‘Mavi Vatan’ Alman basınında… Erdoğan, Cem Gürdeniz’in tezlerini nasıl keşfetti?

featured

Türkiye’nin büyük bedellerle hayata geçirdiği Mavi Vatan, Almanya’nın da gündeminde. Almanya’nın en etkili yayın organı Der Spiegel, “Mavi Vatan” isminin fikir babası emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’i sayfalarına taşıdı.

Almanya’nın en önemli sisyasi yayın organı Der Spiegel, Doğu Akdeniz’de çatışma riski her geçen gün artarken, Türkiye’nin Mavi Vatan politikasını ve bunun isim babası, Veryansın Tv yazarı emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’i sayfalarına taşıdı.

Türkiye’nin adımlarına ve Türk hükümetine mesafeli yaklaştığı görülen Der Spiegel’in analizinin tamamı şöyle:

Haziran 2006’da, Türk Donanması planlama ekibinin başı Cem Gürdeniz, o sırada pek kimsenin ilgilenmediği bir dış politika konseptinin ana hatlarını çizdi. Çok cüretkar, çok agresif görünüyordu. Gürdeniz Ankara’da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde genişlemesi çağrısında bulundu ve hükümetin ülkenin ekonomik ve siyasi çıkarlarını korumak için gerekirse silah zoruyla sınırları yeniden çizmesi gerekiyor’ dedi. Planına “Mavi Vatan” adını verdi. Skype’ta yaptığı bir röportajda “Türkiye’nin gerçek bir deniz gücü olmasını istedim” diyor.

GÜRDENİZ’İN PLANI KEŞFEDİLDİ

Ankara’nın konseptini ilk başta duymak istememesinin temel nedeni, Türkiye’nin hala AB üyesi olmaya çalışıyor olmasıydı. Dönemin başbakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan gibi komşularla toprak anlaşmazlığı istemedi.

Gürdeniz’in kendi kariyeri, 2011 yılında yüzlerce subay ile birlikte tutuklanarak aniden sona erdi. Gürdeniz kendisini Kemalist olarak tanımlıyor. Devlet kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün laik mirasına Erdoğan yönetimindeki muhafazakar İslami hükümete göre daha yakın hissediyordu.

Erdoğan onun gibi adamları kullanamazdı. Gürdeniz, rehabilite edilmeden önce İstanbul yakınlarındaki maksimum güvenlikli Silivri Cezaevi’nde üç buçuk yıl suçsuz yattı.

Bu arada Türkiye politikasını yeniden düzenlemiştir. Erdoğan, AB üyeliği hedefine veda etti. Daha milliyetçi bir yol izliyor. Ve böylece hükümet Gürdeniz’in eski planını yeniden keşfetti.

Erdoğan, jeopolitik güç arayışının merkezine Doğu Akdeniz’i yerleştirdi. Başkan, dışişleri bakanı, aşırı sağcı koalisyon ortağı – birdenbire hepsi alenen “Mavi Anavatan”dan bahsediyor.

KONU ERDOĞAN DEĞİL TÜRKİYE

Gürdeniz, “devlet düşmanı” olmaktan çıkıp hükümetin dış politika anahtar kelime üreticisine terfi etti. Memnun olmaktan çok kendisi de şaşırıyor: “Konu Erdoğan değil, Türkiye’nin geleceği ile ilgili” diyor.

Şimdiye kadar, Akdeniz bölgesindeki topraklar 1923 Lozan Antlaşması ile tanımlandı. Erdoğan artık bunu kabul etmek istemiyor. Ülkesinin sınır belirleme nedeniyle dezavantajlı duruma düşeceğini iddia ediyor.

Hem Türkiye hem de Yunanistan son haftalarda donanmalarını seferber etti. Türk ve Yunan savaş gemileri 1996 yılında Ege Denizi’nde ıssız iki adayla ilgili bir anlaşmazlıkta karşı karşıya geldiğinden, bölgedeki durum bugün olduğu kadar gergin olmamıştır.

Çatışmanın altında yatan sorular daha tekniktir, ancak bu onları daha az önemli yapmaz. Özünde konu, hangi ülkenin Doğu Akdeniz’de ne kadar alan alacağı ile ilgilidir.

