Yılan hikayesine dönen Altay tankında yeni iddia

featured

Savunma sanayi ve savunma teknolojileri üzerine yayınlar yapan Defence News’e konuşan kaynaklar BMC’nin iki Güney Koreli şirket ile Altay tankının motoru için anlaşma sağlandığını öne sürdü.

Defense News isimli medya kuruluşunda yer alan haberde BMC’nin Altay tankının motor ve güç sistemleri için iki Güney Koreli şirket ile anlaşma sağlandığı iddia edildi.

BMC’den ismini açıklamayan üst düzey bir yetkili şirketin Altay tankının motor ve aktarma mekanizması için Doosan ve S&T Dynamics isimli iki farklı şirketle anlaştığını söyledi.

MOTOR VE ŞANZIMAN YOKTU

Yetkili, “Bu anlaşmalar şirketlerin ve ülkelerin aralarındaki stratejik yaklaşımın bir sonucudur” dedi. Ankara’da savunma sanayi satın alım sürecinden sorumlu bir diğer yetkili de bu anlaşmayı doğruladı. Yetkili, detaylarını anlatmadığı anlaşmayla ilgili olarak, “Büyük bir atılım” yorumunu yaptı.

Altay tank programı motor, zırh ve şanzıman sistemi dolayısıyla bir süredir ertelenmişti.

ALMANYA PARÇA TEDARİK ETMEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Altay tankını 2019 yılında, Türk ordusunun 2020 yılında kullanacağı malzemeler listesine dahil etmişti. Fakat 2021 yılının yatırım programında Altay tankı gündeme gelmemişti.

İsmini Kurtuluş Savaşı’nda önemli görev alan Fahrettin Altay’dan alan tank için Alman şirketlere gidilmiş fakat Türkiye’ye uygulanan ambargo dolayısıyla bu süreçten sonuç çıkmamıştı.

Altay programıyla ilgili detay veren bazı kaynaklar Güney Koreli şirketlerin tankın bazı parçalarındaki Alman unsurlarını ortadan kaldıracağını söyledi.

BMC yetkilisi, Altay tankının 18 ay içerisinde üretilebileceğini öne sürdü.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Altay tankı için Almanya’dan temin edilecek MTU motoruna ilişkin soru üzerine, “Bu konu siyasi zeminde gündeme getiriliyor. Görüşmeler yapılıyor, gelişmeleri takip edeceğiz. Bu konu ile ilgili negatif bir geri dönüş olmadı.” ifadelerini kullanmıştı. 
 

Yılan hikayesine dönen Altay tankında yeni iddia

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. Helikopter için yapılan motoru taksalar olmaz mı? Bir çok Amerikan tankında zaten jet motoru kullanılıyor.

  Cevapla
 2. Ethem Sancak yaklasik 1,5 yil önce televizyonda gerile gerile bir sene icinde Altay Tanki icin „milli“ motor gelistireceklerini, bunun icin istanbulda bir Arge merkezi kurduklarini ve yerli-yabanci bir cok mühendisin bu konuda gece gündüz calistigini anlatmisti. Simdi gidip, Güney Kore‘den yani taa 1950‘de savunmasinda sehitler vererek katkida bulundugumuz ülkeden, Motor ve Sanziman dileniyoruz. Fazla söze gerek var mi?

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Bu kadar yerli olmasin yahu. Bu cok yerli olmus. Cok yerlilikten de zaten tüm dünya gülüyor bir tarafiyla türkiyeye. Erdogan daha dogrusu bay fos battikca batiyor bakalim.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!