Metiner, Kemalizmi hedef aldı: Otoriter, totaliter…

Eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner, altı okla özdeşleşen Kemalizm anlayışını, dönemin faşist diktatörleri Mussolini ve Hitler'le özdeşleştirdi. Kemalizm için “Otoriter-totaliter” dedi.

featured

Yeni Şafak yazarı, eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner, bugünkü yazısında “Kemalizm” tartışması açtı. Kemalizmin demokrasiyle bağdaşmadığını öne süren Metiner’in yazısının satır başları şöyle:

“(…) Bir müridin şeyhi için dediklerine hiddetle ve şiddetle karşı çıkanların kişi kültü konusunda çok daha dikkatli ve duyarlı olması beklenir elbette.

Sevmek ile perestlik arasındaki çizgiyi aşanlar, kişi kültü üzerinden hem faşizme kapı aralarlar hem de her türlü tartışmanın önünü tıkarlar.

“Kişi kültü” veya “perestlik” üzerine yaslanan Atatürkçülük anlayışı bence gerçek Atatürk severler tarafından sorgulanmalı.

Otoriter-totaliter bir ideoloji olan Kemalizmin de Atatürk’ün tarihsel büyüklüğüne gölge düşüren ve Atatürk’ü gereksiz polemiklerin içine çeken bir anlayış çizgisi olduğu, herkesten önce gerçek Atatürkçüler tarafından dile getirilmeli.

Atatürk’ün kendi dönemi içinde dediklerini veya yapıp ettiklerini doğru ve gerekli gören bir Atatürkçülük anlayışı anlaşılabilir makul bir anlayıştır. Tarihsel mecburiyetler tahtında yapılacak izahlar tartışmayı yasaklamamak koşuluyla veya gayrısı denildiğinde ihanetle suçlanmamak koşuluyla anlamlı ve değerlidir.

Cevabını aradığım soru şu: Atatürk’ün söylediklerini tarihsel bir dönem için doğru ve gerekli gören bir Atatürkçülük anlayışı mı, yoksa Atatürk’ün her dediğini her dönem için geçerli yegane mutlak doğru olarak savunan Kemalizm anlayışı mı?

Atatürkçülük iddiasının asıl bu konuda bir netliğe ihtiyacı olduğu kanaatindeyim.

Bu soruya verilecek cevap “Elbette Kemalizm” ise o vakit Kemalizmin demokrasiyle bağdaşmadığını söylemeye bilmem gerek var mı?”

Metiner, Kemalizmi hedef aldı: Otoriter, totaliter…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 5 gün önce

  Hedef aldı ne demek? Metiner sadece olgudan bahsetmiş. Sevmediği için ülkede bi şarkının dinlenmesini yasaklamıştı adam 😀

  • 5 gün önce

   Adam kim ? Senin aklınla dilinin koordineli bozulmus

   • 5 gün önce

    Laf cambazlığı yapmış. Siyasi tarihi, sosyolojisi bilmeyen, Devrimler tarihini incelememiş birisi. Kendilerinin kabul edemediği Sultanın sürü dediği halka Atatürkün efendiler demesidir.

    Cevapla
  • 5 gün önce

   İroni mi yaptın sen? Değilse rumuzunu değiştir derhal!

  • 5 gün önce

   Siz otoriter totaliter adam görmediniz daha.

  • 5 gün önce

   Gerçekten aptalca bir yorum! Kemalist adını kullanarak ATATÜRK düşmanlığı yapmak böyle olur ancak…

 2. 5 gün önce

  metiner gitsin çalışsın çöken impratorluktan çağdaş devlet kurmanın ne demek olduğunu öğrensin sonra fikir beyan etsin.

 3. Kemalizm vasat beynin,kiraya verilmiş aklın,imansız vicdansız ruhun anlayabileceği bir olgu değildir.Kemalizm önce insan ister ki o da sizde mevcut değil!De hadi ordan şuursuz!

 4. 5 gün önce

  Kompleksli cahillerden. Demokrasi ve Cumhuriyetin olmadığı totaliter bir rejimden bu ilkeleri ortaya koymak ve sultanın sürü dediği halkı bu yönde kanalize etmek!!! Senin gibi ağzında altın kaşıkla doğmadı. Senin hala algılamakta zorluk çektiğin Devrimleri bu topluma yerleştirmek işte senin aklını almadığı bu.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!