Müftülere ‘seçim talimatı’ iddiası… ‘Acele koduyla Ankara’ya çağrıldılar’

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın il müftülerini “acele” koduyla toplantıya çağırdığı öne sürüldü. Toplantıya katılanlara, “Seçime dokuz ay kaldı, herkes sahada çalışsın” denildiği iddia edildi.

featured

Normalde 6 ayda bir yapılan il müftüler toplantısının 2 ay sonra yeniden toplandığı öne sürüldü.

İddiaya göre, Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın çağrısıyla Ankara’da “gündemsiz” ve “acele” şekilde 15 Ağustos’ta yapılan ve bir gün süren toplantıda, önceki toplantılardan farklı olarak basına açık bölüm ve toplantı sonuç bildirgesi yer almadı. Basına da bilgi geçilmeyen toplantıya ilişkin, “Konuşulanlardan biri dahi sızarsa hepiniz sorumlusunuz” denildiği öne sürüldü.

‘KAYBEDERSEK HEP BERABER KAYBEDERİZ’

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, toplantının ana gündemini yaklaşan seçimler oluşturdu. “Seçim öncesi dikkatli olunması” yönünde telkinlerde bulunulduğu kaydedilen toplantıda, iddiaya göre müftülere, “Seçime dokuz ay kaldı. Herkes sahaya insin, çalışma yapsın. Kazanırsak hep beraber kazanırız, kaybedersek hep beraber kaybederiz. Ev ev gezin” talimatı verildi. Başkan Ali Erbaş’ın da “Büyük kazanımlar elde ettik. Bu kazanımları önümüzdeki seçimde kaybetmemeliyiz” dediği kaydedildi. Söz konusu siyasi mesajların ise bazı müftüler arasında, “Bizi seçim çalışması için mi çağırdılar? Seçim propagandası mı yapacağız?” rahatsızlığına neden olduğu öğrenildi.

‘O İMAMI SUSTURUN’

Erbaş’ın ısrarı sonucu iptal edilen, 16 bin liraya kadar ulaşan maaş promosyon anlaşmaları da toplantıda gündeme geldi. Erbaş’ın, “2 bin 880 liraya sonuçlanan ilk ihalenin yürürlüğe konulmasını” istediği belirtilirken müftülerin ise “2 bin 880 lira helal, 16 bin lira haram mı? Bu ısrar neden?” siteminde bulunduğu iddia edildi. Özellikle son dönemde kamuoyuna yansıyan fetva tartışmaları üzerine, sosyal medyanın daha etkin kullanılması gerektiği vurgulanan toplantıda, müftülerin yönetime “siyasi tavır” nedeniyle eleştirilerini yönelttiği aktarıldı. Sosyal medyada paylaştığı videolar ile sık sık gündeme gelen imam Halil Konakcı için de yönetim tarafından “Artık susturun. Seçim öncesi zarar veriyor” talimatı verildiği öne sürüldü.

İddiayla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığından henüz bir açıklama gelmedi.

Müftülere ‘seçim talimatı’ iddiası… ‘Acele koduyla Ankara’ya çağrıldılar’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    Ne o tutuştunuz mu? Yüce dinimizi sömürenlerin sonuna, yakın siyasi tarihten bakabilirsiniz. Özal’ın, Demirel’in ve diğerlerinin akıbeti bellidir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!