Mevlid Kandili’nde ne oldu? Mevlid nedir, ne demek? İşte anlamı ve önemi

Mevlid Kandili anlamı ve önemi merak ediliyor. Mevlid Kandili önemi nedir, ne anlama gelmektedir?

Mevlid Kandili’nde ne oldu? Mevlid nedir, ne demek? İşte anlamı ve önemi

Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili, İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah Aleyhisselam’ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının Onikinci gecesidir.

Sözlükte “doğum yeri ve zamanı” anlamına gelen mevlid kelimesi, özellikle Hz. Peygamber’in doğumunu, bu vesileyle yapılan törenleri ve yazılan eserleri ifade etmek için kullanılır.

İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber olarak bilinen Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye ‘Mevlid Kandili’ denir.

Mevlid, “doğum zamanı” demektir. Kuranı kerimde yer almamaktadır. İslam’da Hz Muhammed’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci’ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine Hz Muhammed’in doğum gününe rastlaması nedeniyle mevlid kutlanır ), Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir.

Rebîulevvel ayının 12. günü olan Mevlid Kandili bu yıl 8 Kasım 2019 Cuma gününe denk gelmektedir.

MEVLİD KANDİLİ’NİN ANLAMI

Hz. Muhammed’in  doğumu tüm Müslüman Alemin de kutlu doğum haftası olarak adlandırılarak bir hafta kutlanılır. Bu hafta Müslümanların bayramıdır.

İslamiyet dinine göre Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin toplandığı Hz. Peygamberin (sav)’in doğumunun kutlandığı, onun, müslümanların bireysel ve toplumsal hayatını aydınlatan, insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp inanların hayatlarını onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceği bir tazelenme haftası olarak anlamlandırılır.