Mücahid Ören’den şikayetçi olmuştu… Çalık yöneticisine FETÖ soruşturması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bir dönem CEO’luğunu yaptığı Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız hakkında bazı gazetelerde son zamanlarda çıkan haberler ihbar sayılarak resen FETÖ soruşturması başlatıldı.

Mücahid Ören’den şikayetçi olmuştu… Çalık yöneticisine FETÖ soruşturması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Türkiye gazetesinde bugün ve 15 Şubat’ta, Cumhuriyet gazetesinde 13 ve 14 Şubat’ta, Sözcü gazetesinde ise 13 Şubat’ta bazı haberler yapıldığı hatırlatıldı.

Başsavcılık açıklamasında, şu ifadeler kullanıldı:

“Yapılan haberlerde, ‘Bir dönem İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görev yapan Ö.T’nin, Ahmet Taçyıldız adlı şahsın Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) üye olmak suçuna ilişkin tahkikat ve soruşturmalarını, görevinin gereklerine aykırı davranarak örtbas ettiği, kapattığı’ mealinde haberler yapıldığının fark edilmesi üzerine, başsavcılığımızca UYAP sistemi üzerinden yapılan inceleme neticesinde Ahmet Taçyıldız hakkında soruşturma olmadığının anlaşılması nedeniyle, basında yer alan bu haberler dikkate alınarak resen ihbari soruşturma başlatılmıştır.”

Başsavcılık, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek, “Şüpheli Ahmet Taçyıldız ile ilgili ihbar, tahkikat, araştırma veya soruşturma olup olmadığı, bu kişinin açık kimlik bilgileri, yaptığı iş, görev ve sıfatı da dikkate alınarak FETÖ ile ilgisi, terörün finansmanına yönelik eylem ve işlemleri olup olmadığı hususlarının detaylı araştırma yapılarak başsavcılığa bildirilmesini” de istedi.

Öte yandan, haberlerde ismi geçen Ö.T. hakkındaki iddialarla ilgili ayrıca bir soruşturmaya devam edildiği açıklandı.

FETÖ BORSASI İDDİASI

Ahmet Taçyıldız’ın hakkındaki FETÖ evrakının temizlenmesi için eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ö.T.’ye boğaz manzaralı köşk verildiği ileri sürülmüştü. Ö.T.’nin malvarlığındaki artış müfettiş raporuna da yansımıştı.

‘BYLOCK’U KURAN EKİBİ FONLADI’ İDDİASI

Ahmet Taçyıldız’ın ayrıca, Emniyet’i dinleyen ve FETÖ’nün gizli haberleşme programı ByLock’u kuran ekibi fonladığı iddia edilmişti.

ŞİKAYETİ ÜZERİNE İHLAS’IN PATRONUNA SORUŞTURMA AÇILDI

Öte yandan, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, Ahmet Taçyıldız’ın suç duyurusu sonrası İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mücahid Ören hakkında “tehdit, şantaj, iftira ve suç uydurma” iddialarıyla soruşturma başlatmıştı. Taçyıldız, İhlas Grubu şirketlerinden 160 milyon liralık alacağı olduğunu, Ören’in borçlarını ödememek için sahip olduğu medya şirketleriyle gerçeği yansıtmayan haberler yaptırdığını iddia etmişti.