Metin Feyzioğlu’ndan ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ yorumu: Reform değil devrim

featured

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu İnsan Hakları Eylem Planı için “Vatandaşa dokunan devrim niteliğinde bir çalışma yapıldı” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, katkıda bulunduğu Yargı Reformu Strateji Planı ve İnsan Hakları Eylem Planı ile ilgili çalışmalar hakkında konuştu. Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı için “Reform değil devrim” ifadesini kullandı.

Sabah gazetesinden İsa Tatlıcan’a konuşan Feyzioğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Doğrudan vatandaşa dokunacak devrim niteliğinde bir çalışma oldu. Yaklaşık iki sene önce bir yargı reformu strateji belgesi hazırlandı. O strateji belgesi hazırlanırken çok ciddi bir emek sarf edildi ve önemli bir birikim oluştu. Strateji belgesinin yol haritasında yürünürken ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nın taslağı da şekillenmeye başladı.”

‘HUKUKÇU GÖRÜŞÜ ALDIK’

“Baştan sona bu çalışmaya katıldık. Tüm meslektaşlarımızın görüşünü aldık. İnsan Hakları Eylem Planı hazırlığı başladığı ilk günden beri vardık. Doğrudan sorunlar ele alındı. Her kesimin görüşü ve çözüm önerileri dinlendi. Adalet Bakanlığı çok katılımcı bir anlayışla yola çıktı. Biz de layıkıyla cevap vermeye çalıştık.”

‘HAKİM VE SAVCILAR COĞRAFİ TEMİNAT SAHİBİ OLACAKLAR’

“Hâkime gittiniz derdinizi anlattınız. Hâkim dosyaya vâkıf mı değil mi, sizi anlıyor mu bunu hissedersiniz. Bir sonraki celse de karar verilecek. Bir bakıyorsunuz hâkim tayin olmuş. Bıktık gerçekten. Bu sorun tespit edildi. Tayin ve terfilerde bu sorun mutlaka göz önünde bulundurulacak ve HSK bunun sistemini getirecek. Hâkim ve savcıların bölge sorunlarından doğan mağduriyeti de çözülüyor. Coğrafi teminat sahibi olacaklar.”

‘İDARİ YARGIDA DEVRİM’

“İdari yargıda devrim sonucu yaratacak düzenlemeler geliyor. Bunlardan birisi pilot dava. Ahmet Bey dava açmış kazanmış. Mehmet Bey’in açtığı dava da Ahmet Bey ile bire bir aynı durumda. Ben Ahmet Bey ile aynı durumdayım, benim sorunumu da çöz dediğinizde git dava aç deniliyor. O zaman çıldırıyorsunuz. Zaten karar verilmiş, sen niye yeniden insanları mahkemede süründürüyorsun. Eğer bir dava yargıda çözüldüyse benzer bütün davalar için bir hak dayanağı olacak. İdare Ahmet’e verdiği kararın aynısını mahkemesiz Mehmet’e de verecek.”

‘ANNE ÇOCUĞU İLE KOĞUŞTA KALMAK ZORUNDA OLMAYACAK’

6 yaşından küçük çocuğu olan anneler hükmedilen cezayı koğuşta çekmeyecek

“Annenin 0-6 yaş aralığında çocuğu varsa, cezasını koğuşta değil ‘Anne Çocuk Ünitesi’nde çekmesi sağlanacak. Kreş sisteminden daha farklı bu. Anne, çocuğu ile koğuşta kalmak zorunda kalmayacak. Birlikte farklı bir ünitede olacaklar. Bu çok güzel bir uygulama oldu.

‘MESLEK ÖRGÜTÜ SORUMLU’

Bir meslek örgütünden avukatlık ya da eczacılık belgesi aldınız. Bununla ilgili olarak ‘şartları yok’ denilerek bir dava açıldı. Davayı idare kazandı diyelim. Artık bu davanın davalısı ruhsatı iptal edilen vatandaş değil. Davalı ruhsatı imzalayarak veren meslek örgütü. Sizin ruhsatınız iptal olmuş Barolar Birliği’nin gözünün içine bakıyorsunuz temyize gitsin diye.

Başka yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Şimdi bu sorunu ortadan kaldırdık. Dışarıdan çok basit görünebilir ama bu sorunu yaşayan bilir.

‘KOCA ŞİDDETİ UNUTULMADI’

Kadına yönelik şiddet ve kadın hakları için dev adımlar atıldı. Süslü cümlelerin ötesinde somut çözüm önerileri var. Boşanmış koca şiddeti de unutulmadı. Boşandığı eşine yönelik gerçekleştirilen şiddette ceza artırımına gidildi. Israrlı takipçilik de açık suç olarak düzenlendi. Bu fevkalade önemli bir adım.

