Montrö için açıklama yapan emekli amiraller yine hakim karşısında

Montrö Sözleşmesi ile ilgili açıklama yayınladıktan sonra iktidar tarafından 'darbe iması' suçlaması yapılan 103 emekli amiral yarın üçüncü kez daha yargıç karşısına çıkacak.

featured

103 emekli amiralin ‘Montrö‘ duyurusu üzerine, ‘Devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçunun işlendiği iddiasıyla, 103 emekli amiral ile 1 emekli general hakkında 3 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına devam edilecek.

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) “104 amiralin bildirisini kınadılar” şeklindeki açıklamasını “Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır” sözleriyle reddetmesinin ardından soruşturmaya dahil edilen emekli Tuğgeneral Çalışkan da iddianamede amiral olmayan tek isim olarak yer aldı.

Dava kapsamında ilk duruşma mart ayında, ikinci duruşma ise haziranda görüldü.

Önceki duruşmalarda Whatsapp yazışmaları ve “kamuoyu tepkileri” ile doldurulan iddianameye hukukçular tepki göstermişti.

Amiraller, yarın üçüncü kez yargıç karşısında olacak. İkinci duruşmada dosyanın, esas hakkında mütalaasını hazırlamak üzere savcılığa gönderilmesi kararlaştırılmıştı. Yarınki duruşmada mütalaanın sunulması bekleniyor. Eğer tüm sanıklar için olumlu bir mütalaa olursa davanın sonuçlanma ihtimali bulunuyor.

Eğer ceza istenirse, sanıklar savunma için süre talep edebilir. Bu durumda dava ertelenebilir.

 

Montrö için açıklama yapan emekli amiraller yine hakim karşısında

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 hafta önce

    maalesef her zaman olduğu gibi bu haberede düşüncelerimi yazamıyorum. İktidarın peşinden gidenler vatansever biz ise vatanhainiyiz islamcılara göre.

  2. 1 hafta önce

    Montrö yü savunmak ona dayanmak ödüllendirilmeli bence.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!