Menemen, Dersim, Murat Köprüsü ve Yağcılar Köyü

Menemen, Dersim, Murat Köprüsü ve Yağcılar Köyü

Bugün Menemen’de Kubilay ve arkadaşlarının kendini "Mehdi" ilan edenler ve destekçilerince katledilşlerinin yıl dönümü. Öncelikle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim. Bu kapsamda, Kubilay ve arkadaşlarını rahmetle anarım.

1930’dan bugüne ne değişti dersiniz?

Son 20-25 yıldır o kadar sözüm ona peygamber ve mehdi peydahlandı ki sormayın. Bir peygamber(!) ABD'ye kaçtı. "Mehdi"nin birinin sümüklü mendillerini generaller, profesörler, gazeteciler kapışıp yaladılar. Bir diğer Mehdi(!) televizyonlarda “Angara’nın Bağları” türküsü eşliğinde yarı çıplak mürit kızlarıyla göbek atıp durdu. "Mesih" bile çıkardılar Meclis’ten! Aynı "Peygamber" çıkardıkları gibi! "Mehdi Savaşları" yaşadık ülkede. Hatta biri "Mehdi Ordusu" ile komutanını bile tarif etti… Mehdi yalnızca koronayla başa çıkamadı ama olsun!

Menemen’deki Mehdi Derviş Mehmet, "kahraman" torunları ülke yönetiminin bir yerlerinde... Kubilay ve arkadaşlarını yadedenler sadece ayakta kalan vatanperverler.

Dersim isyanında şehit edilen Mehmetçiklerin de hiç yadedenleri kalmadı. İsimleri bile bilinmiyor. Ayakta kalan vatanperverler dışında fatiha okuyanları da yok. Ama Seyyid Rıza kahraman(!)

Murat Köprüsü Bingöl yönünden Muş’a girmek için üzerinden geçmeniz gereken tarihi bir köprüdür. Muş Terörle Mücadele Müdürüyken(Sonradan Ergenekon teröristi ilan edildik) duymuştum tarihteki önemini. Şeyh Sait isyanı bu köprüde sonlandırılmıştı. Köprüye çok yakın bir yerde Yağcılar Köyü vardır. Bu köyde Avar Türkleri yaşarlar. Şeyh Sait ve adamları isyan sırasında bu köye sığınan vali, kaymakam, hakim, savcı gibi devlet görevlilerinin eş ve çocuklarının kendilerine teslimini istediklerinde, buna tüm köy halkı karşı çıkmış ve bir kişiyi bile isyancılara vermemişlerdi. Bu yüzden köyde bazı evlerde hâlâ Atatürk’ün verdiği taktirnameler vardır. Şeyh Said kahraman(!) İsyanında şehit edilen yüzlerce devlet görevlisinin adları bile bilinmiyor. Ayakta kalan vatanperverler dışında fatiha okuyanları da yok. Buradan sevgi ve selamlarımı iletmek istediğim Yağcılar Köyünü ise hemen hemen hiç kimse bilmiyor.

Çok uzun bir zamandır Cumhuriyetin tüm birleştirici unsurları yok edilemeye çalışılıyor. Başta kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetin değerlerine bağlı hemen herkese bir şekilde saldırılıyor.

Dilimize, dinimize,vatanımıza, bayrağımıza, İstiklal Marşımıza, Andımıza, kardeşliğimize her alanda saldırılar devam ediyor. Hainler kahraman, kahramanlar hain ilan ediliyor. Çocuklarımız, Cumhuriyet değerlerine tamamen uzak yetiştirilmeye çalışılıyor.

Tüm bunlar karşısında yüzyıllar ötesinden bir öğüt aklımıza geliyor "Ey Türk! Titre ve Kendine Dön!” Bir an önce devletimize ve vatanımıza yapılan sistematik saldırılara karşı örgütlü mücadele etmek için birleşmemiz gerekmektedir. Çünkü, bu ülke kolay kazanılmadı…