Metiner’den Kalın’ın NATO sözlerine tepki: Doğrusu ağrımıza gitti

Finlandiye ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusuna Erdoğan'dan veto sinyali gelirken hükümetten çelişkili açıklamalar geliyor. Yeni Şafak yazarı Metiner, 'Müzakereye açığız' mesajlarına tepki gösterdi.

featured

Eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, bugünkü yazısında Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda Türkiye’nin tavrını kritik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Olumlu düşünmüyoruz” açıklamasıyla ilgili “Doğru tavır da bu” görüşünü dile getiren Metiner, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin elindeki veto kartını heba etmemesi gerektiğini yazdı.

Metiner,  “İsveç Dışişleri Bakanı’nın Başkan Erdoğan’ın ilk açıklamasına verdiği “Büyük güçler arkamızda. Türkiye’nin bizimle olması kendi çıkarına olur” tarzındaki küstah ve tehditkâr cevabından hemen sonra “Müzakereye açığız, şartlarımız var” açıklamasının gelmesi doğrusu ağrımıza gitti.

Evvela o tehditkâr ifadelerin karşılıksız bırakılmaması gerekirdi.” düşüncesini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ye üyelik arzuları konusunda, “Kapıyı kapatmıyoruz ancak temelde bu konuyu Türkiye’nin bir milli güvenlik meselesi olarak gündeme getiriyoruz” demişti.

ABD’ye asla güvenilmeyeceğini daha önce Türkiye’ye verdiği taahhütleri yerine getirmediğini yazan Metiner, şöyle devam etti:

Diyeceğim o ki Türkiye kendi haklı koşullarının yerine getirildiğini fiilen görmedikçe asla elindeki veto kartını kâğıt üstündeki beyanlara aldanıp işlevsiz hale getirmemelidir.

Suriye’nin kuzeyinde adeta devletleştirilen PKK’ya verilen tüm silahlar toplatılmalı, kantonal yönetime ABD’nin sağladığı askeri, siyasi ve maddi himayeler sonlandırılmalıdır.

NATO üyesi malum Avrupa başkentlerinde de benzeri duyarlılık ittifak ruhuna uygun bir biçimde fiilen ve resmen gösterilmelidir.

İsveç ve Finlandiya da bunun gereklerine uygun yeni bir pozisyon almalıdır.

Bütün bunlar yapılmadan sözde antlaşmalara güvenip veto hakkını işlevsiz kılan bir Türkiye, NATO çatısı altında kendine iki yeni düşman daha ekleme yanlışlığına düşecektir.

Dahası, Rusya’yı da karşısına alma yanlışlığına düşmüş olacaktır ki bu Türkiye’nin her anlamda elini zayıflatmak sonucunu doğuracaktır.

Demokrasi ve Birlik Derneği’mizin değerli genel başkan yardımcısı Av. Ebubekir Elmalı’nın dediği gibi, Türkiye asla ABD ve Avrupa’nın Rusya’nın neo- izolasyonu projesine ortak olmamalıdır.

Sonsöz:

Karşınızdakiler kesin kararlı olduğunuzu ve koşullarınızın pratikte kabulünün gerçekleşmemesi halinde asla geri adım atmayacağınızı bilirlerse sonuç alıcı bir müzakereye kapı aralamış olursunuz.

Değilse “ikinci defa yanlış yaptık“ demek zorunda kalırız.

Biz demesek de inanın günün birinde birileri kalkar tıpkı Reis’in önceki yönetimlere dediğinin aynısını bizim yönetimimiz için der.

Reis’in bu kararlılığına denk düşecek siyasi ve diplomatik bir dili kuşanmak bu süreçte hayati öneme sahip diyorum.”

Metiner’den Kalın’ın NATO sözlerine tepki: Doğrusu ağrımıza gitti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 3 ay önce

  hala reyiz diyor plastik kova, egile egile 360 derece dondun hala yetmedi daha da yalamak istersin.

  Cevapla
 2. 3 ay önce

  Bilinerek yapılan söylem, iyi polis kötü polis rolü ve milli güvenliğimizi parayla satacaklar izlenimi veriyor. Amaç kendilerini naza çekip para koparmak. Bu 2 devletin NATO’ya girmesi bizi çöküşe götürür, umarım bunu görüyorlardır.

 3. 3 ay önce

  ‘At pazarlığına’ alışıklar. Bush böyle demedi miydi Irak’ın işgali öncesinde ‘anlaşırsak bilmem kaç milyar dolar hemen kasamızda’ diyen Ali Babacanlara karşılık. Muhalefetimiz de bunlardan işte! Sınır komşularımız Irak ve Suriye’nin işgaline utanç verici bir şekilde her türlü destekle koşan Erdoğan hükûmetinin asları Davutoğlu-Babacan vs. vs. muhalif olmuşlar da Kılıçdar’la, Molla’yla, Akşener’le birlik olup Türkiye’yi kurtaracaklar! Peh Peh! AKP’li Metiner kadar bile sesleri çıkmıyor.

 4. 3 ay önce

  Ibrahim kalın resmi amerikan sevdalısıdır ve bu sayede Rus düşmanıdır.

 5. 3 ay önce

  Niyet ne olursa olsun, Sayın Metiner çok doğru tespitler yapmış. Hele de Kürt bir Milletvekilimiz olarak söyledikleri bir kat daha önem kazanıyor. Hele de sol, sosyal demokrat, liberal geçinen muhalefetin “kuzu sessizliği” nin yanında çok daha önemli.

 6. 3 ay önce

  Bu canlı neden piyasada?Türkçe’yi resmi dil olarak görmediğini söyleyen bu canlının sözlerini neden haberleştiriyorsunuz?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!