‘İCRA SATIŞI ONLİNE YAPILACAK’

Bu eylem planını okumanızı isterim. Hayatınızı değiştirecek o kadar çok örnek var ki. Mesela borçlusunuz malınız haczedildi. Mal icraya düştü mü yüzde 40’ına satılır heba olur gider. Borçlu borcunu ödeyemez, alacaklı da alacağını alamaz. Artık icra satışı online yapılacak. Mal değerini bulacak. Türkiye’nin her yerinden insanlar katılabilecek. 3-5 kişi arasında mallar satılmayacak.

‘SORUN DEĞİL ÇÖZÜM’

Bazıları sorunlara çözüm bulur. Bazıları da her çözüme bir sorun üretir. Yapılabilecek bir şey yok. Bizim görevimiz devrim niteliğindeki bu adımları hayata getirmek. Çok büyük laflar etmek yerine hayata dokunan çözüm önerileri değerlendirdik. Ortaya böyle bir metin çıktı. Ülkeye hayırlı olsun.

‘İNSAN HAYATINA DOKUNUYOR’

İnsan Hakları Eylem Planı neden önemli biliyor musunuz? Biz insan haklarını konuşurken genellikle çok büyük sözler söylüyoruz. Adeta yıldızlara yazılar yazıyoruz. Vatandaşımız ise ‘Benim hayatıma ne katıyor’ diye soruyor.

Günlük hayatın dertleri ve yoğunluğu içerisinde bu söylenenleri kendisi ile ilgili görmüyor. Bu ‘Eylem Planı’ bütün dünyada konuşulan bu büyük sözleri insana indiriyor, insanın hayatına dokunuyor ve kolaylaştırıyor. Bunu vatandaşlarımız yaşayarak görecek.

‘UZAYAN MAHKEMELER SORUNU ÇÖZÜLÜYOR’

Uzayan mahkemelerin neden uzadığını her aşamadan tüm yargı çevrelerine sorduk. Onlarca şehir planlamacısının çözemediği bir trafik sorununu bazen bir otobüs şoförü çözebilir. Çünkü trafiğin nerede tıkandığını bir otobüs şoförü bilebilir. Çözüm önerileri de çok basit olabilir. Uzayan davaların sorununu çözmek için sahaya indik. Mesela size bir keşif günü verilmiş. 6 aydır bekliyorsunuz.

Keşif günü geliyor 12 saat yol gidiyorsunuz bakıyorsunuz hâkim mazeretli. Yeni duruşma tarihi yine 6 ay sonra. Çıldırıyorsunuz. Artık buna son veriliyor. Hâkim mazeretliyse öncelikle avukata bilgi verilecek ve öncelikli bir gün verilecek. Bu gibi önlemlerle davalar gereksiz uzamayacak.

 

 

Metin Feyzioğlu’ndan ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ yorumu: Reform değil devrim

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 sene önce

  ilk elden uygulama önemli diyorduk. Fakat işin içinde olan Metin bey bizzatihi uygulama ile ilgili olanları dile getirmiş. Güzel bu yönüyle

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Valla helal olsun, tam barolar birliği başkanı olacak adam. Bu dünyaya sanki baro başkanı olması için gönderilmiş. Şöyle bir müdürümüz olmadı bizim. Avukatlar ne kadar şanslı…

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Sana bu saatten sonra kim güvenir kim inanır? Ancak kendin gibi olanlar dışında. Bu saatten sonra sana asla ve asla güvenmem bitti o iş çoktan.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Goşun goşun!
  Devrimler çağına girdik. Hadi hayırlısı.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Sözde herşey söze devam..iş değil laf üretmek budur..bir fetö olayı dosyasında ve sahte belge bulunan dosyada dava dilekçesi ekleri ilgisiz başka bir dosyaya uyap tarafından kaçırılıyor belgeler asıl davadan siliniyor..Adalet Bakanı bu açıkça suç olay için olur verip ! soruşturma da açmıyor..bir başka olay:.avukat banka yoluyla aldığı paralar için almadık deyip suç niteliğinde icra takibi yapıyor takip duruyor..avukat suç duyurusunda iki defa üst üste farklı yalan beyanda bulunuyor başta Metin Feyzioğlu ve üyeler avukatın dosyasını kaçırıp aklıyor..sonra bu yalancı avukatı Hakan Öztatar aklıyor, Zekeriya Birkan aklıyor,Hakan Öztatarıda Bakan aklıyor …şimdi bunlar insan haklarından bahsediyor .. biraz utanma duygusu olur!

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Hayir hayir, devrim de degil, sipirman o.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!