Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş olursa… İşte MetroPOLL’un son anketi

MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin nisan ayı anket sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı'nın adayı olması durumunda Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı ilk turda açık ara kazanıyor.

featured
service

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, MetroPOLL Araştırma Şirketi’nin nisan ayı anket sonuçlarını aktardığı yazısında, Mansur Yavaş‘ın yüzde 44, Erdoğan’ın yüzde 34.3 oy aldığına dikkat çekti.

Saymaz yazısında, “Araştırmada, “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” diye soruldu. Yüzde 25.2’si AK Parti’ye, yüzde 17.6’sı CHP’ye, yüzde 14.6’sı İyi Parti’ye, yüzde 9.7’si HDP’ye ve yüzde 5.7’si MHP’ye oy vereceğini söyledi. DEVA yüzde 1.5, Saadet ve Yeniden Refah partileri yüzde 1.1’er, Gelecek ve Zafer de yüzde 0.5’er oy alıyor. Kararsızlar, protestocular ve “Cevap yok” diyenler dağıtılınca tablo şöyle şekillendi: AK Parti yüzde 32.1’e, CHP yüzde 22.4’e, İyi Parti yüzde 18.6’ya, HDP yüzde 12.3’e, MHP yüzde 7.3’e, DEVA ise yüzde 2’ye çıktı. Diğerleri yüzde 1.5’in altında.” ifadesini kullandı.

Saymaz, “Bu veri ‘Ömer’in Yolu’ndan dönen ve merkez sağa yönelen İyi Parti’nin yüzde 20’lere tırmandığını ortaya koyuyor. Nitekim katılımcıların yüzde 38.3’ü İyi Parti’yi son zamanlarda geçmişe göre daha başarılı buluyor.” yorumunu yaptı.

‘YAVAŞ HEM CUMHUR İTTİFAKI’NDAN HEM HDP’Lİ SEÇMENLERDEN OY TOPLUYOR’

Cumhurbaşkanlığı seçim senaryosunun ise üç adaylı şekilde sorulduğunu belirten Saymaz, şöyle devam etti:

“Yani, Millet İttifakı adayının Cumhurbaşkanı Erdoğan ile HDP’li Selahattin Demirtaş ile yarışması halinde tablonun ne olacağı araştırıldı.

Millet’in adayı, Yavaş olursa… Yavaş yüzde 44, Erdoğan yüzde 34.3, Demirtaş yüzde 13.3 alıyor.

Aday, İmamoğlu olursa… Erdoğan yüzde 37.5, İmamoğlu yüzde 36.2, Demirtaş yüzde 13.8 alıyor.

Yavaş, hem Cumhur’dan hem HDP’li seçmenlerden oy topluyor. “Yavaş, HDP’lilerin oyunu alamaz” varsayımı bütünüyle gerçekdışı.

Aday, Akşener olursa… Erdoğan yüzde 38.6, Akşener yüzde 34.2, Demirtaş yüzde 16.3 alıyor. Ve aday, Kılıçdaroğlu olursa… Erdoğan yüzde 40.1, Kılıçdaroğlu yüzde 30.2, Demirtaş ise yüzde 15.2 alıyor.”

İKİNCİ TURA KALIRSA

Saymaz’ın aktardığı anket sonuçlarına göre,

“Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldığında Erdoğan, dört adaydan da daha az oy alıyor.

Erdoğan ile Yavaş yarışırsa… Yavaş yüzde 53.9 alırken, Erdoğan yüzde 36.5’te kalıyor. Kararsızlar ve protestocuların oranı yüzde 9. Yavaş HDP’lilerin yüzde 73.2’sinin, MHP’lilerin yüzde 23.1’inin oyunu alıyor.

Erdoğan ile İmamoğlu yarışırsa… İmamoğlu yüzde 49.7, Erdoğan yüzde 40 alıyor. Kararsızlar ve protestocular yüzde 9.8. İmamoğlu HDP’lilerin yüzde 82.6’sının, MHP’lilerin yüzde 8.3’ünün oyunu alabiliyor.

Erdoğan ile Akşener yarışırsa…Akşener yüzde 43.8, Erdoğan yüzde 41.9 alıyor. Kararsızlar ve protestocular yüzde 13.7.

Erdoğan ile Kılıçdaroğlu yarışırsa… Kılıçdaroğlu yüzde 43.3, Erdoğan yüzde 42.5 alıyor. Kararsızlar ve protestocular ise yüzde 13.5.

ERDOĞAN HÂLÂ GÜÇLÜ

“Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa, Erdoğan aday olsa seçimi kazanır mı?” diye soruldu. Yüzde 46.3’ü kazanacağını, yüzde 48.6’sı kaybedeceğini söyledi.

Yüzde 5.1 ise cevap vermedi.

Şu halde Erdoğan, hala en güçlü adaylardan.

Nitekim “Erdoğan’a mı, yoksa rakiplerine mi oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıt da bu veriyi doğruladı. Yüzde 31’i Erdoğan’a, yüzde 32’i rakibine oy vereceğini söyledi. Yüzde 33.2’si rakibe bağlı olarak karar verecek.”

 

 

 

Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş olursa… İşte MetroPOLL’un son anketi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 3 hafta önce

  Doları 18 lira, Patatesi de 17 liranın altında tutacak başka lider göremiyorum. Çok yaşa reis ;)

 2. 3 hafta önce

  Veryansın TV Ve Okuyucuları Benim Gibi Gerçek Atatürkçü Vatansever Sağdan, Soldan, Muhadmfazakar Her kesim Sayın Mansur Yavaşı Cumhurbaşkanı Adayi olarak İstiyor.

 3. 3 hafta önce

  inşallah bir ekmelettin hatası yapmazlar.

 4. 3 hafta önce

  Mansur Yavaş altılının adayı olamaz. Onaylanmaz. Onların eline aday yapabileceklerinin bir listesi verilmiştir. O listenin dışına çıkamazlar. Beni sıkan en büyük yüzsüzlükleri ise Atatürk’ün resminin önüne çıkıp konuşabilmeleri.

 5. 3 hafta önce

  Bu Sencer Hdp’e karşı diye ZAFER Partisi diyenleri başka partilere dağıtıyor..

 6. 3 hafta önce

  Amerikan tipi başkanlık sistemine bizi getirenlere yazıklar olsun! Bizi 2 kötü seçenek arasında bırakan bu sistem, tam bir saçmalık!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!