Marmara’da batan geminin enkazından ilk görüntüler

Marmara Denizi açıklarında batan 'BATUHAN A' isimli gemiyi ve 6 seans arama çalışmaları sürüyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sonar cihazı ile gemiyi 51 metre derinlikte tespit ederken, yan yatmadan ve parçalanmadan, bir bütün halinde deniz tabanında oturan gemiden ilk görüntüler de geldi.

featured

Marmara Adası Badalan Limanı’ndan, Gemlik Limanı’na gitmek üzere 14 Şubat’ta saat 20.30’da kalkış yapan, 1250 tonluk mermer tozu yüklü ‘BATUHAN A’ isimli ticari geminin, dün sabah saat 06.20’de battığı ihbarı alındı.

Karacabey ilçesinin 4 mil açıkta batan gemiyi arama kurtarma analizi için Mudanya ve Karacabey ilçelerinde Bursa Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında kriz merkezi oluşturulurken, AFAD, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik, deniz polisi, jandarma, UMKE, ANDA, AKUT VE NAK ekipleri tarafından toplam 6 kurtarma botu, 28 araç ve 1 Sahil Güvenlik korvetinden oluşan 275 personelle kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Arama kurtarma faaliyetlerine 1 Sahil Güvenlik korveti, 3 Sahil Güvenlik botu, 1 Sahil Güvenlik helikopteri, 1 Sahil Güvenlik uçağı, 1 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı süresi karakol uçağı, 2 Kıyı Emniyet botu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arama kurtarma gemisi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mayın gemisi, ROV Cihazın bulunduğu deniz polisi ekibi ve Kıyı Emniyeti’nin unsuru olan Nene Hatun römorkörü ile RHIB bot da katıldı.

51 METRE DERİNLİKTE TESPİT EDİLDİ

İzmit Körfezi’nde bulunan araştırma gemisi TCG ÇUBUKLU ile Erdek Deniz Üs Komutanlığı’nda görevli mayın avlama gemisi TCG AYVALIK da bölgeye ulaşırken, Karadeniz açıklarındaki arama-kurtarma gemisi TCG AKIN da destek için bölgeye gelmek üzere yola çıktı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 1 Seahawk helikopteri Çanakkale Deniz Hava Üs Komutanlığı’nda, Hava Kuvvetleri Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 1 AS532 tipi helikopter bölgede hareket etmek üzere Eskişehir 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda hazır bekletilirken, Milli Savunma Bakanlığı’ BATUHAN-A’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Deniz Kuvvetleri’nin sonar cihazıyla gemiyi 51 metre derinlikte tespit ettiği kaydedildi.

YAN YATMADAN BATMIŞ

Su altından görüntülerde, geminin yandığı ve seyir halindeymiş gibi batarak deniz tabanına düz bir şekilde oturduğu görüldü. Geminin battığı pozisyonların arama-kurtarma artırmayı kolaylaştıracağı sırada, geminin 3 boyutlu görüntüleri de kayıt altına alındı.

Gece boyunca faaliyetlerini sürdüren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ve gemiler, bölgesel arama yaparken, dalgıçlar da bugün batık gemiye ulaşmak için dalış gerçekleştirecek. Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da arama-kurtarma azaltma denize açılacağı gemiden takip ve uyum sağlayacak. (DHA)

 

Marmara’da batan geminin enkazından ilk görüntüler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!