Mister Co Baydın’la söyleşi yaptım

Nejat Eslen yazdı...

Mister Co Baydın’la söyleşi yaptım

Mister Co Baydın bana torpil yaptı. Söyleşi yapmayı kabul etti. Böylece Co Baydın’la söyleşi yapan ilk Türk ben oldum.

Beni Beyaz Saray’da kabul etti, Oval Ofis'te buluştuk. Gönderdiğim lokum, Tekirdağ rakısı, fıstık ve kestane şekeri için teşekkür etti. Ben de ona beni Türk astronot olarak seçtiği, uzaya gönderdiği için teşekkür ettim, uzay kolonileri reisinin selamlarını söyledim.

Sonra, samimi bir ortamda söyleşimiz başladı.

BEN: Co, başkanlık koltuğuna oturur oturmaz hızlı başladın, bütün dünya merak ediyor, küresel önceliklerinden başlayalım.

CO: Benim iki büyük amacım var, birincisi Amerika’yı yeniden dünya lideri yapmak, ikincisi ise İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurduğumuz dünya düzenini kurumları ile beraber devam ettirmek.

Bizim iki büyük rakibimiz var küresel çapta karşımızda, birincisi Çin ikincisi ise Rusya. İkisi de mevcut dünya düzenine karşı çıkmakta. Bunların ikisi de revizyonist güçler. Çin, Rusya’yı da yanına alarak farklı bir dünya düzeni kurmak istiyor. Çin ile uzun süreli rekabete gireceğiz. Öncelikli tehdit ise Rusya. Önce Rusya ile hesaplaşacağız. Rusya, Transatlantik ittifakını yıkmak istiyor. NATO üyesi ülkelere tehdit oluşturuyor.

Benim iki önemli silahım var, birincisi “demokrasiyi”, “insan haklarını” yaymak Arap Baharı'nda olduğu gibi. İkincisi de ittifakları güçlendirmek, yeni ittifaklar kurmak, ittifakları kullanmak Amerikan çıkarları için.

BEN: Anlamadım Co, NATO’nun otuz üyesi var ve Amerika bu ittifakın lider ülkesi, nasıl oluyor da Rusya tek başına otuz üyesi olan NATO’ya tehdit oluşturuyor?

CO: Bunu anlatmakta aslında ben de zorlanıyorum Nejat. Rusya tehdit işte, insanlar inansa da inanmasa da. Bizim silah sanayii de böyle istiyor anlasana.

BEN: Peki Co, stratejiniz ne olacak Rusya’ya karşı?

CO: Putin başımızın belası Nejat. Çok akıllı bir adam Putin. Amacımız Rusya’yı karıştırmak sonra da küçültmek. Rusya çok büyük bir coğrafyaya sahip, ne kadar küçülürse o kadar iyi olur bizim için. Rusya sayesinde NATO’yu güçlü tutuyoruz. Rusya olmasa NATO’nun anlamı olmaz. Bir taraftan Rusya’yı yaptırımlarla zorlarken, içerden karıştırmaya çalışacağız, bir taraftan da Baltık-Polonya-Romanya- Karadeniz-Güney Kafkasya hattında çevrelemeye, sıkıştırmaya devam edeceğiz, Karadeniz’de sizin daha fazla katkı yapmanızı isteyeceğiz.

BEN: Ya Çin stratejiniz Co?

CO: Çin gerçekten başımızın belası Nejat. Çin beni korkutuyor, onlar üretiyor biz tüketiyoruz bunu önlemem lazım. Adamlar makine gibi çalışkan, devamlı üretiyorlar, satıyorlar, artık güçlü bir ekonomileri var.

Onları insan hakları ile vuracağız şimdilik, öncelik Doğu Türkistan’ı karıştırmakta. Daha doğrusu Kuşak Yol İnisiyatifi’nin bütün kritik noktalarında ya çatışma çıkaracağız ya da elimizdeki terör örgütlerini kullanacağız. Ayrıca, Asya-Pasifik’te dostlarımızla, donanmamızla Çin’i çevreleyeceğiz. Rusya ile hesaplaşmadan sonra Çin’e daha kuvvetli yöneleceğiz.

BEN: Ortadoğu ne olacak Co?

CO: Biliyorsun Arap Baharı'nı Obama ile birlikte başlatmıştık. Ne kadar ülke varsa bölgede, siz de dahil küçülecek. Ülkeler ne kadar küçülürse İsrail için o kadar iyi.

Arap Baharı'nda Obama ne demişti size Suriye ile ilgili: “Esad’ı buharlaştırın, Suriye’ye bahar getirin, küçültün”, beceremediniz.

Ben Suriye’ye hızla baharı getireceğim. IŞİD’i yeniden canlandırıp, kara gücümüz PKK-YPG’yi devletleştireceğim, Suriye’nin kuzey doğusu ile Irak’ın kuzeyini birleştireceğim.

İsrail merkezli Arap NATO’sunu güçlendireceğim.

Siz neden vazgeçmiyorsunuz hala İhvancılıktan, Yeni Osmanlıcılıktan?

BEN: Doğu Akdeniz?

CO: Deniz yetki alanlarını ve gazı İsrail, Yunanistan, Kıbrıs (GKRY), Mısır paylaşacak, geriye kalanı da sizin olacak.

BEN: Co Türkiye ile telefon görüşmesi olmadı galiba hala, ne düşünüyorsun ikili ilişkiler hakkında?

CO: Tarihi unutmayın, siz NATO’ya nasıl girmiştiniz? Gencecik çocuklarınızı Kore’ye göndermiş şehit etmiştiniz özgürlükler için.

Siz artık değiştiniz. Nedir o Rusya ile Çin ile flört etmeler. Eğer siz NATO üyesi iseniz Rusya ile Çin ile ilişkinizi keseceksiniz. Eğer NATO’nun patronu ben isem benim sözümü dinleyeceksiniz.

Rusya benim için öncelikli tehdittir dedim ya o zaman NATO içinde Rusya’yı sıkıştıracaksınız.

Ordunuzu NATO görevlerinin dışında kullanmayacaksınız.

Doğu Akdeniz’de, Ege’de Yunanistan’a posta koymayacaksınız.

Bakın Yunanistan bütün topraklarını bize teslim etti üs olarak, sizden de bunu bekliyoruz.

Sadık bir müttefik olduğunuzu kanıtlayın, bırakın kararları biz verelim siz uygulayın, dayanışma böyle olur.

Artık şu PKK'nın da özgürleştirilmesi zamanı geldi. Ortadoğu’daki değişime ayak uydurun, PKK’ya özgürlük verin.

Bunun için özgür bir anayasa yazın, insan hakları yasaları çıkarın, Halk Tv'de her akşam programlar yaptırın.

Belki o zaman başlarım telefonla görüşmelere.

Başka çareniz var mı ki? Hazineniz ekside. Dolar basma yetkisi bende.

Bu adam kafayı sıyırmış dedim içimden.

İçimden küfürler ederek tenk yu dedim Co Baydın’a.

Bana özgürlükler madalyası takmaya kalktı.

İstemez dedim koşar adım çıktım Beyaz Saray’dan.

Lokum falan göndermeyeceğim bundan sonra Co Baydın’a.