‘Marmara ben ölüyorum diyor’

featured

Çevre profesörü Mustafa Öztürk, deniz salyalarına ilişkin olarak “Marmara, ‘Ben ölüyorum, kirlendim, obez oldum’ diye haber veriyor deniz salyaları ve yosunlarla. Herkes hemen çözüm üretsin” dedi.

Çevre profesörü Mustafa Öztürk, Marmara Denizi’nde devam eden deniz salyasına ilişkin uyarılarda bulundu.

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre ‘evsel, sanayi ve tarımsal atıksular nedeniyle aşırı azot ve fosfor kirliliğinden obez olan Marmara’nın ölmemesi, bir an önce zayıflaması için 2016 yılında çıkarılan yönetmeliğin uygulanması gerektiğini’ belirten Öztürk, şöyle konuştu:

“Hassas Su Kütleleri ile Bu Kütleleri Etkileyen Alanların Belirlenmesi ve Su Kalitesinin İyileştirilmesi Yönetmeliği üzerinden 5 yıl geçti ama takibini yapan yok. Deniz salyası haziran ayına sarkarsa aşırı kirliliğin sürdüğü anlamına gelir. Yakında sahillerimizde ikinci bir kirlilik, aşırı yoğun yosun oluşacak. Marmara ‘Ben ölüyorum, kirlendim, obez oldum’ diye haber veriyor deniz salyaları ve yosunlarla. Kimse kimseyi suçlamasın, herkes hemen çözüm üretsin.”

‘İLERİ KADEME ARITMALAR DEVREYE GİRMELİ’

Bakanlıkların acilen yeniden hassas alan değerlendirme yapması gerektiğini yineleyen Öztürk, kirlilik yükü fazla bazı yerlere şöyle dikkat çekti:

“Tekirdağ bölgesinin sahillerinin tamamı hassas alan ilan edilerek sanayi başta olmak üzere ileri kademe arıtmalar devreye girmeli. Burada deri, tekstil, kimya, metal sanayi, Bandırma’da gübre fabrikası kaynaklı kirlilik mevcut. Yalova-Kocaeli arası, belediye atıksuları ileri kademe arıtılmıyor, bu bölgede tersaneler, büyük sanayiler var. Uluslararası boyutta sanayiler var.

‘MARMARA’YI KURTARIN’

Adama ‘Niye ileri kademe arıtmıyorsun?’ diyemezsin. Ne zaman dersin? Kuralı koyacaksın, hassas alan ilan edersin, yaptırımını uygulayacaksın. Dolayısıyla Marmara’da Çanakkale hariç (az hassas alan olabilir) tüm sahiller hassas alan ilan edilmeli. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girmeli, büyükşehirler belediyeleri, il belediyesi, sanayiciler atıksularını ileri kademe arıtma için uygulamaya geçmeli. Saldığınız azot ve fosfor atıklarla Marmara obez oldu, ölüyor. Artık ileri kademe arıtmaya geçin, Marmara’yı kurtarın.”

‘Marmara ben ölüyorum diyor’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 sene önce

  Bi şey olmaz hocam yaa.kanal İstanbul’u yapıyoruz yaaa Karadeniz den temiz su akıtırız.olmadı yeni bir deniz yaparız.suyunu bosaltiriz sonrada tekrar doldururuz.olmaz mı.niye olmasın ki bizde çılgın projeden bol ne var.şaka bi yana Marmarayı bu hale getiren atıklarını oraya boşaltan,arıtma çalıştırmayan açgözlülere temizlemek gerekir.yillardan beri Marmara bağırdı durdu bize.ama kulak tikadık.olacağı buydu.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Ölsün Allah’ın kurduğu doğal düzeninin bozulması Müslüman geçinen hökümetin ipinde kuşağında bile değil. İşin ucunda birilerine koltuk çıkılacaksa yani para varsa ilgilenilir. Yoksa ananıda al git denir.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Marmara ölürse, Türkiye biter. Al sana sahici bir BEKA sorunu !!

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Bu bir erken teshis mi?!…..

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Sadece hükümet mi kabahatli!

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Olacagi buydu!? Kim boklu derenin kenarinda Villa, Daire almak ister……

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!