Mersin’de ‘hava saldırısı’ uyarısı tedirginliğe neden oldu

Mersin'de, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) İkaz ve Alarm Sistemi (İKAS) Projesi kapsamında deneme amacıyla çalan yüksek sesli siren ve hava saldırısı ikazı, tedirginliğe neden oldu.

featured

Kent genelinde, saat 13.30 sıralarında aniden çalan siren sesleri ve hava saldırısı ihtimali anonsu halkı tedirgin etti. Siren sesinin ardından yapılan “İlimiz ve ilçeleri için hava saldırısı ihtimalini bildiren sarı ikaz verilmiştir. Sığınak ya da sığınma yerine gitmek için hazırlanın” anonsunu duyanlar, paniğe kapıldı. Cep telefonlarıyla video çekenler, sosyal medyada paylaştı. Daha sonra hoparlörlerden halka sakin olmaları çağrısı yapılıp sirenlerin çalma nedeni açıklandı.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Mersin Valiliği’nden uygulamaya ilişkin yapılan açıklamada, “AFAD tarafından hayata geçirilen İKAS Projesi yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında, bugün saat 13.30’da ilimiz genelinde yapılacak olan ikaz ve yüksek sesli siren sesleri, test amaçlı yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın, bu testlerden dolayı endişeye kapılmaması önemle rica olunur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Mersin’de ‘hava saldırısı’ uyarısı tedirginliğe neden oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  Halkı korkutursan, istikrarı ve mevcut iktidarı seçer, diğer seçenekler macera hissi verir. Aslında formül basit. Amigdalaya gönderilen mesaj ile kimse başa çıkamaz, isterse IQ’u 200 olsun farketmez.

  • 2 ay önce

   Dünya gerçeklerinden uzak bir yorum olmuş. Yeni dünya düzenine geçiş, yani tek kutuplu dünyadan çok kutuplu dünyaya evrilme maalesef barış içinde olmayacak. Silahlar konuşacak. Sivil Savunma önlem alıyor sadece. Korku yaratmak değil, sivillleri koruma refleksi.

   • 2 ay önce

    Bir defa da ayaklarınız yere bassın arkadaş, sürekli komplo teorisi sürekli büyük resimi görmeler, komik oluyorsunuz farkında bile değilsiniz. Son 20 yılda başımıza ne geldi ise bunun gibi kendini akıllı zanneden tipler yüzünden geldi.

 2. 2 ay önce

  İsveç halkı çocuklarını 2yasindan itibaren her hava şartında orman a götürüyor.yagmurdan buzdan vahşi hayvanlardan nasıl korunacağını öğretiyorlar o çocuklar 18 20 yaşa geldiklerinde kendilerine güven geliyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!