Muhalefette ittifak senaryoları… Yeni ortak Zafer Partisi mi?

Genel seçimlerin ardından gözler yerel seçimlere çevrildi. CHP ile İYİ Parti arasındaki gerginlik sonrası siyasette yeni ittifakların kurulacağı konuşulurken, Zafer Partisi bu senaryoların öznesi oldu.

featured

Genel seçimlerde Cumhur İttifakı ve Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden iktidara gelmesinin ardından muhalefette, yerel seçimlere yönelik kulisler de uç vermeye başladı.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulis haberine göre, Millet İttifakı bileşenlerinin, dışarıdan bazı partilerin katılımıyla yeni bir ittifak kurup kurmayacakları, özellikle İYİ Parti’den istifa edenler tarafından yeni bir parti kurulup kurulamayacağı yönünde bir yoklama sürecinde oldukları öğrenildi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in “hesap verme ve hesap sorma” içerikli konuşması kulislerde tartışılıyor. İYİ Parti tabanında oluşan “CHP ile birlikte olduğumuz için yüksek oy alamadık” inanışı nedeniyle Akşener’in “kuyruk siyaseti” özeleştirisini yaptığı dile getiriliyor.

‘KILIÇDAROĞLU-ÖZDAĞ TEMASLARI YENİ İTTİFAKA EVRİLEBİLİR’

Ayrıca ikinci tur öncesi ve sonrasında, İYİ Parti’den ayrılarak Zafer Partisi’ni kuran Ümit Özdağ’la CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki sıcak temaslar dikkat çekmişti. Özdağ, seçim sonrası yenilginin ardından Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden ilk genel başkan olmuştu. Akşener’in partisinin kurultayında bu temaslara yönelik kızgınlığı nedeniyle sert mesajlar verdiği de iddia ediliyor.

Bazı İYİ Parti kurmayları, bu temasların yeni bir ittifaka evrilebileceği düşüncelerini savunuyor. Habere göre, Zafer Partisi’nden bazı isimler de bu fikre uzak durmuyor. İkinci tur öncesinde Kılıçdaroğlu’na verilen desteğin altyapıyı oluşturduğu düşünülüyor. İYİ Parti, seçimden sonra özellikle DEVA, Gelecek, Demokrat ve Saadet partileri ile yeni bir ittifaka sıcak yaklaşmadığını ortaya koymuştu. Ayrıca bazı büyükşehir belediyelerinin “HDP’nin desteği ile kazanıldığı” yönündeki değerlendirmeleri eleştirmişti. Akşener’in bu eleştirilerinin de CHP’ye yönelik bir sitem olduğu belirtiliyor.

İYİ PARTİ’DEN AYRILANLAR YENİ PARTİ Mİ KURACAK?

İYİ Parti’den ayrılanların yeni bazı katılımlarla parti örgütlenmesine gidip gitmemeyi tartıştıkları da öğrenildi. Yeni parti sorgulaması kapsamında İYİ Parti kontenjanından büyükşehir belediyelerinde görev alan bazı kadroların da yer aldığı biliniyor. Ayrıca seçim öncesindeki kongre sürecinde örgütlerde kendilerine yer bulamayanlar ve aşamalı olarak tepkilerini dile getirerek istifa eden kurucular da yeni parti arayışına katılıyor.

Muhalefette ittifak senaryoları… Yeni ortak Zafer Partisi mi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Mübarek joker oldu
  Kendi partisine ise antijoker

 2. 30 Haziran 2023, 12:23

  Bu Ulkede 100’den Fazla Parti Var. İYİ Partinin Kendisi Ne ki Ayrılanların kuracağı Parti Bir İşe Yarasın.

  BU ÜLKEDE;

  Bütçe Açığını
  Dış Ticaret Açığını
  CARI Açığı Kapatıp
  Kayıtlı Ekonomiye Geçip Vergiyi Harcayan Yerine Kazanandan Alıp
  Milli Geliri Tabana Yayıp Refahı Artıracak EKONOMİK PROĞRAMI OLAN Bir Siyasi Parti Veya Lider Var mı? Yok. Koca Akp ve Lideri iParti içinden EKONOMİYİ KURTARACAK Adam Bulamayıp Geçmişte Hakaret Ettiği Mehmet Şimsek’e Muhtaçsa VAY HALİMİZÉ.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!