Miting izlenimleri… En çok alkışı Mansur Yavaş aldı icazeti Kılıçdaroğlu aldı

featured
Alp Eren Kaya - Anadolu Ajansı

Kemal Yenilmez yazdı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Maltepe’de yaptığı miting birçok açıdan CHP açısından içinde ilkleri barındıran bir etkinlik oldu.
Türkiye henüz seçim atmosferine girmemişken bir partinin Maltepe’deki alan gibi büyük bir yerde miting yapması risk taşıyordu. Alanın boş kalması durumda hem toplumda hem de parti kitlesinde psikolojik açıdan olumsuz sonuçları olacaktı.
Ancak bu riski alan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticileri alanı doldurmayı başardılar.
Bu kadar büyük bir alanın doldurulmasında, partinin çalışması dışında en büyük etken CHP tabanının iktidar olacağına inanmış olması yatıyor. Mitinge gelen herkeste bu inancı çok net olarak görebiliyordunuz.
CHP’nin daha önce de birçok mitingini izledim, diğer mitinglerinde alana gelen partililerde iktidar olacaklarına dair bir inanç yoktu. Daha çok partilerini yalnız bırakmamak için mitinglere geliyorlardı. Dünkü mitingde gelen herkes CHP’nin iktidar olacağına inanmıştı. Ama nasıl iktidar olacağını bilmiyorlardı. “İktidara nasıl geleceksiniz” sorusuna görüştüğüm hemen hepsi şu cevabı veriyordu:
“Yerel seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu nasıl ki büyükşehirleri almak için doğru bir yol izledi. Önümüzdeki seçimleri almak için de en doğru yolu, en iyi planı Kemal Kılıçdaroğlu yapacaktır!”

Yerel seçimlerde, özellikle büyükşehirlerde CHP’li adayların kazanması, parti kamuoyunda Kılıçdaroğlu’na güveni artırmış anlaşılan.

MİTİNG KAMUOYUNA DEĞİL PARTİ TABANI İÇİN YAPILDI

Miting öncesi çalışma, mitinge gelen kitle ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarına baktığımız zaman, bu mitingin CHP tabanı için yapıldığı anlaşılacaktır. Kemal Kılıçdaroğlu bu mitingle CHP tabanını kendi üzerinde konsolide ederek, iktidara yürümek için oluşturulacak eylem planının kendisine bırakılmasının icazetini parti tabanından almış oldu.

ALANIN GÜNDEMİ EKONOMİ

Alana gelen vatandaşların da Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının temelinde de ekonomi vardı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında yaptığı ekonomik duruma ilişkin vurgular vatandaşlar tarafından sık sık sloganlarla kesildi. Alanın ikinci gündemi ise Suriyeli sığınmacılar konusuydu. Adalet, temel hak ve özgürlükler bu iki gündemin gerisinde kaldı.

 KILIÇDAROĞLU HEYECANLIYDI

Her parti liderinin kendine has bir konuşma tarzı vardır. Kemal Kılıçdaroğlu da kendine has tarzı olan biri. Ancak geçen günkü mitingde yaptığı konuşmada aşırı heyecanlı olduğu açık olarak gözlemleniyordu. Kağıda çok sık bakarak yaptığı konuşma alandaki heyecanı biraz sönümlendirdi. Seçim sathında Kemal Kılıçdaroğlu eğer Cumhurbaşkanı adayı olursa Tayyip Erdoğan gibi iyi bir hatibin karşısında  daha ön plana çıkmak yeni hitap tarzları geliştirmek zorunda.

EN ÇOK ALKIŞI MANSUR YAVAŞ ALDI

Mitingde Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması öncesi kürsüye büyükşehir belediye başkanları sırasıyla davet edildi. En çok alkışı Mansur Yavaş aldı. İkinci en çok alkışı Ekrem İmamoğlu aldı. Ancak Mansur Yavaş’a yapılan alkışla kıyaslayacak olursak Ekrem İmamoğlu’na ilgi çok sönük kaldı.

( Mehmet Eser – Anadolu Ajansı )

İNCE’NİN MİTİNGİNDEN FARKI

Geçen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin Maltepe mitingi ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü yaptığı mitinge ait kıyaslamalar da yapılmakta. Şunu baştan söylemek gerekiyor: Muharrem İnce’nin mitingine gelen insan sayısı, dünkü mitinge gelen sayının çok üzerindeydi. Ancak iki mitingin muhtevası birbirinden çok farklıydı. Muharrem İnce’nin mitingine sadece CHP gelmemişti. O gün alana gelen herkes bunu görebilir; partili olmayan birçok sıradan vatandaş da destek için gelmişlerdi. Muharrem İnce’nin mitingi seçim atmosferinde yapıldı, dünkü miting ise seçimlere bir yıl zaman varken yapıldı. O yüzden iki mitingi sayı bakımından kıyaslamak çok doğru çıkarımlar yapmamızı engeller.

CHP GENÇLİK SORUNUNU ÇÖZMELİ

Gençlerin siyasete soğuk bakması CHP’de de yaşanıyor. Mitinge gelenlerin büyük çoğunluğunun yaş ortalaması 40 yaş ve üzereydi. Mitinge kadınların katılımında büyük bir yoğunluk varken, gençlerin katılımı ise istenilen düzeyde değildi. İktidara yürüdüğünü düşünen bir partinin seçim çalışmalarında en çok ihtiyaç duyacağı iki grup var: Kadınlar ve gençler. CHP kadın kollarında yaptığı değişikliklerle bu sorunu önemli ölçüde aşmış gözüküyor. Ancak yıllardır CHP’de bir türlü çözülemeyen daha aktif ve kitlesel bir gençlik yapılanması, bu mitingde de gördüğüm kadarıyla henüz gerçekleştirilememiş.

Miting izlenimleri… En çok alkışı Mansur Yavaş aldı icazeti Kılıçdaroğlu aldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 10 ay önce

  CHP de sorun genclik degil sorun kilicdaroglu. Kilicdaroglu Atatürkün ve CHP nin altini oydu ve CHP yi Atatürk düsmanlari ve pkk lilarla doldurdu. O gitmeden CHP düzelmez.

 2. 10 ay önce

  K.Kılıçdaroğlunun anadili Zazacadır. K.K’nın köyü Tunceli Nazmiye Ballıca da Zaza köyüdür Haziran seçiminde hdp’e 31 oy CHP’ye 7 oy çıkmıştır. Kılıçdaroğlunun HDP sevgisinin köklerini ve SeyitRızayla Dersim ayaklanmasında öldürülen 40 akrabasının hesabını T.C’ne ödetmek istediğini Türk halkı bilmeli..

 3. 10 ay önce

  Chp bu ülkede nato vesayeti demek olacak hiç bir sorunumuz çözülmeyeceği gibi 80 lere geri döneceğiz.

  • Hemen 80’lere döndürmezler. Önce bir 70’lere döndürüp sonra 80’lere. Sonra şak 90’lara top ağlara. Tabi eskiden iki raporla olurdu bu işler. Şimdi…

 4. 10 ay önce

  Ey emperyalizm sen nelere kaadirsin milliyetcisi islamcisi apocusu kandirilmis ataturkcusu hepsini bir araya getirebiliyorsun

 5. 10 ay önce

  Ne maskesi takarsan tak, kim oldugun gorunuyor.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!