Mehmet Şimşek Türkiye Cumhuriyeti’nin değil küresel sermayenin bakanı mı?

Veryansın TV yayınında Erdem Atay'ın sorularını yanıtlayan ekonomist Enis Musluoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "başardık" paylaşımı ve Türkiye'nin gri listeden çıkışına ilişkin olarak konuştu.

featured

VERYANSIN TV

Ekonomist Enis Musluoğlu, Veryansın TV canlı yayınında ekonomi gündemini değerlendirdi.

Veryansın TV Genel Yayın Yönetmeni Erdem Atay’ın sorularını yanıtlayan Musluoğlu, Türkiye’nin gri listeden çıkışını ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Başardık” paylaşımını yorumladı.

thumbnail
İlişkili Haber
Türkiye gri listeden çıkarıldı: Bakan Şimşek’ten ‘Başardık’ mesajı

Şimşek’in paylaşımını “2024 yılının en trajikomik yaklaşımlarından biri” şeklinde değerlendiren Musluoğlu, yaşanan gelişmelerin üretim ekonomisine “büyük bir darbe” olduğunu belirtti.

BLOOMBERG’DEN ‘TÜRKİYE’ ANALİZİ: BEDELİNİ TÜRKLER ÖDEDİ…

Musluoğlu, Bloomberg’de Türkiye’ye dair yayımlanan bir analizi de aktardı: “Hükümet yabancı yatırımcıları kazandı ama bedelini Türkler ödedi. Yeni ekonomi politikalarıyla gri listeden de çıkmayı başaran hükümet, yüksek enflasyon altında ezilen hane halkını kenara attı. Hükümetin sıkı para ve maliye politikaları yabancı yatırımcılara milyar dolarlar kazandırırken, Türk vatandaşları yüksek enflasyon ve artan yaşam maliyetleriyle boğuşuyor.”

Atay, Musluoğlu’nun aktardığı Bloomberg analizi için “Yani bu analistin anlattığına göre ben şunu anlıyorum, “Türk halkı başarmadı ya da Türk halkı için bir başarı yok”, başarı küresel sermaye ile iktidar arasındaki bir ilişki ağından kaynaklanıyor.” dedi.

‘KÜRESEL SERMAYEYİ ZENGİN ETTİĞİNİN BAŞARISINI MI ANLATIYOR?’

Öte yandan Atay’ın “‘Başardık’ derken Mehmet Şimşek aslında küresel sermayeyi yani Türkiye’ye gelen yabancı sermayeyi zengin ettiğinin başarısını mı anlatıyor? sorusunu yanıtlandıran Musluoğlu, “Nasıl bir başarı olabilir? 1 Temmuz itibariyle tüm Türk vatandaşları 1 Temmuz’a daha fakirleşerek girecek.” dedi.

Musluoğlu, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Böyle bir tablo varken, bugün yine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir karar aldı. Bugün aldı o kararı, gri listeden çıktığımız bugün aldı. O da neydi? Mevduat faizlerini düşürmemek, yükseltmek için bir kitle ekmeğine giderek bankaları faiz yükseltme, mevduat faizleri yükseltme…

thumbnail
İlişkili Haber
TCMB’den mevduat faizini artıracak adım

Ne demek bu? Bu nasıl oluyor? Şimdi bu ‘carry trade’e giriyor. ‘Carry trade’, Mart ayından bu zamana kadar faizi düşük olan ülkelerden borçlanıp, fonla faizi yüksek olan ülkelere bir pozisyon açıp buna ‘carry trade’ deniliyor.

Buradan para kazanılıyor ve 2024 Mart ayından bu zamana kadar Türkiye’ye 20 milyar dolar bir fon akışı sağlandı ‘carry trade’de.,

20 milyar dolar aslında çok büyük bir rakam değil dünya konjonktöründe. Ekonomi anlamında buradaki esprisi, bunun Amerika’da faizlerin son 10 yılın en yüksek olduğu seviyede bu olay gerçekleşiyor.

Aslında Merkez Bankası ve hükümetin ekonomi politikalarını yöneten birimlerin aldığı kararlar yıl sonuna doğru Amerika Fed’in faiz indirmesiyle beraber başlayacak süreçte Türkiye’ye ciddi bir fon akışı sağlamak anlamında bu adımlar atılıyor.

‘DAHA BÜYÜK SIKINTILAR YAŞAYACAĞIZ’

Esas biz son çeyrekte daha büyük sıkıntılar yaşayacağız ve diğer geçen programda da söylediğim gibi iki bin iki bin bir krizi bankacılık sermaye yapısını değiştirdi.

Bu yaşadığımız süreçte Türk sanayi sisteminde sermaye yapısında çok ciddi, olumsuz anlamda yabancılarla ilgili değişimler olur.

‘TÜRKİYE PAYI AZALDI’

Bankacılık sermaye yapısı nasıl oldu? Türk bankacılık sermaye yapısına baktığınızda, Türkiye payı azaldı, yabancı bankacılık sermayesinin payı yükseldi. Aynı şey sanayi şirketlerinde olacak. Sanayi şirketleri, tüm sanayi şirketler içerisinde, o “ISO 500” denilmiş şirketler içerisinde, Türk sermaye payı azalacak, yabancı sermaye payı artacak.

‘MİLLİ VE YEREL KELİMELERİ KULLANARAK YAPILIYOR’

Esas bunların hepsi yapılırken, konuşulurken iki tane terminoloji aynı, yine trajikomik bir şekilde milli ve yerel kelimeleri kullanılarak bunlar yapılıyor. Ama bu baktığımızda yani biz bu filmi tekrar tekrar görüyoruz.

2001 KRİZİNİ HATIRLATTI: ÇOK DAHA AĞIR BİR SÜREÇ YAŞAYACAĞIZ

Geçen programda da söylediğim gibi yani orada 2001 krizi sonrasında ne olmuştur? Kemal Derviş getirilmişti. Şu anda aynı sistem, onun ismini Mehmet Şimşek olarak yorumlayayım.

O süreçte 2001 krizi sonrasında Türkiye ne yaşadıysa şimdi aynısının maalesef refah seviyesinin de yok edilmesinden ötürü çok daha ağır bir süreç olarak yaşayacağız. Ama bütün bunlar baktığında dünya ekopolitiğinden ayrı bir gelişme olarak yorumlanamaz.

TÜRKİYE’DEKİ ENFLASYON 32 ÜLKENİN TOPLAMINA DENK

Türkiye’de “başardık” denilen kelimenin en altına aslında şunu da koymak lazım. Bugün tüm Avrupa kıtası ve Avrupa kıtasına komşu olan 32 ülkenin enflasyon toplamını alt alta koyup topladığınızda ulaşılan rakam ne biliyor musunuz? Yüzde 75.4. 32 ülkenin toplam enflasyon rakamı…

Türkiye’de TÜİK’i kabul edelim ki gerçek bir rakam değil. Ama kabul ettiğimizde yüzde 75. Biz 32 ülkenin toplam enflasyon rakamını başardık.”

Yayının tamamını izlemek için tıklayın:

 

Mehmet Şimşek Türkiye Cumhuriyeti’nin değil küresel sermayenin bakanı mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. İngiltere’nin Truva atı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!