Mehmet Barlas: Yapmamız gereken şey, Batı’daki kapımızı da mültecilere olabildiğince açmak

Sabah yazarı Mehmet Barlas, "İnsanların gerek canını kurtarmak gerekse cazip buldukları için Türkiye'yi tercih ediyor olmaları aslında gurur verici bir durum. Burada yapmamız gereken şey, Batı'daki kapımızı da mültecilere olabildiğince açmak" görüşünü savundu.

featured

Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, ‘Misafirperver Türkiye’ye BM’den Teşekkür’ başlıklı yazısında BM’nin Türkiye’ye göçmenler konusundaki teşekkürüne değinerek “Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Joyce Msuya, dünyanın en fazla sayıda mülteci barındıran ülkesi olduğu için Türkiye’ye teşekkür etti. 3.7 milyon mülteciyi ağırlayan Türkiye, aynı zamanda Suriye’nin kuzeyinde bulunan 4.1 milyon mülteciye de yardım ediyor” ifadelerini kullandı.

‘GURUR VERİCİ BİR DURUM’

Barlas, yazısına şöyle devam etti:
“Türkiye’de bu kadar mülteci olmasının iki sebebi var. Birincisi, etrafımız ‘ateşçemberi’yle çevrili. Bunun bir deyim değil gerçek olduğunu artık yaşayarak görüyoruz. Canını kurtarmaya çalışan buraya koşuyor. İkincisi ise etraftaki ülkelere baktığımız zaman Türkiye hakikaten bir ‘mücevher’ gibi parlıyor.
İnsanların gerek canını kurtarmak gerekse cazip buldukları için Türkiye’yi tercih ediyor olmaları aslında gurur verici bir durum. Burada yapmamız gereken şey, Batı’daki kapımızı da mültecilere olabildiğince açmak. Yani canını kurtarmak isteyene tabii ki Doğu’daki kapımızı açacağız, fakat Batı’ya doğru gitmek isteyeni de kesinlikle durdurmamalıyız.”

‘RUSLAR, TÜRK VATANDAŞI OLMAYI İSTİYORLARMIŞ’

“Bir ankete göre, ülkesi dışında başka yere yerleşmeyi düşünen Rusların en fazla tercih ettikleri ülke Türkiye imiş” diyen Barlas, “Türkiye’ye yerleşmeyi düşünen Ruslar, Türk vatandaşı olmayı da istiyorlarmış. Türkiye gerçekten Rusya’nın nefes borusu haline geldi. Hem “bireysel” hem de “ticari” olarak Rusya’dan Türkiye’ye müthiş bir rağbet var. Gidecek güvenli liman arayan Rus sermayesine Türkiye’yi daha da cazip hale getirecek formüller üretmeliyiz” görüşünü dile getirdi.

Mehmet Barlas: Yapmamız gereken şey, Batı’daki kapımızı da mültecilere olabildiğince açmak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  Barlas bey ya ileri zekalisiniz ya da tipik akpkk gibi milleti salak saniyorsunuz!
  Türkiyenin zaten batidan gelen mülteciler icin kapiyi kapatmadi ki!
  Anlasmalar var! Sadece dogu dan gelenler icin kapali idi! Bunu da atalarimiz cok iyi on görüslü oldugu Icin.
  Akpkk nin vatanimiza actigi belayi görüyoruz yasiyoruz

 2. 2 ay önce

  En doğrusu Türkler Anadolu’dan göç etsin, ve Türkiye’yi ABD ve Rusya’ya bırakın, kendileri öz aralarında bölsünler. Dünya savaşında işgal olan Almanya veya Azerbaycan gibi. Ya böyle saçmalık olur mu? Öz vatanımız Türkiye’yi öz devletimiz düşmanlara peşkeş ediyor, dincileri ümmet ensar falan diyor, liberalleri insan hakları özgürlük falan diyor. Ama dünyanın hiçbir yerinde Türkleri savunan ne dinci ve ne liberal bulunuyor. Buyurun Rusya’da Tataristan yakutistan ve Çin’de doğu Türkistan ve İran’da Azerbaycan ve Yunanistanda batı Trakya , hangisinde Türkleri savunan dinci ve liberal var? Böyle saçmalığı neden sadece biz yapıyoruz? Ya bilmemezlik var yada ihanet.

 3. 2 ay önce

  acınacak durumda hesap vermeden göçmez umarım.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!