Merasim Sokak şehitleri anıldı

featured

Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarına çok yakın mesafedeki Merasim Sokak’ta bomba yüklü otomobilin, askeri personeli taşıyan servis araçlarının arasına dalmasıyla asker ve sivil 29 kişinin şehit olduğu saldırının 4’üncü yıl dönümünde anma töreni düzenlendi.

Merasim Sokak girişinde yapılan tören, İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Törende konuşan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Başkanı Hamza Dürgen, hain saldırının amacının ülkemizi kaosa sürüklemek olduğu belirtti.

‘TERÖRLE MÜCADELEDE DEVLETİN YANINDAYIZ’

Terörle mücadelede Türk devletinin yanında olduklarını belirten Dürgen, şu açıklamayı yaptı:
“Türk milleti tarihi boyunca hep ateşle imtihan edilmiş, saldırı ve ihanetlere maruz kalmış fakat bu zorluklar karşısında yılmamış birleşip kenetlenmiş ve Türk’ün gücünü dünyaya göstermiştir. Devletimizin sürdürdüğü terörle mücadelenin yanındayız. Biz astsubaylar vatan ve millet savunmasında çıktığımız yolda, kanımız canımız üzerine yemin ederek mesleğe başlarız ve bu yemin ölene kadar geçerlidir. Türk milletinin hürriyetini, istikbal ve istiklaline kimseye dokundurmayacağımızı; bu uğurda her zaman canımızı seve seve feda edeceğimizi biliriz. Bugün görevini yapanlar da aynı inançla görev yapmaktadırlar. Buradan milletimizi parçalamak isteyen düşmanlara karşı bütün kararlılığımızla haykırarak bu saldırıyı ve terörü kınadığımızı ilan ediyoruz.”

PKK’NIN PARAVAN YAPILANMASI TAK ÜSTLENMİŞTİ

17 Şubat 2016’da Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarına çok yakın mesafedeki Merasim Sokak’ta bomba yüklü otomobil askeri personeli taşıyan servis araçlarının arasına daldı. Asker ve sivil 29 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı.

Başkentin merkezindeki bu alçak saldırıyı PKK’nın paravan yapılanması TAK üstlendi. PKK/KCK sözde üst yönetiminin talimatıyla gerçekleştirildiği belirlendi.

İddianamede PKK elebaşları Zübeyir Aydar, Cemil Bayık, Murat Karayılan, Fehman Hüseyin ve Remzi Kartal ile PYD’nin eski elebaşı Salih Müslim’in adı geçiyordu. 68 kişi hakkında 30’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Örgüt elebaşları da dahil 48 kişinin yakalanması talep edildi. 14 Mart 2017’de başlayan dava 10 Eylül 2018’de karara bağlandı. 6 sanık 29’ar kez ağırlaştırılmış mübbet hapis cezasına çarptırıldı. 75 kişiyi yaraladıkları için de bin 185’er yıl hapis cezası ile 33 bin 320’şer lira adli para cezası verildi.
Saldırıdan 3 buçuk yıl sonra Diyarbakır’daki bir operasyonda Merasim Sokak saldırısının planlayıcısı İshak Özçaktu’un yakalnadığı açıklandı. PKK’lı terörist, kırmızı kategoride 4 milyon lira ödül ile aranıyordu.

 

 

Merasim Sokak şehitleri anıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!