Muharrem İnce: 4 Eylül’de hareketi başlatacağız

featured

Parti kuracağı iddia edilen CHP’li Muharrem İnce, açıklamalarda bulundu. “Ayrılsam bile CHP’yi kurtarmak için ayrılırım.” diyen İnce, “Türkiye seçeneksiz değildir. Türk seçmeni tutucu da değildir. Yüzde 80’i değişkendir. Ben inanıyorum ki 50 + 1 mümkündür.” ifadelerini kullandı. İnce, Bugün başlattığımız hareketin adı “1000 Günde Memleket” hareketidir.” dedi ve “Önümüzdeki günlerde karşınıza çıkacağız.” diye konuştu. İnce, Cumhurbaşkanlığı seçim gecesinde yaşananları anlattı.

CHP’nin 24 Haziran 2018 seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı ve eski Yalova milletvekili Muharrem İnce, basın açıklamasında “hareketin” detaylarını anlatıp, soru almadı.

İnce’nin açıklamaları:

Herkes konuştu ama bir tek Muharrem İnce konuşmadı. Şimdi Muharrem İnce konuşacak. Türkiye tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşıyor. Mühürsüz oy pusulaları ile kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sorunları daha da derinleştirmiştir. Devlette tek adam buyruklarını uygulayan mekanizmalar ortaya çıkmıştır. Bu dönemde din ve vicdan arasındaki bağ koparılmıştır. 

Ne yazık ki bizler zengin toprakların yoksul çocukları haline geldik. Türkiye’de atıl bekletilen yenilenebilir enerji kaynakları devreye alındığında daha bağımsız, daha verimli bir enerji geleceği mümkündür. Dış politikada denge politikaları kuramayıp gelgitler yaşayan, parasını ödediği savunma sistemlerini alamayan, sorunlarını çözmek yerine erteleyen bir ülke haline geldik. 

MAVİ VATAN’ ÇAĞRISI: MUHALEFET YÜKSEK SESLE DESTEK VERMELİ

Mavi Vatan olarak tanınan alanda büyük bir zenginlik bulunmaktadır. Türkiye’deki muhalefet yüksek sesle destek mesajı vermelidir. Mavi Vatan’daki haklarımız partiler üstüdür. 

Ekonomideki yükselişi buzdolabı satışına bağlayan bir Cumhurbaşkanı var.

Türkiye’nin hem iktidar hem muhalefet sorunu vardır. 

CHP YÖNETİMİNE ELEŞTİRİLER

CHP ile özdeşleşen ön seçim artık yok. Kurultaylarda 5 dakika konuşabilmek için büyük mücadele vermek gerekiyor. Bugün kurultayda CHP Genel Başkanı bir konuşmacıyı dahi dinlememiştir, çekip gitmiştir. Kurultayın seçmediği PM üyesini iki satırlık yazı ile, ben Genel Başkan Yardımcısı görevini ona veririm diyerek kurultay iradesini tanımayan bir Genel Başkanımız var artık. Önce dostlarına değil, önce kendi evlatlarına güvenmelidir. 

‘AYRILSAM BİLE CHP’Yİ KURTARMAK İÇİN AYRILIRIM’

CHP dilekçe ile kurulmuş bir parti değildir, ayrılırken de dilekçe ile ayrılınmaz. Ayrılsam bile CHP’yi kurtarmak için ayrılırım. Salıdan salıya iktidarın kuyuya attığı taşları temizlemek, kolay yolu seçmek muhalefet olarak kalmaktan memnun olmak demektir. AKP çökecek ama Türkiye’nin üstüne çökecek. Ne yazık ki CHP bir kurtarıcı rolü görmüyor. Gözlemci olarak olayı seyrediyor. Siyasi partilerin kendi içlerinde demokrasi olmaması Türkiye demokrasisini de çökertti. 

HAREKETİN ADI: BİN GÜNDE MEMLEKET HAREKETİ

Türkiye saray rejimine mecbur değildir. Türk seçmeni tutucu da değildir. Yüzde 80’i değişkendir. Ben inanıyorum ki, Ecevit’in yüzde 42’si mümkündür, 50+1 de mümkündür. Bizim hareketimizin amacı umutsuzluğu yok etmek, çıkış yolu göstermektir. Türkiye’nin barışmaya, üretmeye ve adil bölüşmeye ihtiyacı vardır. Hareketin adı Bin Günde Memleket Hareketi’dir. Bu hareket gücünü de, finansmanını da, yönünü de milletten alacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl millet bizi finanse ettiyse yine edecektir. Bin Günde Memleket Hareketi’ni 4 Eylül’de başlatıyoruz. Bu hareket ırk, din, dil ayrımcılığına şiddetle karşı çıkacaktır. Kadına şiddet ve çocuk istismarına en yüksek sesle karşı çıkacaktır. 