1982 BM Deniz Hukuku Anlaşması, devletlerin, Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) adı verilen adalarının 200 millik yarıçapındaki hammaddelerden yararlanmalarına izin veriyor.

MEB TARTIŞMASI

Türk hükümeti tam da buna karşı çıkıyor. Birkaç Yunan adası Türkiye’den yalnızca birkaç kilometre uzakta olduğundan, Türkiye MEB’inin boyutu Ankara’nın istediğinden çok daha küçüktür.

Anlaşmazlık, her iki tarafın bağımsız bir kuruma, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanına veya bir tahkim mahkemesine başvurarak çözülebilir. Bu arada, tartışmalı deniz alanının ortak kullanımı konusunda anlaşmak zorunda kalacaklardır. Bunun yerine, maksimum taleplerde ısrar ediyorlar.

Erdoğan, Libya Başbakanı Fayez Sarraj’ın Kasım ayında savaş ağası Halife Hafter ile mücadelede destek sözü verdi. Buna karşılık Sarraj, Türkiye ile Türkiye MEB’ini Girit adasını da kapsayacak şekilde genişleten bir anlaşmayı kabul etti.

Ne Yunanistan ne de İsrail veya Mısır gibi diğer komşu ülkeler anlaşmayı tanımıyor. Atina ve Kahire, Ağustos ayı başlarında Türkiye MEB’ine aykırı bir anlaşmayı müzakere etti.

Bu arada Erdoğan, Akdeniz’de gerçekleri yaratmaya çalışıyor. Geçen hafta, savaş gemilerinin eşlik ettiği “Oruç Reis” araştırma gemisini, Meis adası açıklarında sismik araştırmalar yapmak üzere Yunanistan’a gönderdi. Kısa bir süre sonra Kıbrıs açıklarında da hammadde araştıracağını duyurdu.

Avrupalılar alarma geçti. Yunan hükümeti Erdoğan’ın hareketini “istikrarı bozan ve barışı tehlikeye atan” olarak nitelendirdi. AB dışişleri temsilcisi Josep Borrell, geçen hafta AB dışişleri bakanları toplantısının ardından, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de gaz aramasını “derhal” durdurmaya çağırdı.

FRANSA DEVREDE

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan’ı desteklemek için kendi savaş gemilerini bile Akdeniz’e gönderdi. Yunanca tweet’lerinde Ankara’yı tek başına giderek gerginlik yaratmakla suçladı.

Gaza ilgi, açık düşmanlığın birkaç nedeninden sadece biridir. Son on yılda araştırmacılar, Doğu Akdeniz’de Fransa’nın mevcut yıllık tüketiminin neredeyse 50 katı gaz rezervleri keşfettiler.

Ancak kaynaklar derindir ve ancak büyük bir çabayla kazanılabilir. Petrol ve gaz fiyatları son yıllarda düştü. Uzmanlara göre bu, Akdeniz’deki bir görevi daha az karlı hale getiriyor. BP gibi şirketler, ekonomik nedenlerle, gelecekte yeni ülkelerde artık herhangi bir alan geliştirmek istemediklerini zaten duyurdular.

Erdoğan, “Mavi Vatan” doktrinini zedelenmiş gururu ve iç siyasi hesaplamalar için zorluyor. Türk devlet başkanı, Akdeniz’deki hammadde sömürüsününde kendisinin kandırıldığını düşünüyor.

BERLİN’DE BÜYÜK ENDİŞE VAR

Berlin’de durumun kontrolden çıkacağına dair büyük endişe var. “Aslında Yunanistan, Kıbrıs, Mısır, İsrail, Filistin Yönetimi, Ürdün ve İtalya bir enerji ittifakı olan Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nu oluşturmak için bir araya geldiler. Türkiye dışarıda bırakıldı. Temmuz ayında İsrail hükümeti, Türkiye’nin muhalefetine karşı, İsrail sularından Kıbrıs ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gaz taşıyacak olan Eastmed boru hattının yapımını onayladı.

