Merkez Bankası Başkanı’ndan dikkat çeken çıkış: Döviz yerine TL

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, döviz ödemeli kamu-özel işbirliği sözleşmelerinin Türk Lirası’na çevrilmesini istediğini söyledi. Şahap Kavcıoğlu, “Destek bekliyorum” mesajı verdi.

featured

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Sözcü yazarı Erdoğan Süzer’in de sorusunu yanıtladı.

“Liralaşma stratejisi kapsamında, her alanda TL’nin kullanılması gerektiğini söylüyorsunuz. Ancak kamu-özel işbirliği projelerindeki ödemeler hala dövizle yapılıyor. KÖİ sözleşmelerinin TL’ye dönüştürülmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, şu yanıtı verdi:

“Dolarizasyon, sürdürülebilir fiyat istikrarına zarar veriyor. Kur artışlarının enflasyon üzerinde çok büyük olumsuz etkisi var. Geçen yıl sonunda başlattığımız liralaşma çok önemli sonuçlar doğurmaya başladı. Bu, hepimizin arkasında durması gereken bir süreç. Söylediğiniz tüm konular (KÖİ sözleşmeleri) bu noktaya evrilecektir. Türkiye’nin global bir dünya içerisinde dünya ile ticaret yaptığını da göz ardı etmeyelim. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın aldığı kararlara baktığımızda taraflar önemli. Bunlar yurtdışı taraflar… Bu noktada da süreç içerisinde tedricen alınacak kararlarla bizim arzuladığımız noktaya gelineceğini düşünüyoruz. Bu yöndeki kararları da destekliyoruz.”

Merkez Bankası Başkanı’ndan dikkat çeken çıkış: Döviz yerine TL

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 ay önce

    Bunu hepimiz istiyik ağam, bu sözleşmeleri yapqnlara demek lazım ne akıla dolarla yapmışlar.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!