Meclis Başkanı’ndan ‘yeni anayasa’ çıkışı: Köşelerinden bağırmaya devam etsinler

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasaya ilişkin, "Buna karşıyım, engelleyeceğim, diyenler köşelerinden bağırmaya devam etsin. Aslolan millet iradesi, herkes milletin iradesine saygı duyacak" dedi.

featured

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Özbekistan ve Kazakistan ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Türkiye’de yeni anayasa yapma iradesinin olup olmadığının sorulması üzerine Kurtulmuş, tüm partilerin seçim beyannamelerinde ya da siyasi söylemlerinde anayasa talebinin bulunduğunu söyledi.

‘YENİ ANAYASA İKİ NEDENLE ÖNEMLİ’

TBMM Başkanı Kurtulmuş, sivil, özgürlükçü, kapsayıcı ve daha demokratik bir anayasayı yapmanın en başta gelen sorumluluk ve zorunluluk olduğunu söyleyip, “İki nedenle bu Meclis’in anayasa yapması çok kıymetli. Birincisi, Cumhuriyetimizin ikinci asrının başına denk gelmesi. İkincisi de yüzde 95’lik bir oranla en yüksek temsil kabiliyetine sahip olmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

‘HİÇBİR PARTİ KAPIYI KAPATMADI’

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Daha ilk temaslarımız. Herhangi bir içerik tartışmasına girmeden herkesi ziyaret ettik. Israrla üzerinde durduğum, belirttiğim şey usulün esasa mukaddem olduğudur. Önce yöntemimizi belirleyip sonra tartışmalarımızı gerçekleştirmemiz gerekir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu olan siyasi partiler bunu belirleyecektir. Partilerimizin bir araya gelme imkanları var. Çünkü ilk ziyaretlerimizde hiçbir parti bu konuya ilişkin kapıyı kapatmamıştır. Bazı çekincelerini en baştan söylediler. Bu çekinceler anlaşılabilir, anlamlı ve demokratik tepkilerdir. Ama sonuçta hiçbir partimiz, sürece ilişkin kapıyı kapatmamıştır. Bu sevindirici bir şey. Bu Meclis her fikri kabul eder ama ‘Bu Meclis anayasayı değiştirme hakkına sahip değildir’ görüşünü asla kabul etmeyiz. Çünkü bu antidemokratik bir tavırdır.”

‘BAĞIRMAYA DEVAM ETSİNLER’

Kurtulmuş, “‘Ben buna karşıyım, engelleyeceğim’ diyene yapacak bir şey yok, onlar da kendi köşelerinden bağırmaya devam etsinler. Aslolan milletin iradesidir, herkes milletin iradesine saygı duyacak” dedi.

Meclis Başkanı’ndan ‘yeni anayasa’ çıkışı: Köşelerinden bağırmaya devam etsinler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Şu millet dediğiniz nedir, nasıl bir şeydir, adamakıllı bir anlatın da, anlayalım.
    Milletin parasını çar çur ederken,
    Milletin orasına koyarken,
    Milletin malını mülkünü arap şeyhine peşkeş çekerken ..
    Millet hiç aklınıza gelmiyor, neden?

  2. Milletin iradesi sizi tarihin çöplüğüne gömecek soyadı kurtulmuş olan küreselcilerin kölesi

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!