlerde yeni dönem

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Keşke aynı uygulama parti adları için de hayata geçse. Mâlum en kült partilerin bile adıyla müsemma en ufak benzerliği yok içerikte..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!