Merkez Bankası Başkanı’na soruldu: Herkes faiz artırırken biz neden indiriyoruz?

2022 yılı üçüncü enflasyon raporuna dair sunum yaparken kendisine yöneltilen, "Enflasyonu düşürmek için dünyadaki diğer merkez bankaları faiz artırırken biz neden indiriyoruz?" sorusuna yanıt veren Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Kimin doğru yaptığını zaman gösterir. Biz kendi ülkemizin dertleri içerisinde uyguladığımız politikalar çerçevesinde her ay oturup karar veriyoruz. Faiz konusunda doğru karar verdiğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

featured

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2022 yılı üçüncü Enflasyon Raporu’nu, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıkladı. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 60,4’e yükseldi. Önceki raporda tahmin yüzde 42,8’di. Ayrıca 2023 sonu için enflasyon tahmini yüzde 12,9’dan yüzde 19,2’ye çıkarıldı. Ankara’da gerçekleşen toplantıda sunumun sonrasında bir basın toplantısı gerçekleşti.

TOPLANTIYA DAMGA VURAN SORU

Basın toplantısında Merkez Bankası’nın rezervlerinden politika faiz kararlarına kadar birçok konuda soruları yanıtlayan Kavcıoğlu’na yöneltilen bir soruysa adeta toplantıya damga vurdu.

‘DÜNYADA HERKES YANLIŞ YAPARKEN BİZ Mİ DOĞRU YAPIYORUZ YORUMLARI YAPILIYOR’

Dünyada diğer merkez bankalarının politika faizini artırırken Merkez Bankası’nın sabit bırakması ile ilgili olarak bir gazetecinin yönelttiği “Dünyada herkes yanlış yaparken biz mi doğru yapıyoruz yorumları yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası için politika faizinin bir politika aracı olmaktan çıkıp çıkmadığını sormak istiyorum” şeklindeki soruya, Kavcıoğlu’nun cevabı ise şöyle oldu:

“Merkez Bankası’nın politika aracı politika faizi. Dünyada böyle bir yaklaşım yok. Politika faizini bir araç olmaktan çıkardılarsa aynı eleştiri bizim için de geçerli. Faizi bir politika aracı olarak kullanılmadığını söylemek doğru değil. Kimin doğru yaptığını zaman gösterir. Biz kendi ülkemizin dertleri içerisinde uyguladığımız politikalar çerçevesinde her ay oturup karar veriyoruz. Yatırım, ihracat, üretim ve istihdam üzerine bir ekonomik modeli yürütüyoruz. 

‘FAİZ KONUSUNDA DOĞRU KARAR VERDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM’

Faiz konusunda ayrışıyoruz ama ekonominin olumsuz gelişmelere tepki veren olumlu gelişmeler konusunda da ayrışıyoruz. Türkiye sadece faiz konusunda ayrışmıyor olumlu anlamda Türkiye ekonomik verilerde de pozitif ayrışıyor. Faiz konusunda doğru karar verdiğimizi düşünüyorum. Bu kadar olumsuzluk içinde yatırımlarımızı artırmamız sonuçta ülke olarak ne kadar doğru hareket ettiğimizi herkes görecektir.”

Merkez Bankası Başkanı’na soruldu: Herkes faiz artırırken biz neden indiriyoruz?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 8 ay önce

  cunku amac enflasyonu dusurmek veya dovizin yukselmesinin onune gecmek degil. Amac enflasyonun ve dovizin artmasina devamlilik saglamak. Turkiye’ye bicilen yeni don bu cunku. Bakin dolar ne zaman dusecek gibi olsa malum sahis aciklama yapiyor, ve dolar yeniden yukseliyor. Bir degil, iki degil. Hala da bunlara yuzde 27 cikiyor. Mustehak. Elin yunani, almani gelir, sizin cocuklariniz da onlara hizmet eder.

 2. 8 ay önce

  insaatci cetelere ucuz kredi uretmek icin olabilir..

 3. 8 ay önce

  zaman mı ?
  allah kahretsin sizleri. 2021 eylül ayından beri paramız pul oldu. her şeye % 100-200 arası zam geldi. işi ehline vermediğimiz için bunlar başımıza geldi. erken seçimde akp baraj altı kalacak.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!