Mısır’dan Irak’a 30 yıl sonra ilk üst düzey ziyaret: Sisi Bağdat’ta

featured

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Bağdat’a resmi bir ziyaret düzenliyor. Sisi, Irak’ı 30 yıl sonra ziyaret eden ilk Mısır Cumhurbaşkanı oldu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Irak’ın başkenti Bağdat’a resmi bir ziyaret düzenliyor. Sisi, Saddam Hüseyin’in 1990’daki Kuveyt işgalinden bu yana Irak’a giden ilk Mısır Cumhurbaşkanı oldu. 

Sisi’nin Bağdat ziyareti, Mısır, Ürdün ve Irak arasında güvenlik, ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarındaki işbirliğini geliştirme amaçlı görüşmelerin dördüncü toplantısı kapsamında gerçekleşiyor. Ürdün Kralı Abdullah da, aynı çerçevede Bağdat’ı ziyaret ediyor. İki lider de Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakanı Mustafa Kazımi tarafından karşılandı.

Mısır’la Irak arasındaki ilişkiler, Saddam Hüseyin’in Kuveyt işgalinde kesintiye uğramıştı. Son yıllarda üst düzey yetkililer arasında ziyaretler yapılsa da, 30 yıldır hiçbir Mısır Cumhurbaşkanı Bağdat’ı ziyaret etmemişti. 

ABD’nin İran etkisini kırmak amacıyla Irak’ı son yıllarda Arap ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmeye teşvik ettiği biliniyor. 

Mısır’dan Irak’a 30 yıl sonra ilk üst düzey ziyaret: Sisi Bağdat’ta

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!