ABD’li bir düşünce kuruluşu olan Center for American Progress’in Türkiye uzmanı Max Hoffman, Twitter’da “Erdoğan masada oturmazsa, masayı ters çeviriyor” diye yazdı.

Erdoğan’ın Akdeniz’deki yüzleşmesi, dikkati iç siyasi zorluklardan başka yöne çekmek için de iyi bir fırsat sunuyor. Türkiye ekonomisi yıllardır korona pandemisiyle daha da kötüleşen bir kriz içinde. Euro ile karşılaştırıldığında neredeyse 9: 1 seviyesinde, lira tüm zamanların en düşük seviyesinde. Erdoğan’ın anket sonuçları da görev süresi boyunca nadiren olduğu kadar kötü. 2023 başkanlık seçimlerinde yeniden seçilmekten korkmalı.

AVRUPA ANLAŞAMIYOR

Avrupa’da giderek saldırganlaşan ve öngörülemez Türk devlet ve hükümet başkanı ile nasıl başa çıkılacağı konusunda anlaşmazlıklar var. Özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Macron tavizsiz bir yol için. Paris ve Ankara, iç savaşta çeşitli kampları destekledikleri Libya’da zaten birbirlerine düşman.

Fransız firkateyni “Courbet”, Libya’ya yasadışı yollarla silah kaçakçılığı yaptığından şüphelenilen Akdeniz’de Türk savaş gemilerinin eşlik ettiği bir yük gemisini yalnızca Haziran ayında durdurdu.

Fransız Savunma Bakanlığı’nın iddiasına göre Türkler, ateş kontrol radarlarını genellikle ateş etmeden önce gelen bir manevra ile “Courbet” e çevirdi. Fransızların tırmanışı engellemesinin tek yolu, son dakikada ayrılmaktı.

BERLİN ARABULUCU

Federal hükümet ise Erdoğan’ı müzakere masasına geri getirmeye kararlı. Şansölye Angela Merkel’in arabuluculuğunda gerçekleşen Ankara ile Atina arasındaki görüşmeler, gerçekten başlamadan başarısız oldu.

Berlin’de, bir kaza nedeniyle bile olsa, Akdeniz’deki durumun kontrolden çıkacağına dair büyük endişe var. Erdoğan, bir Türk araştırma gemisine yapılan saldırıyı cevapsız bırakmayacağını zaten açıkça belirtti. Ve Yunanistan’da da milliyetçiler Başbakan Kyriakos Mitsotakis hükümetini Türkiye ile anlaşmazlığa boyun eğmemeye çağırıyorlar.

Dışişleri Bakanlığı, hiç kimsenin NATO ortakları Yunanistan ile Türkiye arasında silahlı bir çatışma istemediğini söylüyor. Ancak karşılıklı silahlanma her geçen gün Doğu Akdeniz’de savaş tehlikesini artırıyor.”

‘Mavi Vatan’ Alman basınında… Erdoğan, Cem Gürdeniz’in tezlerini nasıl keşfetti?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 sene önce

