MTA’dan ‘İliç’teki silinen diri fay’ iddialarına yanıt

Erzincan İliç'teki Anagold'a ait altın madeninde yaşanan facianın ardından, göçen altın madeninin aktif fay hattına kurulduğu, ancak projenin aktif fay yokmuş gibi hazırlandığı bildirmişti. Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, İliç'ten geçen fay hattının, resmi fay haritasından silindiği yönündeki iddiaları yalanladı.

featured

Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından hazırlanan diri fay hatları haritasındaki ilginç değişim tartışma konusu olmuştu.

Erzincan İliç’teki Anagold maden sahasının tam altından geçen Ovacık fay hattı-Munzur segmenti 2013 yılındaki haritalarda açıkça görülürken 2023 yılında yayınlanan haritada yok olduğu öne sürülmüştü.

ÇED raporlarıyla defalarca genişlemesi sağlanan, ihmalleri göz ardı edilen, siyanür sızıntısında dahi sadece 3 buçuk ay kapalı kalan madene “fay” kıyağı geçildiği belirtilmişti.

MTA’DAN AÇIKLAMA

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, İliç’ten geçen fay hattının, resmi fay haritasından silindiği yönündeki tartışmalara ilişkin açıklama yaptı.

MTA’dan yapılan açıklamada, “Son günlerde sıkça gündeme getirilen İliç’ten geçen diri fayla ilgili olarak sosyal medya üzerinden yapılan bir paylaşımda, 2012 yılında yayımlanmış olan Türkiye Diri Fay Haritası Serisi Divriği (NJ 37-2) Paftası’na ait olan bir bölüm kesilerek görselleştirilmiş ve bu haritanın üzerine 2023 yılına ait olduğuna ilişkin bir ifade konularak asılsız bir iddia ortaya atılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu haritanın sağ kenarında verilen “açıklamalar” bölümü altındaki “basım tarihi” kısmında, haritanın 10 Haziran 2012’de basıldığının açıkça görüldüğüne işaret edilen açıklamada, daha önce bu fayın haritalandığı ancak sonradan silindiğine ilişkin paylaşımın gerçekle ilgisi bulunmadığı kaydedildi.

‘2013’TEN SONRA YENİDEN BASIMI YAPILMADI’

Açıklamada, MTA Genel Müdürlüğünün, kurulduğu 1935’ten bu yana Türkiye’nin jeolojik özelliklerini araştırdığı ve elde edilen verileri başta madencilik sektörü olmak üzere diğer sektörlerin kullanımına sunduğu aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

“Bu bağlamda ülkemizdeki deprem araştırmalarına yönelik projeler de kurumumuz tarafından yürütülmektedir. Bugün kullanılan Türkiye Diri Fay Haritası farklı ölçeklerde 2012 ve 2013 yıllarında basılmış, söz konusu diri fay haritalarının 2013 yılından sonra yeniden basımı yapılmamıştır. 2010 ile 2012 yılları arasında hakem değerlendirmesi yapılmış ancak harita basım sürecinde arazi gözlemleri sonucunda İliç yakınında yer alan diri fay aktivitesi tespit edilmiştir. Bu nedenle söz konusu diri fay aktivitesi belgelenmesini takiben 1/25.000 ölçekli haritalara ve sayısal veri tabanına eklenmiş olup talep eden kurum ve kuruluşlarla sayısal olarak bu şekliyle paylaşılmaktadır.”

‘DİRİ FAYLARIN HARİTALANMASI UZUN ZAMAN ALIYOR’

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında, söz konusu fayın da bulunduğu sayısal Türkiye Diri Fay Haritası’nın kamu yararı gözetilerek, sayısal formatta MTA’nın internet sayfasında ilgililerin kullanımına sunulduğuna işaret edilen açıklamada, “Diri fayların belirlenmesi ve haritalanması bilgi birikimi ve uzmanlık gerektirmektedir. Bu nedenle ülke boyutunda diri faylara ilişkin haritalama ve güncelleme çalışmaları da uzun zaman alan bir süreçtir. Genel Müdürlüğümüz, Jeoloji Etütleri Dairesi Başkanlığımız tarafından Türkiye Diri Fay Haritasının güncellenmesine yönelik çalışmalar devam etmekte, ayrıca http://yerbilimleri.mta.gov.tr adresindeki yerbilimleri portalında da görüntülenebilmektedir.” değerlendirmesine yer verildi.

VERYANSIN TV AYLAR ÖNCE UYARMIŞTI

Veryansın Tv aylar önce maden sahasından yaptığı yayında, siyanür tehdidinin yanı sıra deprem riskini de ortaya koymuş, maden bölgesinden geçen fay hattına dikkat çekmişti.

Sedat Cezayirlioğlu, Avukat İsmail Hakkı Atal ve Serkan Öz, 6 Aralık 2023’te maden sahası önünde açıklamalarda bulunmuştu. Bingöl-Yedisu fay zonunun fay haritasını göstererek, İliç’teki deprem tehlikesine işaret eden Atal, şöyle konuşmuştu:

“Başta Naci Görür olmak üzere bilim insanları diyor ki; burada her an 7’den büyük deprem bekleniyor. Çünkü tam altımızdan fay geçiyor. Eğer şu anda burada deprem olsa hepimiz öldük. Aşağıda işçiler de öldü. 2017’de yapılmış bilimsel çalışma diyor ki; en son 1939’da 7’den büyük deprem olmuştur, yüzyıllık periyotlar maksimum periyotlardır ve yüzyıldan daha kısa bir sürede beklenmektedir. Şu anda 1939 depreminden sonra 84. yıldayız. Bilim insanları her an yıkıcı bir deprem bekliyor burada.”

Yayının tamamını izlemek için tıklayın:

MTA’dan ‘İliç’teki silinen diri fay’ iddialarına yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 26 Şubat 2024, 18:56

    Peşkeş!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!