Mehmet Ali Çelebi’den ‘Cumhur İttifakı’ mesajı: Daha fazla güven vermektedir

Bağımsız İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Cumhur İttifakı, Millet İttifakı’ndan daha net ve daha fazla güven vermektedir” ifadelerini kullandı.

featured

Bir süre önce Memleket Partisi’nden ayrılan Bağımsız İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nı kıyasladı.

2 Temmuz’da yaptığı açıklamada Millet İttifakı’na 20 soru yönelten Çelebi, söz konusu paylaşımı alıntılayarak,  “Soranlar olmuş mertçe cevaplayalım: Bu başlıklarda şu an Cumhur ittifakı Millet ittifakından daha net ve daha fazla güven vermektedir. Başınızı kuma gömmeyin, milletimize görüş açıklayın!” ifadelerini kullandı.

Çelebi, bir diğer paylaşımında “6’lı masa dağınık söylemleri fark edip söylem birliği için harekete geçecekmiş. Aylardır cevap alamadım ama bir kez daha milletimiz adına 20 başlığı soruyorum. Umarım yarın cevap çıkar” ifadelerini kullandı.

Çelebi, 2 Temmuz’da Millet İttifakı’na şu soruları yöneltmişti:

1-6 parti “Atatürk” ve “Türk Milleti” olmayan bir mutabakat metni imzaladınız.

2-Mutabakat metninde “1921 Anayasası kapsayıcı diğer anayasalar dar kalıp” dediniz. Ne demek istiyorsunuz? Kurucu felsefeye neden karşı çıkıyorsunuz? Kimin federasyon özlemlerini benimsiyorsunuz?

3-PKK/PYD-FETÖ terör örgütleriyle kararlı mücadele neden mutabakat metninde yer almamıştır?

4-Anayasa ilk 4 maddeyi değiştirecek misiniz?

5-“Ulus, üniter, laik devlete bağlıyız”, “Hepimiz Türk milletine mensubuz” diyebiliyor musunuz?

6-Eşit yurttaşlık adı altında etnik yurttaşlık tanımını Anayasaya sokacak mısınız?

7-Resmi ve eğitim dili olarak Türkçe haricinde bir dil kabul edecek misiniz? Anadilde eğitimi savunan ortaklarınızla hemfikir misiniz?

8-İktidarınızda tezkerelere hayır verip Mehmetçiği Libya’dan, Suriye’den, Irak’tan çekecek misiniz? Operasyonları durduracak mısınız? Terör devletine müsaade edecek misiniz?

9-Sığınmacıların ülkelerine gitmelerinde hepiniz kararlı mısınız?

10-Yerel yönetimlere özerklik verecek misiniz?

11-Ekonomi yönetiminde (Eğitimde, sağlıkta, tarımda, savunma sanayisinde) kamucu olacak mısınız?

12-Çocuklarımızın geleceği Mavi Vatan’daki hak ve menfaatlerimizden vazgeçerek misiniz? “Mavi Vatan yayılmacılık” diyen vekile neden tepki göstermediniz?

13-S-400’leri ne yapacaksınız? Gönderecekseniz yerine neyle hava savunması yapacaksınız?

14-Savunma sanayi projelerinin devamı konusunda görüş birliğiniz var mı? SİHA’lardan rahatsız olan vekile neden tepki göstermediniz?

15-Ortak Cumhurbaşkanı adayı denkleminde Türk milletine soykırımcı, Atatürk’e katliamcı diyen PKK/PYD’yi terör örgütü görmeyen, bebek katili Öcalan için ışığımız diyen HDP olacak mıdır? HDP yönetimine bakanlık verecek misiniz?

16-Beraat edilmiş kumpas davaları yeniden kurgulayan Sn. Babacan’a neden ortak tepkiyi vermediniz?

17-Terörle mücadele yasası değişikliğinin kapsamı ve amacı nedir?

18- Cumhurbaşkanı’nı halk mı seçmelidir yoksa vekiller mi? Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’de u konuya bakışınız ne olacaktır?

19-Türkiye’yi 6 lider beraber yöneteceğiz diyorsunuz. Halkın seçtiği Cumhurbaşkanına 6 lider talimat mı verecektir? Yapacağınız protokol Anayasa’dan üstün mü tutulacaktır?

20-Birçok konuda farklı düşünen 6’lı yapının istikrarsızlığa yol açıp halkın refahını olumsuz ekileceğini düşünüyor musunuz?”

Söz konusu paylaşım, sosyal medyada “Çelebi Cumhur İttifakı’na destek verdi” yorumlarına neden oldu.

Konuyla ilgili görüşünü almak üzere aradığımız Çelebi, açıklamalarını Twitter üzerinden yaptığını söyledi.

Mehmet Ali Çelebi’den ‘Cumhur İttifakı’ mesajı: Daha fazla güven vermektedir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum

 1. anahtar kelime “daha”. Burada anlatilmak istenen akp ve mhp’nin yigitligi degil, muhalefet denen ganyan masasinin curumuslugu. En azindan oyle olmali, ve bunu da acikca belirtmeli kendisi.

 2. Veryansin TV , lütfen Sayin Celebi’yi , bir Programa davet edin.

 3. Sayın çelebiyi Veryansın Tv’de görmek isteriz.

 4. Cumhur ittifakı ile Millet ittifakı o kadar güzel kayıkçı kavgası yapıyor ki vatandaşı iki seçenek arasında bırakıyorlar. Aslında o kadar çok ortak noktaları varken, böylesine ayrıymış gibi görünmeyi de becerebiliyorlar. Biri ölümdür diğeri sıtma. Kendi adıma söylüyorum ikisine de razı olmayacağım.

 5. Şimdi öncelikle “Olabildiğince berbat bir ekonomi yönetimi” denilmez “Son derece berbat bir ekonomi yönetimi” denir. İki belirteç arasında “çok” fark vardır. Çelebi de son derece hatalı bir söylemde bulunmuş. “Her iki ittifakta yanlış. Hiçbiri ülkeyi esenliğe çıkaramaz.” demeliydi.

 6. 28 Temmuz 2022, 12:36

  Sorular güzel de memleketi bu hale getirenlere güveniyormuş ya pes.

 7. Agzina saglik. Gayet güzel sorular sormus.

 8. 28 Temmuz 2022, 10:31

  Sn. Çelebi’nin tespitlerine katılmamak mümkün mü? Sadece “Erdoğan’dan kurtulma” fikri üzerine iktidar olunur mu? Zaten o yüzden “kurtulamıyoruz!” Olabildiğince berbat bir ekonomi yönetimine karşın tek bir satır programınız yok. Daha doğrusu bölüp parçalama var da açık olarak söyleyemiyorsunuz. Sadece CHP “CHP” olsaydı çoktan tek başına iktidar olurdu.

 9. Chp’nin 20 yıldır iktidar olamamasının özeti.
  Akp’ye çalışıyor diyen çıkmadan yazayım.

 10. elbette sağlıklı bir seçim için bu soruların cevaplanması gerekir !
  bu nasıl bir açmaz.. aklım almıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!