  Arkadaşlar sorunlara , kaç sorunda katılacak. Mesela tam gaz rezervleri bulunmasını yayınlamak gününde feyyaz esarrac ateşkes ilan etti ve bugün Fransa Cumhurbaşkanı Paris’e kendisi davet etti bu olaydan bize karşı bir hançer çıkabilir mesela sarrac hükümeti Türkiye ile ilişkileri fesh etsin ve deniz antlaşmasını ertelensin ve sonra batı UMHye yardım edecek, bu durumda mısır Yunan antlaşması yürürlüğe girecek ve Yunan bu belge ile laheye gidecek , bence bu durumda Türkiye masayı devirmek için cufra ve sirteye saldırsın ve Rusya’yı avutmak için kinjal füzelerinin motorunu almak için bir anlaşma yapsın böylece bu silahları da savasta kullana bilir. Ikinci sorun şudur ki İran’da devrim muhafızları örgütü çok zor duruma ve bu örgüt bir mafiyalasmis bir örgüttür ve kendi varlığını korumak için hameneyi’yi nisana kadar ve ya 2021 temmuza kadar öldürecekler ve öldüren de kendi oğlu muctaba olacak ve böylece İran binselman gibi ABD İsrail yörüngesine girecek ve bu iş ve ilişkiler gizli olacak . Yüz karşısında düşmanlık devam edecek ama Türkiye’ye karşı İran , ABD İsrail ile işbirliği yapacak ve yeni cephe açacak. Hameneyi olun neden sonra İran’da hükümet koltuğu için ingilitere ABD ve Rusya arasında bir yarışma çıkacak ve eğer ABD İsrail tarafı hükümeti ele geçirse sonraki adım Türkiye’nin parçalanması ve Sevr’i yeniden canlandırma olacak çünkü ABD Ortadoğu’da daima bir büyük düşman yapmak istiyor ve İsrail baskısı üzerinden bu düşman rolünü Türkiye’ye verecekler ve eğer Türkiye düşman tarafı olacak, İran yeniden ABD müttefiki olmak zorundadır ama hameneyi ile olmaz ve ölmesi gerekir ve nisana kadar ölecek. Ve İsrail’in İran sevdaligi tevratta övdüğü İranlı hunhar kralı kuroş’tadir çünkü Tevrat söylediği gibi kuroş, Yahudileri Babil hakimin elinden kurtardı buna yönelik Yahudiler hep farslari koruyorlar hatta düşman halinde , İran Türklerinde yüz yıl önce yahudi mafyası elinde yok edildi , Londra merkezli yahudi ellerinde yaşandı ki bu konu çok uzun ve başka. Kısacası , Türkiye karşısında Yunanistan ABD İsrail İngiltere BAE mısır İran büyük bir plan oynuyorlar ve herbiride bir belli rol üstlenmiş ve eğer 2001den bu yana olduğu gibi yine hükümet aldansa bedelini Sevr ile ödeyecek benim bu dediklerimi bir köşeye yazın , eğer hameneyi nisana ve ya gelen temmuza kadar öldü şunu bilin ki tüm dediklerim olacak

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Yazı tam bir batılı kahpeliğiyle yazılmış!
  Medeniyetleriyle övünen bu toplumlar insani erdemlerden zerre nasip almamış!

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Spiegelin kullandigi resme iyi bakmak lazim – gören ilk düsüncede bir ülkenin secilen Cumhurbaskani degilde sanki bir Diktatör saniyor. Ama Propaganda iste … derginin sahibi: Springer-Verlag (Israelin sözde ve gercekte iyi Dostu)

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Tipik bir anti-türk Spiegel makalesi. Lahey’e kim gitmek istemediğini zikretmiyor, Meis adasının deniz hukukuna göre MEB tesbitinde rolü ne kadar küçük olduğundan bahsetmiyor. Tersine her iki tarafın maksimalist olduğunu yazıyor, halbuki Türkiye, ancak hakkını talep ediyor, Yunanistan ise mantık, hukuk ve ahlak ötesi isteklerde bulunuyor, buna maksimalist denmez, saçmalık denir. Bir araştırmacı dergisi olan Spiegel en az bu konuları araştırabilirdi, ama niyetleri kah Erdoğan üzerinden, kah türk milliyetçiliği üzerinden, kah kemalizm üzerinden onca senedir Türkiye aleyhtarlığı yapmak. Bildim bileli aynı, hiç şaşırmadım.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Bakin Alman Der Spiegel ne diyor “ 1982 BM Deniz Hukuku Anlaşması, devletlerin, Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) adı verilen adalarının 200 millik yarıçapındaki hammaddelerden yararlanmalarına izin veriyor”. Bu ne kadar dogru. Bu dogru degilse, bunu curutecek bir yazi kaleme alindimi. Bu yazi Alman kamuoyunu yonlendirmek uzere yazildiysa, Disisleri Bakanligi bu yaziya tepkisini gostermismiydir.

  Cevapla
 6. Tanioyoruz Atilla’dan beri Cermeni
  Farli midir Prusyali yahut ermeni?
  Hepsi bunlarin ayni her defa dile getiriyoruz vahsi avrupa Turk’u sagci solcu dindar diye falan ayirmaz.
  Onlarin gozunde biz sadece Turkuz

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!