Milyonlarca öğrenci için ilk ders zili çaldı

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci ve 1,2 milyon öğretmen için yaz tatili sonrası 2022-2023 eğitim öğretim yılı başladı.

featured

Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrenciler, 5-9 Eylül’de uyum eğitimi almıştı. Bu yıl ortaokul ve liseye başlayacak öğrencilerin uyum eğitimi süreci ise bugün başladı ve 16 Eylül’e kadar sürecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, yaklaşık 19 milyon öğrenci ve 1,2 milyon öğretmenin ders başı yaptığı 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında, ücretsiz ders kitaplarının yanı sıra 136 milyon yardımcı kaynağı hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan ücretsiz yardımcı kaynaklar, bu yıl ilk kez ders kitaplarıyla birlikte eğitim öğretim yılının başında okul sıralarında öğrenciler için hazır oldu. Okullarda 60 bin temizlik personeli görevlendirildi. Eğitim yılı hazırlığı kapsamında okullara 3,1 milyar liralık bütçe gönderildi.

Bu yıl ayrıca 1450 yeni anaokulu ve 10 bin 200 ana sınıfı açıldı. Bakanlık, bu yıl sonuna kadar 3 bin anaokulu hedefinin üzerine çıkmayı planlıyor.

Aktif kullanılmayan köy okullarının yaşam merkezlerine dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında da yaklaşık 800 köy yaşam merkezi hizmete sunuldu. Yıl sonuna kadar da 6 bin 970 köy yaşam merkezine ulaşılması hedefleniyor.

Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi kapsamında, 16 bin 361 kütüphane yapıldı ve kütüphanelerdeki kitap sayısı 80 milyona ulaştı. Eğitim ailesine bu yıl, 1 Eylül’de ataması yapılan 20 bin öğretmen daha katıldı.

İLK ARA TATİL 14 KASIM’DA

2022-2023 eğitim öğretim yılı ilk ara tatili 14-18 Kasım 2022’de yapılacak.

Öğrenciler için 23 Ocak-3 Şubat 2023’te yarıyıl tatili, 17-20 Nisan 2023’te ise ikinci ara tatil dönemi olacak. Eğitim öğretim dönemi, 16 Haziran 2023’te sona erecek.

İSTANBUL’DA TRAFİK YOĞUNLUĞU OLUŞTU

Okulların açılmasına saatler kala İstanbul’da trafik yoğunluğu oluştu. Haftanın ilk iş günü saat 07.45 sıralarında, kentte trafik İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin trafik yoğunluk haritasında yüzde 51 olarak belirtildi.

Trafik yoğunluğu havadan da görüntülendi.

DÜZCE

Düzce’de merkeze bağlı Çalıcuma İlkokulu’na aileleriyle gelen öğrenciler, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sınıflara alındı.

Okul idarecileri, dışarıda bekleyen aileleri yeni dönem hakkında bilgilendirdi.

Kent genelinde okul öncesi, ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve liselerde 73 bin 291 öğrenci dersbaşı yaptı.

KARABÜK

Karabük’te 190 okulda 3 bin 341 öğretmen ve yaklaşık 36 bin öğrenciyle dersbaşı yapıldı.

Yaz tatilinin ardından yeni eğitim öğretim yılına başlayan öğrenciler, arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu yaşadı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sınıflara alınan öğrenciler arkadaşlarıyla hasret giderdi.

Vali Fuat Gürel ve İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş da Fatih İlkokulu ile Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nda düzenlenen törene katıldı.

Sınıfları gezen Gürel ve beraberindekiler, öğrenci ve öğretmenlere yeni eğitim yılında başarı dileyerek öğrencilere kitaplarını dağıttı.

BOLU

Bolu’da da 242 okulda 4 bin 256 öğretmen ve 55 bin 750 öğrenci, dersbaşı yaptı.

Toplamda 2 bin 524 derslikte eğitim alan öğrenciler, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla okullarına geldi. Minik öğrencileri de aileleri okullarına getirdi.

Uzun zaman sonra dersbaşı yapan öğrenciler, arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu yaşadı.

KOCAELİ

Kocaeli’de ilk ders zilinin çalmasıyla 2022-2023 eğitim öğretim yılı başladı.

