Muhalefetin adayını beğenmeyenler ne yapacak? Anketten dikkat çeken sonuçlar çıktı…

MetroPoll Araştırma'nın temmuz ayı anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı. “Muhalefetin cumhurbaşkanı adayını beğenmezseniz ne yaparsınız?” sorusuna yüzde 42 Erdoğan’a oy vereceğini belirtti. Ancak yapılan araştırmaya göre, Erdoğan ikinci turda beş adayın gerisinde kalıyor.

featured

MetroPoll Araştırma, temmuz ayı çalışmasını tamamladı. Anket çalışması kapsamında 11-16 Temmuz tarihleri arasında 26 şehirde 2 bin 91 kişiyle görüşüldü.

Anket sonuçlarını Halk TV’den İsmail Saymaz köşesinden paylaştı.

Yapılan araştırmada Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin yanıt ve sonuçların “Erdoğan açısından felaket senaryosunu andırdığını” belirten Saymaz, Erdoğan’ın üç muhalif adayla yarıştığı ilk turu birinci olarak tamamlasa da aldığı oyun yüzde 40’ın altında kaldığına; ikinci turda ise dört muhalif adayın da gerisinde kaldığına dikkati çekti. Ankete göre ikinci turda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Erdoğan’ı 16 puanlık farkla geçiyor. Erdoğan, diğer dört aday karşısında yüzde 42.7’yi aşamıyor.

ERDOĞAN BİRİNCİ TURDA YÜZDE 40’IN ALTINDA

Araştırmada, birinci ve ikinci turda olasılıklı senaryolar geliştirildi ve katılımcılara sorular soruldu. Birinci turda Erdoğan’ın karşısında CHP lideri Kılıçdaroğlu, İyi Parti lideri Meral Akşener ve HDP’nin adayı aynı anda yarışa sokuldu. Erdoğan yüzde 38.8, Kılıçdaroğlu yüzde 22.3, Akşener yüzde 18, HDP adayı yüzde 10 alıyor. Kararsızlar, protestocular ve “Cevabım yok” diyenlerin toplamı 10.8’de kalıyor.

Babacan ortak bir isimde uzlaşılmazsa altılı masada birden çok adayın yarışa katılabileceğini söylediği için ikinci senaryoda seçenekler arasına alındı. Babacan aday olduğu takdirde yüzde 10.5 oy elde ediyor. Bu durumda Erdoğan’ın oyu yüzde 38.3’e inerken, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 30.3’e çıkıyor.

BEŞ ADAYLI SENARYO

İkinci turda ise Erdoğan karşısında dört ihtimalli senaryonun üzerinde duruldu.

Erdoğan ve Mansur Yavaş yarışırsa… Erdoğan yüzde 37.7, Yavaş yüzde 53.9 alıyor. Arada 16 puan fark var. Yüzde 8.4 ise kararsızlar, protestocular ve “Cevabım yok” diyenlerden oluşuyor.

Erdoğan ve İmamoğlu yarışırsa… Erdoğan yüzde 42.3, İmamoğlu yüzde 48.6 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 9.1 oluyor.

Erdoğan ve Akşener yarışırsa… Erdoğan yüzde 42.3, Akşener yüzde 46.4 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 11.3 oluyor.

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yarışırsa… Erdoğan yüzde 42.7, Kılıçdaroğlu yüzde 45.4 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 11.9 oluyor.

‘MUHALEFETİN ADAYINI BEĞENMEZSENİZ NE YAPARSINIZ?’

Katılımcılara “Muhalefetin cumhurbaşkanı adayını beğenmezseniz ne yaparsınız?” diye soruldu. Yüzde 40’ı “Kim olursa olsun oy veririm” derken, yüzde 12.9’u sandığa gitmeyeceğini söyledi. Yüzde 42’si ise Erdoğan’a oy vereceğini belirtti.

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy vereceğiniz adayı seçerken hangisi sizin için önemidir” sorusu yöneltildi.

Yüzde 36.7’si geçmiş başarılarının, yüzde 28.6’sı liderlik özelliğinin, yüzde 16.7’si siyasi kimliğinin, yüzde 7’si ise dini inanç ve mezhebinin önemli olduğunu vurguladı.

Katılımcılara “Erdoğan seçimi kaybetse de gitmez” görüşüne katılıp katılmadıkları soruldu. Yüzde 58.8’i katılmadığını, yüzde 37.2’si katıldığını ifade etti.

Muhalefetin adayını beğenmeyenler ne yapacak? Anketten dikkat çeken sonuçlar çıktı…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!