MKEK işçilerinden ‘A.Ş’ protestosu: Özelleştirmenin yolunu açar

featured

Kırıkkale’de, Memur-Sen’e bağlı Enerji Bir-Sen üyeleri ve işçiler, kentte bulunan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) anonim şirkete (A.Ş) dönüştürülmesini öngören kanun teklifini protesto etti. Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul da ‘özelleştirmenin yolunu açar’ değerlendirmesinde bulundu.

Enerji Bir-Sen, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) statüsünün değiştirilerek, “MKE AŞ” olarak yapılandırılmasını protesto etti.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, MKEK Genel Müdürlüğü önündeki eylemde, Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul açıklama yaptı.

MKEK’in değişen statüsünün, personeli mağdur etmemesi gerektiğine vurgu yapan Tonbul, yapılacak değişiklikle devletin, kamudaki istihdam kanunlarının tamamının yok sayılarak, iş kanuna göre personel istihdam edileceğini kaydetti.

ÖZELLEŞTİRMENİN ÖNÜ AÇILIR

Değişikliğin, mevcut statünün tamamen kaldırılarak özelleştirmeye zemin hazırlayacağını belirten Tonbul, bu durumun çalışanları belirsizliğe ve güvencesizliğe mahkum edeceğini savundu.

Genel Başkan Tonbul, “Savunma sanayimizin en önemli ve en eski kurumu olan Makine Kimya’da yapılmak istenen bu düzenlemenin telafisi mümkün olmayan zararlar açacağı kesin. 3-5 yıl sonra şu an ki mevcut sisteme geri dönüleceğini öngörebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

MKEK Genel Müdürlüğü önündeki eyleme, Kamu-Sen de destek verdi.

İŞÇİLER EYLEM YAPTI

Enerji Bir-Sen üyesi MKEK işçisi yaklaşık 50 kişi de Kırıkkale’de kurum lojmanları önünde toplandı.

Grup adına konuşan Enerji Bir-Sen Şube Başkanı Mikail Başer, teklif ile MKEK’in anonim şirketi haline dönüştürüleceğini söyledi. Başer şöyle konuştu:

“Devletin kamudaki istihdam kanunlarının tamamı yok sayılarak, iş kanununa göre personel istihdam edilecek. Mevcut statü tamamen kaldırılarak, ileride özelleştirmeye zemin hazırlanmakta ve çalışanları belirsizliğe ve güvencesizliğe itmektedir. Yapılmak istenen bu düzenlemenin, telafisi mümkün olmayan zararlar açacağı kesin. Statü değişikliği adı altında özelleştirmeye zemin oluşturuluyor. Çalışanların tüm hak ve hukuku, oluşturulacak yönetim kurulunun keyfine bırakılmayacak kadar önemlidir, kıymetlidir. Aksi halde telafisi imkânsız vahim sonuçlar doğuracağı kesindir. Bu taslağı değerlendirecek olan milletvekillerimize çağrıda bulunuyorum; gelin bu yanlışın Meclis’ten geçmesine müsaade etmeyin” dedi.

Grup açıklamanın ardından dağıldı.

MKEK işçilerinden ‘A.Ş’ protestosu: Özelleştirmenin yolunu açar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. şeker fabrikalrının akibetini biliyoruz bu da o yolda ilerliyor.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!