Muharrem İnce’den Sisi ile el sıkışan Erdoğan’a tepki: Hesabını kim verecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşüp el sıkışmasına tepki gösteren Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, "Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lübnan ve İsrail'in Doğu Akdeniz'deki doğalgaz, petrol, enerji ve güvenlik denklemlerinde Türkiye'nin bıraktığı boşluğu doldurmuş olmasının hesabını kim verecek?" sorularını yöneltti.

featured

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’ın başkenti Doha’da uzun bir sürenin ardından geçmişteki sert söylemlerinin aksine Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile el sıkışmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Erdoğan’ın Sisi’yle el sıkışması ve Türkiye’nin ihvan macerasının sonuçları” başlığıyla yazılı açıklama yapan İnce, açıklamasında şunları söyledi:

AK Parti’nin ve Erdoğan’ın iç politikaya yönelik, meydanlarda, sokaklarda dış politika yürütmesinin ülkemize faturası çok ağır oldu.

Sorun sadece Erdoğan için Rabia’nın gidip Sisi’nin gelmesi değildir. Bu süreçte Türkiye’nin kaybettikleri ne olacak? Mısır, İsrail, Suriye ile Erdoğan’ın şahsi ihtirası nedeniyle tek taraflı olarak tahrip edilen ve şahsileştirilen ilişkilerin faturasını koskoca devlet ve ülke ödemiş ve ödemektedir.

Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lübnan ve İsrail’in Doğu Akdeniz’deki doğalgaz, petrol, enerji ve güvenlik denklemlerinde Türkiye’nin bıraktığı boşluğu doldurmuş olmasının hesabını kim verecek?

Bu ülkelerin Mısır’ın başı çekmesiyle oluşturduğu bölgesel yapılar eliyle Türkiye aleyhine muazzam stratejik üstünlük elde etmiş olmalarının sorumlusu kim?

Türkiye’nin Mısır’la olan ticaret ve yatırım ilişkilerine vurulmuş darbelerin, mağdur olan Türk sermayesinin kayıplarını kim telafi edecek?

‘ÖNCE SUUDİ ARABİSTAN, BAE, İSRAİL, SONRA SİSİ…’

Dış politika; macera, kişisel ihtiras, ideolojik takıntı, hele hele hezeyan hiç kaldırmaz. Türkiye’yi bu kayıplara bulaştıran Erdoğan şimdi kendisi sıkıştığı için peşi sıra normalleşme adı altında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ve en son darbeci dediği Sisi ile el sıkışmış ve Esad ile görüşme hevesini ortaya koymaktadır.

Türkiye bu sonuçlara niye katlanmak zorunda kaldı? Bu sonuçsuz, mantıksız siyasetin teröre, ülkenin sinir, can ve mal güvenliğine olumsuz yansımaları ne oldu? Bunların hesabını kim verecek?

Erdoğan’ın ihvan ilişkisi, takıntısı, Türkiye’yi maceraya atan politikası, hariciye geleneklerini yok sayan uygulamalar Türkiye’nin başını belaya sokmuştur ve sokmaya devam etmektedir.

‘TÜRKİYE, İÇ POLİTİKAYA MALZEME EDİLEN DIŞ POLİTİKA SİYASETİNDEN VAZGEÇMELİDİR’

Erdoğan’ın Suriye’yi parçalamaya götüren, Suriye’deki yangına körükle giden politikası Türkiye’nin huzur, güvenlik ve yüksek menfaatlerine halel getirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bugün yürütmekte olduğu operasyonların sebebi Erdoğan’ın yanlış Suriye politikasıdır.

İhvan macerası ve hülyası Türkiye’yi Akdeniz’de ve Orta Doğu’da çok tehlikeli bir güvenlik ve beka sorunuyla karşı karşıya bırakmıştır. Türkiye şahsileştirilmiş, kişiselleştirilmiş, iç politikaya malzeme edilen, sokakta yürütülen bu dış politika siyasetinden vazgeçmelidir.

Muharrem İnce’den Sisi ile el sıkışan Erdoğan’a tepki: Hesabını kim verecek?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 ay önce

    mantıksız siyaset diyrek yumuşak geçmiş ince.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!