Mehmet Ceyhan’dan Turkovac aşısı ve Ateş Kara ile ilgili dikkat çeken sözler

featured

Türkiye’nin son 50 yılda üretip İstanbul ve Ankara şehir hastanelerinde hastaların kullanımına sunduğu Turkovac aşısıyla ilgili Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan şaşırtan bir çıkış geldi.

Türkiye’nin yerli üretimi Turkovac’ın Kovid-19’un Omicrona varyantına karşı koruyuculuk sağladığı açıklanırken, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Prof. Dr. Ceyhan, Turkovac aşısına ilişkin verilerin açıklanması gerektiğini söyledi.

Sözcü’nün haberine göre, Ceyhan, “Turkovac, açıkçası elimizde bir verisi olmayan ama sadece bildiğimiz Sinovac’la tamamen aynı yapıda olan bir aşı. Yani içindeki katkı maddeleri ve miktarları dahi Sinovac’la tamamen aynı olan bir aşı. Şimdi birisi ‘Bizim aşımız Sinovac’tan daha iyi’ diyorsa buna bir açıklama getirmek zorunda. Yani tamamen aynı yapıda bir aşı neden daha iyi olsun. Hiç böyle bir neden belirtmeden, hiçbir veri sunmadan, yani Faz-3 çalışmasına kaç hasta alındı, kaç hastanın sonuçları var ellerinde… Bunlar belli olmadan, bu açıklamalar bilimsel bir yaklaşım olmaz. Ama bunlar belli maksatlarla söyleniyorsa ben bilemem tabii” dedi.

‘ATEŞ BEY’İN AŞIYLA İLGİLİ BİR FAALİYETİ OLMADI’

Ceyhan, Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara’nın “TURKOVAC’ın hatırlatma dozu olarak uygulandığı çalışmalarda antikor seviyesinde hızlı bir zıplama olduğunu görüyoruz” sözlerine ilişkin de şöyle konuştu:

“Ateş Bey benim yanımda çalışan bir öğretim üyesi… Hayatında aşıyla ilgili bir faaliyeti olmadı. O başka konularla ilgiliydi. Salgınla ilgili bir deneyimi olmadı ama bakanlıkla ilişkiler falan farklı yürüdü herhalde ki öyle bir pozisyona getirildi.

Yoksa aşıda biraz deneyimi olan bir insan, “antikorları hoplatıyor, zıplatıyor” gibi, son derece gayri bilimsel ifadeler zaten kullanmaz. Onun için ben o söylenenleri ciddiye bile almıyorum.”

BİLİM KURULU ÜYESİ ATEŞ KARA: BİLİMSEL VERİLERİ BİR ARAYA GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Türkiye Aşı Enstitüsü Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Turkovac aşısının yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantına karşı da koruyuculuk sağladığını söylemişti.

Kara, Turkovac aşının Omicron’a karşı etkisine dair şu ifadeleri kullanmıştı:

Diğer çalışmalardan ve verilerden elde ettiklerimizi yorumlayıp bunun yansıması olarak düşünürsek, bizim elde ettiğimiz antikor seviyeleri Omicron’a karşı koruyuculuk sağlayacak şekilde görünüyor. Bu yönde çalışmalarımız ve bilimsel verileri bir araya getirme çalışmalarımız sürüyor. Turkovac’ı mevcut elimizdeki verilerle karşılaştırdığımız zaman Omicron’a karşı da koruyuculuk sağlıyor ama bunun süresi ne kadar olacak, bunu şimdi söylemek mümkün değil.

Mehmet Ceyhan’dan Turkovac aşısı ve Ateş Kara ile ilgili dikkat çeken sözler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 7 ay önce

  Ceyhan’ın aynı objektiviteyi sputnik, sinovac ve mRNA aşılarını kıyaslarken görmek isterdik. Kendisinin bilime katkısı nedir onu da sormak lazım.Televizyonlarda son nefesine kadar konuşması da bilime katkı sağlıyorsa birşey diyemem. Ülkemizde bilimin yerlerde sürünmesinin sebebi de akademisyen seçimlerinde o ve onun gibilerinin rolü var mı? Bu konuda değerli fikirlerini almak isteriz. Son gerçek verilerle şimdilerde açıklanan verilerdeki açık farkı unutuyorsa nörolojik muayene tavsiye ederim. Umarım covide bağlı geçici bir durumdur.

  Cevapla
 2. 7 ay önce

  Yerli Faucini…Abd deki efendilerine sadık kalmış

  Cevapla
 3. 7 ay önce

  Mevcut hükümet bilimi kabul etmez çünkü en iyisini hep kendileri bilir.

  Cevapla
 4. 7 ay önce

  burasi turkiye hocam ne verisi, ne bilimi? AKP oyle diyorsa oyledir 🙂

  Cevapla
 5. 7 ay önce

  bunun nesi sasirtici veryansintv! tamam hepimiz milliyetciyiz ama bu isler verileriaciklamadan yaptik oldu demekle olmaz. bu isin yontemi verilerle konusmaktir, veri saklayarak ancak kendimizi rezil ederiz. adam bu konuda hakli.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!