Moskova’dan ültimatom: Rusya’ya yapılmış sayarız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna güçlerinin, Kremlin’de bugün düzenlenecek törenle Rusya’ya eklenecek Donbass, Herson ve Zaporojye’ye saldırması hâlinde bunun Rusya’ya yapılmış bir saldırı olarak kabul edileceği uyarısını yaptı.

featured

Kremlin Sözcüsü Peskov, Ukrayna tarafının Rusya’ya eklenecek yeni topraklara saldırması durumunda bunu Rusya’ya dönük saldırı olacak kabul edeceklerini kaydetti ve ekledi: “Bunun başka bir biçimde değerlendirilmesi mümkün değil.”

Sputnik’in aktardığına göre Peskov, düzenlenen referandumlar sonucunda Rusya’ya bağlanacak olan Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerinin dahil olduğu dört bölgenin Rusya’ya eklenmesi için Kremlin’de bugün dört ayrı anlaşma imzalanacağını belirtti.

Kremlin Sözcüsü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kapsamlı bir konuşma yapacağını belirttiği törende her dört bölgenin idarecilerinin de yer alacağını yineledi. Söz konusu tören Kremlin Sarayı’nda TSİ 15.00’te başlayacak.

NÜKLEER SİLAH AÇIKLAMASI

Kremlin Sözcüsü, ‘Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanma olasılığına’ dair sorular üzerine, “Sorumsuzca davranan insanlar, nükleer tırmanma konusunda konuşurlar. Biz bu konuyu geliştirmek istemiyoruz. Herkese de sorumlu davranma çağrısını yapıyoruz” dedi.

Peskov, ‘Rusya’yı nükleer silah kullanmaya itebilecek kırmızı çizgilere’ ilişkin bir soru üstüne ise, “Bu nükleer silah tartışmalarına yeniden dönecek olursam, herkese Rusya’nın (askeri) doktriniyle tanışmalarını tavsiye ederim, zira orada her şey yazıyor” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın askeri doktrininde, Rus güçlerinin, ülkenin varoluşuna yönelik bir tehdit karşısında ya da ülkeye nükleer silahla saldırılması durumunda buna nükleer silah kullanarak yanıt verilebileceği belirtiliyor.

TÜRKAKIM SORUSU

AB’nin 18 Eylül 2022 tarihli yaptırımları nedeniyle TürkAkım doğalgaz boru hattının operatörü South Stream Transport B.V.’nin ihracat lisansının süresinden önce iptal edilmesini değerlendiren Peskov, bu gelişmenin TürkAkım’ın çalışmasını etkilemediğini ve gaz akışının devam ettiğini söyledi.

Moskova’dan ültimatom: Rusya’ya yapılmış sayarız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Bravo Rusya

  2. 2 ay önce

    Bizim gücümüz anayurda ait topraklar olan Hatay ve Kıbrısı geri almaya yetti Musul/Kerkük’e yetmedi. Rusyanın yaptığı da anayurduna ait toprakları geri almaktı aldı bunu abartıp da hiçkimse Rusya istediği yeri işgal eder diye anlamsız sonuçlar çıkarmamalı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!