Merkez’in tahmini hesapları değiştirdi… Emekli maaşı ne kadar olacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 58'e yükseldiğini duyurmasının ardından emekliye yıl sonu zammı için yeniden hesap yapıldı.

featured

Merkez Bankası’nın 2023 yılı 3. enflasyon raporu açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, toplantıda 2023, 2024 ve 2025 yılı enflasyon tahminlerini paylaştı. 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 58 oldu. Bu oranın maaşlara nasıl yansıyacağı ise merak konusu.

Sabah’tan Mete Dirice’nin haberine göre, Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini ile TÜFE endeksi 1782,95 seviyesine yükselecek. Bu rakam değerlendirildiğinde yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranı yüzde 31,92 olarak hesaplandı. Yani bu rakam refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammı olacak.

2023 yılın yapılan düzenlemelerle en düşük emekli maaşı yüzde 114’ü aşan artışla 7.500 TL’ye yükseldi. Yapılan zamlar ve ek ödemelerle bu rakamın altında maaş alan tüm emeklilerin maaşları Hazine desteği ile 7.500 TL’ye tamamlanarak ödeniyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN LİRA OLABİLİR

Ocak 2024’te 6 aylık enflasyon rakamlarının kesinleşmesi sonrası en düşük emekli maaşı da yeniden artacak. Yüzde 31,92 zam oranı ile yeniden hesaplandığında bu rakam 9.894 TL yani yaklaşık 10.000 TL civarında olabilir.

Düzenlemeyi teknik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yürütecek. Çalışmanın bütçe gerçekleştirmesini de Hazine ve Maliye Bakanlığı yapacak. Ocak 2024 emekli maaşı refah payı ve en düşük emekli maaşı için rakam konusunda son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek.

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın paylaştığı yüzde 58’lik yıl sonu enflasyon tahminine göre SSK, Bağ-Kur emekli zammı refah payı hariç yüzde 31,92 olacak.

thumbnail
İlişkili Haber

Merkez Bankası Başkanı’ndan enflasyon ve istikrar mesajı

Merkez’in tahmini hesapları değiştirdi… Emekli maaşı ne kadar olacak?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!