‘YAKIN ZAMANDA ARKADAŞLARIMLA YOLLARA DÜŞECEĞİZ’

Bütün bu anlattıklarımın içinde bir cumhuriyet öğretmeninin ülkesi ile ilgili güzel düşleri vardır ama bunun içinde milletin haklı talepleri de vardır. İleride size tanıtacağım, alanında uzman, memleket işlerine kafa yoran arkadaşlarımla birlikte yollara düşeceğiz, Allah yardımcımız olsun. 

SEÇİM GECESİ NEREDEYDİM?

İki yıldır arkadaşlarım kırıldı, uykusuz geceler geçirdim. Seçim gecesi neredeydim? Bitmedi bu, anlatayım. Zonguldak’a mitinge gidiyorum. Bartın Milletvekilimizi görevlendirdim, öğrendim ki yeni listeye konmamış, tek gerekçe İnce’ye yakın olması. Ben hangi moralle miting yapacağım. TV’lerde bir Kemal Bey’in reklamı bir benim reklamı. Kılıçdaroğlu’nun reklamını neden veriyorsunuz, aday değil ki, talimat veriyorlar reklamlarımı kesiyorlar. Bu psikoloji altında bana miting yaptırıyorlar. Moralimi bozmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Bilboard’lara afişlerimiz az asıyorlar. Seçim gecesine geldik. Bana bilgi verin diyorum, bilgi vermiyorlar. Bilgi yok, nasıl çıkacağım milletin karşısına. Sabah oldu, tutanakları aldınız mı dedim, aldık. Teşekkür edelim dedik. YSK’ya yazı yazdım, CHP kaç sandıkta gözlemci vermemiş. 13 bin sandıkta gözlemci yok. 4 milyon oy yapar bu. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar. Erdoğan kaç oy az alsa ikinci tura kalacaktır. 1 milyon 300 bin oy. Gece yarısı çıktı bizim genel başkan yardımcıları seçim ikinci tura kaldı dediler, nereden biliyorsun. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar, benden yalan söyleyip milletin karşısına çıkmamı istiyorlar. Bana neredeydin diyenlerden özür diliyorum ama unutmayın ki bana veri vermediler. 

Kampanya geçmiş, parti seçimi tartışıyor, beni davet etmiyorlar. Bir CHP’li saraya gitmiş. Yapmayın, etmeyin diyorum. Sıkı durun şimdi. İki gazeteciye de dava açtım, genel merkez açamadı. Genel Başkan Yardımcılarından birisi mi gitti acaba saraya. Hem saraya gidip hem iftira mı atıyorlar. Dava açamıyorlar çünkü gazeteciden korkuyorlar. Doğruyu söyleyecek demek ki. 

Muharrem İnce bu çıkışı bireysel işleri için yapıyor diyorlar. Sesleniyorum, Muharrem İnce’yi açığa düşürebiliriz. CHP tüzük kurultayı toplasın, Cumhurbaşkanı adayını üyeler seçebilir desin, İnce’nin elinden bu kozu alsın. CHP iktidara yürürken İnce niye bunu yaptı? Genel Başkanın Cumhurbaşkanı olması demektir CHP’nin iktidar olması demek. Erdoğan’ın eski arkadaşlarından birini aday yapacaksak ona CHP iktidarı demem ki. Bizim Genel Başkanın öyle bir iddiası var mı, ben mi duymadım? Böyle bir iddia yoksa hayal demektir.

Seçimden sonra CHP, Kürt vatandaşlarımıza yürekten teşekkür edemedi, ben yüreğimi açarak teşekkür ediyorum. Elimize taş basıyoruz, sizi aslında beğenmiyoruz ama AKP’yi cezalandırmak için oy veriyoruz diyen Kürtleri yok sayamazsınız.

‘PARTİYİ BÖLÜYORSUN’ ELEŞTİRİLERİNE YANIT

“Partiyi bölüyorsun” deniliyor peki. Bu Cumhur İttifakı, bu Millet İttifakı, ben ayrılıp buraya mı geçiyorum. Ben Millet İttifakı’nın içindeyim, niye bölmüş oluyorum. Millet İttifakı’nın içindeysem bırakın bu da ayrı bir umut olsun. Futbolun kuralları ile basketbol oynayamazsınız. Parlementer sistem başkadır, 50+1 başkadır. Bölme olayı parlamenter sistemde olur. Parlamenter sistemde beraberlikte 1 puan vardır, 50+1’de bölme olmaz. İttifaklar var. 

