Meteoroloji alarm verdi: 20 ili çok sert vuracak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son hava durumu tahminlerine göre, 20 il için sarı ve turuncu alarm verildi. Buna göre, Marmara Bölgesinde havanın parçalı bulutlu olması, sıcaklığın ise en yüksek 20-21 dereceye çıkması bekleniyor. Ayrıca bölgede etkili olan fırtına yer yer devam edeceği tahmin edildiğinden "Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi durumlara karşı tedbirli olunmalı" uyarısı yapıldı.

featured

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 19 Ocak’a ilişkin hava durumu tahmin raporu yayımlandı.

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Kıyı Ege ile Antalya’nın batı kıyılarının yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Rüzgarın genellikle güneyli, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kıyı Ege’de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/sa) esmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Balıkesir ve Çanakkale için turuncu renk kodu ile şiddetli rüzgar ve fırtına uyarısı yapıldı. Aralarında İstanbul, İzmir ve Bursa’nın da bulunduğu, sarı renk kodu ile uyarı yapılan 15 ilde de şiddetli rüzgar bekleniyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Marmara ve Kıyı Ege’de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı baca zehirlenmeleri ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

‘KUTUPLARDAN TÜRKİYE’YE BİR KORİDOR AÇILMIŞ GİBİ’

Öte yandan, sosyal medyada hava tahminleriyle bilinen Hava Forum ise “Ocak sonundaki kar sinyalleri kuvvetlenmeye başladı. Meteorolojik modellerde 5500 metre sıcaklık haritalarımızda Türkiye üzerinde -40 dereceler görülmeye başlandı. Adeta kutuplardan Türkiye’ye bir koridor açılmış gibi… Bakalım büyük kavuşma gerçekleşecek mi, takipteyiz…” açıklaması yaptı.

thumbnail
İlişkili Haber

‘Felaket kaçınılmaz’… Kuraklığın bedeli ne olacak?

Meteoroloji alarm verdi: 20 ili çok sert vuracak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Meteoroloji yönetiminin Kasım 22′ ayından bu yana yaydığı, “çok şiddetli kar ve soğuk geliyor vb.” şeklindeki son derece isabetsiz tahminlerini 2 aydır haber diye yayınlayan basın, Türkiye’nin son 30-35 yılın en kötü kış kuraklığını yaşadığını, bazı yüksek alanlar hariç beklenen hiç bir yerde kar yağmadığını vs. görmüyor ve en önemlisi basın ve medya devlet üzerindeki kontrol işlevini asla görmüyor!
    Meydan boş, eleştiri yok, “siz nasıl meteoroloji müdürlüğüsünüz?” diye soran bir basın yok, ama meteoroloji hergün kar yağdırıyor!? Komedi desek komedi değil… 👎

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!