Memleket Partisi’nde olağanüstü kongre öncesi liste krizi

Memleket Partisi’nde bugün yapılacak olağanüstü kurultayda tüzük değişikliği yapılacağı öğrenildi. Siyasi Partiler arasında en demokratik tüzüklerden birine sahip olduğu belirtilen Memleket Partisi’nde tüm kongrelerde üyelerin çarşaf listeyle belirlenmesi zorunlu hale getirilmişti. Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, kongrede önce tüzük değişikliği önergesi verilecek ve tüzükte çarşaf liste zorunluluğu kaldırılacak. Genel Başkan Muharrem İnce’nin blok listeyle kongreye gireceği ve başta delegeler olmak üzere çok sayıda partilinin buna tepki gösterdiği öğrenildi.

featured

ERDEM ATAY / VERYANSIN TV

Memleket Partisi bugün olağanüstü kurultaya gidiyor. Ankara’da bir otelde düzenlenecek kurultay öncesinde partide liste krizi patlak verdi. Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, Memleket Partisi kongre sırasında önce tüzük değişikliği önergesini tartışacak. Tüzükte değiştirilmek istenen madde ise kongre listeleri…
En demokratik siyasi parti tüzüklerinden birine sahip olduğu belirtilen ve bununla övünen Memleket Partisi, tüzük değişikliği ile zorunlu olan çarşaf listeye son verecek. İnce’nin kontrolünde bir blok liste hazırladığı ve bu listenin delegelere zorunlu tutulacağı öğrenildi.
Kararın dün önce Genel Disiplin Kurulu’na ardından da partinin il başkanlarına iletildiği, bu nedenle partide çok sayıda delege ve üyenin homurdandığı belirtildi.
Veryansın Tv’ye ulaşan çok sayıda partili, parti yönetimine tepki gösterdi. Bir delege tepkisini şu sözlerle ifade etti:
“Partimizin demokratik bir parti olacağına inancımız tamdı. Genel Başkanımız Muharrem İnce bir defaya mahsus Parti Meclisi’ni kendisi seçmek istedi. Bu normaldi. Ancak bu kez tüzük değişikliği ile PM’nin ve disiplin kurulunun tamamını da blok listeyle Genel Başkanın kendisi seçecek. Yani yasama da yürütme de yargı da Genel Başkana bağlı olacak. Yedek adayları bile kendileri belirleyecek. Demokrasi bunun neresinde?”

‘DİĞER PARTİLERDEN NE FARKI VAR?’

Bir başka parti delegesi ise şu ifadeleri kullandı:
“Partide fırsat eşitliği yok ediliyor. Biz bu partide demokrasi uygulanacak diye geldik ve aynı zamanda Genel Başkanımızı çok seviyoruz. Ancak bu kabul edilemez bir şey. Çarşaf listenin kaldırılması, blok listeyle kongre yapılması despotik bir tavırdan başka ne olabilir? Ne farkı kalıyor o zaman CHP’den AKP’den partimizin? Sayın Genel Başkanımız Cumhurbaşkanı adayını bile üyelerimizin belirleyeceğini söylemişti. Bizler daha PM’ye istediğimiz bir kişiyi dahi seçemeyecekken ve kendimiz aday olamayacakken Cumhurbaşkanı adayını belirlesek ne olur? Siyasete karşı umudumuz kalmıyor. Genel Başkana yakın olmak dışında siyaset yapma şansımız da elimizden alınıyor.”

Veryansın Tv’nin ulaştığı bir başka delege ise şunları söyledi:
“Tüzüğün değişmesi partide demokraside geriye gidişin en somut göstergesidir. Büyük hayal kırıklığına uğradım. Her partide tek adam, her yerde ufak Tayyip Erdoğanlar mı yetişiyor? Bir sürü genç partimize sempatiyle bakıyordu. Onlar da hayal kırıklığına uğrayacaklar. Kemal Kılıçdaroğlu’na kızıyorduk, aynı şeyi kendimiz yapıyoruz. Bu nedenle çok sayıda kurultay delegesi kongreye gelmekten vazgeçti.”

Memleket Partisi’nde olağanüstü kongre öncesi liste krizi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!