“Sizi saray mı destekliyor?”, beni saray destekliyormuş. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, CHP’den kaç puan fazla aldı İnce? 8 puan. Bunu HDP, İYİ Parti, AKP, MHP’lilerden aldı. Erdoğan, AKP-MHP toplam oylarından daha az oy aldı. O oylar bana geldi. Ben AKP ve MHP’den oy alabilme ihtimali olan bir adamım. Sarayın beni desteklemesi mümkün değildir, mantıklı değildir. Bunu diyenler, CHP içindeki rant baronlarıdır. Kendi düzenleri bozulmasın diye bana atılan iftiralardır bunlar. 

Muharrem İnce: 4 Eylül’de hareketi başlatacağız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 2 sene önce

  2 sene sonra… Öyleydi de böyleydi de… behhh size. Hepiniz oradaydınız.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  CHP içi dışı bir olmayan bir parti. Yaptıkları şey ; mevcut konjonktürü fırsat bilip popülist söylemler üzerinden umut tacirliği yapmaktan başka birşey değil. Nitekim İBB’de bunu çok net gördük, seçimden önce eleştirilen işlerin hepsi yapılmaya devam ediyor.

  Cevapla
 3. Ben olsam 100 milyon doları cebime koymadan böyle bir girişimde bulunmam en az! 100 Milyon Dolar edermi bu hareket! Bence eder neden mi karşılığını düşünün ! ! Ne dersiniz bir düşünün Erkan Mumcu ve Ağar’ı ! Hatırlayın geçmişi açın arşivleri ! Zavallılar sizde İncenin bu memleketi kurtaracağına inanıyorsunuz Veryansın Yeniçağ Aydınlık gibi medya organları ! Gerçekten at izi it izine karıştı ! Anlamıyorsunuz amaç bu iktidardan kurtulmaksa çözüm ne ince ne kılıçdaroğlu ne akşener ne hdp hiçbiri davutla aliyi saymadım çünkü bence hiç yaramazlar ! ama sırf fetö düşmanlığı yüzünden yemeyin ülkenin bir yirmi yılını daha! Yeni bir lider! Ben Türküm Türk Vtandaşıyım diyen ! hatta hiç abd ve ingiltereye gitmemiş biri! turistik amaçlı bile olsa!

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Boş boş yorumlar konusmalar agızdan dolma fıkır uretmeler. . kımden tarafsınız onu acık soyleyın. dostlarla mı chp den yanamısınız. ınceyı bende sevmem yarın ne yapacagı belli olmaz. ama chp ıcınde kalan uc bes ataturkcuden ulusalcıdan cok daha cesur davrandı. ozellıkle chp secmenınden pardon tıpışlardan. ısın ozetı budur. konusanlar ıse gercek chplıdegıldır zaten.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Eğer Veryansın Tv’de 8 Ağustos 2020 günü çıkan haberde verilmiş olan bilgiler doğru ise, Chp’de Atatürk düşmanlığı yapanların var olduğunu söyleyerek ayrılan bir insanın daha harekete bile başlamadan, canlı yayında kamuoyuna açıklama yaparken değindiği konu başlıklarından birisi “Kılıçdaroğlu Hdp’ye açıktan teşekkür edemedi. Ben yürekten teşekkür ediyorum. Çünkü onlar sayesinde bazı yerleri kazandık” oluyorsa bence oy versek mi acaba diye düşünen kararsız seçmenlerinde zaman kaybetmesine gerek kalmamış diye düşünüyorum. Zira ya Hdp parti olarak görüşlerini tümüyle değiştirmiş biz gündemi takip etmekte sıkıntı yaşıyoruz ya da bu tabloda görünen o ki Muharrem Bey’de kusura bakmasın ama ayrılıklar olsa da “dostluklar” baki demeye getiriyor başlatacağı hareketi. Ben söylemlerini dinlediğim zaman ayrı düştüğü partinin söylemlerinden pekte farklı bir şey göremedim açıkçası.

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  boş adamsın alacağın oy yüzde 0.00001 Edirne’de ziyaret ettiğin Demirtaş’la iyi yolculuklar

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Secim gecesi ile ilgili aciklamayi secim gecesi yapacaktin. Arazi oldun, Meral Aksener’i de tek basina biraktin. Yok oyle degilseydi, o aksam soylecektin. Neyse o, biraz dogru durust davranmasini ogrenin artik. Partin zarar gorecekseydi de gorseydi zaten. Aradan kac sene gecmis, simdi mi aklina geldi.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!