MASAK raporunun sızdırıldığı iddiası… Dilan ve Engin Polat’ın avukatından açıklama

Dilan ve Engin Polat’ın avukatı, MASAK raporunun önceden müvekkillerine sızdırıldığı iddialarına ilişkin savcılığa dilekçe sundu. Dilekçede, raporun dosyaya giriş tarihine dikkat çekilerek, iddialar yalanlandı.

featured

VERYANSIN TV

Kara para aklama, vergi kaçırma ve suç örgütü kurmak suçlamalarıyla tutuklanan Engin Polat ve Dilan Polat dosyasında gözaltına alınan ve serbest kalan şirketlerin mali müşaviri Zümrüt Yerebakan’ın savcılık ifadesi ortalığı karıştırdı.

POLAT ÇİFTİNİN ‘MASAK RAPORU’ TOPLANTISI

Yerebakan, Polat çiftinin, kendileriyle ilgili ‘kara para aklama’ iddialarının gündeme gelmesiyle hazırlanan MASAK raporuna ulaştıklarını iddia etti. MASAK raporu sonrası şirkette toplantı yapıldığını öne süren Yerebakan, yaşananları şöyle anlattı:

“Burada rapor sayfa sayfa hızlıca incelendi ve sonunda sadece vergi cezası kesileceği konusunda bir karar oluştu. Araçların üzerinde henüz haciz ve tedbir kararı olmamasından dolayı araçların başkalarına devredilmesine ilişkin konuşmalar yapıldı. Bu konuşmalar esnasında Engin Polat rahattı. Ataşehir’deki Polatların şirketinden çekler keşide ediliyordu.

‘İFADELERİ HAZIRLADILAR’

Bu çek bedellerinden Ahmet Gün kendi komisyonunu aldıktan sonra çeklere konu paralar tekrar Polatlara dönüyor gayrimenkul üzerinden sisteme girerek aklanıyordu. Soruşturmalar başladıktan sonra Ahmet Gün ve diğer kişilerin verecekleri ifadeleri yazılı olarak hazırladılar. Söylenmesi gerekenleri metinlere geçirdiler.”

Bazı haber sitelerinde, Polat çiftinin MASAK raporuna ‘gizlice’ ulaştığı belirtildi.

POLAT ÇİFTİNİN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

İddiaya ilişkin Engin Polat ve Dilan Polat’ın avukatı Hüseyin Kaya savcılığa sunduğu dilekçe ile söz konusu rapora usule uygun ulaşıldığını iddia etti. Raporun UYAP üzerinden dosyaya giriş tarihine dikkat çekildi.

 

 

‘UYAP ÜZERİNDEN ERİŞİM İZNİ VERİLDİ’

Dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Savcılığınız nezdinde yürütülen soruşturma neticesinde medyadan gördüğümüz kadarı ile 22.11.2023 tarihinde Harun Abak ve Zümrüt Yerebakan isimli kişilerin ifadesine başvurulmuştur. Harun Abak ve Zümrüt Yerebakan isimli kişilerin ifadelerinde bir avukatın ofisine gidildiği orada MASAK raporunun kendilerine verildiği beyan edilmiş. Masak raporunun gizli olduğundan bahisle bu raporunun nasıl alındığını sorgulamış olup konuya ilişkin tarafımızca açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

Müvekkiller Dilan Polat ve Engin Polat hakkında ilk olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2023/210917 Sor. Numaralı dosyası üzerinden soruşturma süreci başlatılmış olup bu dosyaya 16.10.2023 tarihinde ekibimizden Av. İsmail Bey tarafından vekaletname sunulmuş ve erişim talebi atılmıştır. Akabinde savcılık tarafından erişim talebimiz kabul edilmiştir. Dosyaya UYAP üzerinden erişim izni verildikten sonra 5.10.2023 tarihli Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı tarafından dosyaya sunulan MASAK ön raporuna ulaşılmıştı. Söz konusu durum UYAP log kayıtları ile de tespit edilebilir.

‘RAPORA HUKUKA UYGUN ŞEKİLDE ERİŞİLDİ’

Bahse konu kişilerin alınan ifadelerinde bu raporunun kendileri ile paylaşıldığı söylenmiştir. Savcılık izni ile erişim sağladığımız Masak ön raporunun dosyayı takip eden diğer avukatlar ile paylaşılmasında bir behis görülmemiştir. Ekte sunulan ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere mezkur rapora hukuka uygun bir şekilde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2023/210917 Sor. Numaralı dosyasında savcının izni ile erişildiğini sayın savcılığınıza bildiririz.”

MASAK raporunun sızdırıldığı iddiası… Dilan ve Engin Polat’ın avukatından açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!