Moskova’nın batmasında ABD katkısı

ABD'li istihbarat yetkilileri, NBC'ye verdikleri demeçte, "ABD tarafından paylaşılan istihbarat, Ukrayna'nın Rus kruvazörü Moskova'yı batırmasına yardımcı oldu" bilgisini verdi. 

featured
service

New York Times’ın, Amerikan istihbaratının Ukrayna ordusuyla paylaşımı sayesinde 24 Şubat’taki harekattan bu yana çok sayıda Rus generalin öldürülmesine yardımcı olduğunu söyleyen ABD yetkililerine dair kışkırtıcı bir haber yayınlamasından 24 saatten kısa bir süre sonra , NBC News bir başkasıyla çıktı.

ABD’li istihbarat yetkilileri, NBC’ye verdikleri demeçte, “ABD tarafından paylaşılan istihbarat, Ukrayna’nın Rus kruvazörü Moskova’yı batırmasına yardımcı oldu” bilgisini verdi.

Bu anonim iddialar ABD ile Rusya arasında bir tırmanışı temsil etmesi açısından çok önemli.

Moskva , Rusya’nın Karadeniz Filosunun amiral gemisi olarak kabul ediliyordu ve Neptün anti-kruvaziyer füzeleri atış yapmadan önce gemide 510 mürettebat vardı. Nisan ortasında doğrudan darbe aldı ve Başkan Putin’in şimdiye kadarki tüm savaş sürecinde en utanç verici darbe oldu.

Haberde, “ABD’li yetkililer NBC News’e verdiği demeçte, ‘Saldırı, Ukrayna kuvvetlerinin Amerikalılara Odesa’nın güneyinde Karadeniz’de seyreden bir gemi hakkında soru sormasının ardından gerçekleşti” dedi. Yetkililer, “ABD onu Moskva olarak tanımladı ve konumunun doğrulanmasına yardımcı oldu, ardından Ukraynalılar gemiyi hedef aldı” dedi.

Bu, NY Times’ın önceki gece bir raporda istihbarat paylaşımının çoğunun Rus asker ve teçhizat hareketlerine odaklandığını açıklamasından sonra geldi.

İsimsiz ABD’li üst düzey yetkililere dayanan daha fazla ayrıntıya göre :

Yetkililer, ABD’nin Ukrayna’nın Moskva’yı hedef alacağını önceden bilmediğini ve vurma kararına karışmadığını söyledi. Yetkililer, Rus gemilerinden gelen saldırılara karşı savunmaya yardımcı olmak için deniz istihbaratının Ukrayna ile paylaşıldığını da ekledi.

ABD’nin Moskva’nın batmasındaki rolü daha önce bildirilmedi.

Moskva’nın batmasından sonraki günlerde Biden yönetici yetkilileri nispeten sessiz kaldılar, bu da muhtemelen ayrıntılar hakkında sessiz duruşlarının izin verdiğinden daha fazlasını bildiklerini düşündürdü.

Bu yeni NBC haberinin Moskova tarafından Washington’a atfedilen tehlikeli bir tırmanış olarak görüleceğini söylemeye gerek yok, ancak şimdiye kadar Rus liderliğinin kamuoyu tepkisi oldukça sessiz kaldı.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

Pentagon Sözcüsü John Kirby ise ABD’nin Rus askeri liderliğinin savaş alanındaki yeri hakkında

istihbarat sağlamadığı veya Ukrayna’nın hedef alma kararlarını etkilemediğini söyledi.

Kirby, “Üst düzey askeri liderlerin savaş alanındaki yerleri hakkında istihbarat sağlamıyoruz veya Ukrayna ordusunun hedefleme kararlarına karışmıyoruz” dedi.

Kirby, “Ukraynalılar, açıkçası, bizden çok daha fazla bilgiye sahipler. Burası onların ülkesi, onların bölgesi ve kendilerine ait istihbarat toplama yeteneklerine sahipler” ifadelerini kullandı.

New York Times gazetesi, ABD yetkililerinin iddialarına atıfta bulunarak, Washington’un Ukrayna’da devam eden özel askeri operasyonda Rus generallerden birkaçını hedef alma ve öldürme konusunda Ukraynalılara yardım etmeyi amaçlayan istihbarat sağladığını yazmıştı.

Moskova’nın batmasında ABD katkısı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 hafta önce

    şaşırtmadı ukraynanın yapacağı iş değil zaten.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!