İzmit ilçesindeki Albay İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu öğrencileri, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sınıflarına geçti.

Bazı aileler de bahçede bekleyerek çocuklarının heyecanına ortak oldu.

GAZİANTEP

Gaziantep’te yeni eğitim öğretim döneminde 1350 okulda 32 bin öğretmen eşliğinde 627 bin 670 öğrenci dersbaşı yaptı.

Etkinlikler kapsamında Vali Davut Gül, AKP Gaziantep milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Derya Bakbak, MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ve Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, Çamlık İlkokulu’nu ziyaretti.

Vali Gül, konuşmasında, eğitim önemine dikkati çekerek öğrencilere başarı diledi.

ADIYAMAN

Adıyaman Valiliği bahçesinde düzenlenen törende, İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Aşçı, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Aşçı, konuşmasında, eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni etti.

Öğretmen ve öğrencilere yeni eğitim döneminde başarılar dileyen Aşçı, kentte 820 okul, 6 bin 710 derslikte 165 bin 985 öğrenci ile 11 bin 56 öğretmenin dersbaşı yaptığını söyledi.

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ta da 2022-2023 eğitim öğretim yılında 323 bin 600 öğrenci dersbaşı yaptı.

İlk ders ziliyle sınıflarına giren öğrenciler, ücretsiz ders kitaplarının yanı sıra kaynak kitaplarını da sıralarında teslim aldı.

Onikişubat ilçesindeki Adil Karaküçük İlkokulu’nda öğretmenler öğrencilerini şekerlerle karşıladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, gazetecilere, yeni eğitim öğretim yılında çocukların ve öğretmenlerin heyecanını, coşkusunu yürekten paylaştıklarını ifade etti.

KİLİS

Kilis’te öğrenciler ilk ders zilinin çalmasıyla yeni döneme başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, gazetecilere, yaz dönemini verimli kullanarak okulları hazır hale getirdiklerini söyledi.

Kentte 52 bin öğrencinin bulunduğunu belirten Akkurt, “21 bini Suriyeli öğrencilerden oluşuyor. 31 bin öğrencimiz de Türk öğrenci. Okullarımızda ciddi anlamda bir problemimiz yok.” diye konuştu.

Akkurt, daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da İlköğretim Haftası nedeniyle 2002 Vakıflar İlkokulu’nda program gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Vali Salih Ayhan’ın günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptığı törende, öğrenciler gösteri sunup şiir okudu.

Bu arada, etkinliğin yapıldığı okulun çatı katında kablo yangını nedeniyle kısa süreli panik yaşandı. Vali Ayhan, olay yerine geçerek yetkililerden bilgi aldı. Görevlilerin müdahalesiyle söndürülen yangının ardından program devam etti.

MALATYA

Malatya’daki tören ise 2. Ordu Komutanlığı Garnizon Lojmanları yerleşkesindeki Şehit Konuk İlkokulu’nda yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, öğrenciler şiir okudu, daha sonra 4. sınıf öğrencileri, okula başlayan 1. sınıf öğrencilerine çiçek verdi.

Vali Hulusi Şahin, yaptığı konuşmada, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde şehit olan Piyade Uzman Çavuş Fatih Kalkan’ın Malatya nüfusuna kayıtlı olduğunu belirterek, şehit Kalkan ve tüm şehitlere rahmet diledi.

Terör örgütünce yalnız asker ve polislerin değil öğretmenlerin de şehit edildiğini anlatan Şahin, “Öğrencilerine bir harf öğretmek için çırpınan öğretmenlerimizi okullarının bahçelerinde şehit etti bu kanlı örgüt. Onlarca da öğretmen şehidimiz var. Bu vesileyle onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün Malatya’da 166 bin öğrencimiz dersbaşı yapıyor. Yavrularımıza uzun eğitim hayatlarında başarılar diliyorum.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir de ilde bu yıl 24 bin yeni öğrencinin sisteme dahil olduğunu, yeni atananlarla beraber 13 bin öğretmenin de eğitim kadrosuna eklendiğini aktardı.

Milyonlarca öğrenci için ilk ders zili çaldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!