Montrö açıklaması yapan emekli amiraller yine hakim karşısında

Montrö Sözleşmesi ile ilgili açıklama yayınladıktan sonra iktidar tarafından 'darbe iması' suçlaması yapılan 103 emekli amiral bugün bir kez daha yargıç karşısına çıkacak.

featured

103 emekli amiralin ‘Montrö‘nün tartışılmaya açılmasına ve TSK’daki “sarıklı amirale” tepki göstermesi üzerine, ‘Devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçunun işlendiği iddiasıyla, 103 emekli amiral ile 1 emekli general hakkında 3 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına devam edilecek.

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) “104 amiralin bildirisini kınadılar” şeklindeki açıklamasını “Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır” sözleriyle reddetmesinin ardından soruşturmaya dahil edilen emekli Tuğgeneral Çalışkan da iddianamede amiral olmayan tek isim olarak yer aldı.

Dava kapsamında ilk duruşma mart ayında, görülmüştü. Sürekli ertelenen duruşmaların sonuncusu 19 Eylül’de gerçekleşmişti.

O duruşma savcının “sağlık sorunlarını” gerekçe gösterip katılmaması üzerine 7 Ekim’e ertelenmişti..

Mahkeme Başkanı ise Ekim ayında savunmaları tamamlamayı planladıklarını açıklamıştı. Mahkeme başkanının sözlerine tepki gösteren sanık avukatları, davanın uzatılmasının siyasi bir karar olduğunu, verilecek tek kararın beraat olduğunu savunmuşlardı.

Bugün davada savcının mütalaa vermesi bekleniyor.

Önceki duruşmalarda Whatsapp yazışmaları ve “kamuoyu tepkileri” ile doldurulan iddianameye hukukçular tepki göstermişti.

Montrö açıklaması yapan emekli amiraller yine hakim karşısında

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 4 ay önce

    Darbe yapacak adam öncesinde bildiri mi yayınlar? Asılsız iddialar ve siyasi bir dava.

  2. 4 ay önce

    Utanc davasi aynen devam yani. Rezalet tek kelimeyle.

  3. 4 ay önce

    Bu davada iktidar inadına devam ederse kendi zarar görecek, devlet çıkarının nasıl hiçe sayıldığına tanık olacak Türkiye, helede şimdi Karadeniz ne denli tehlikeli olduğunu insanlar gördü, montrö nün önemi öne çıktı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!