Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında hapis istemi

Usta sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında 'Cumhurbaşkanına alenen hakaret' suçundan ayrı ayrı 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında hapis istemi

Bir televizyon programında söyledikleri sözler nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan ayrı ayrı 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

METİN AKPINAR VE MÜJDAT GEZEN NE DEMİŞTİ?

Metin Akpınar, Halk TV’de Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası programında “Polarizasyondan ve kargaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek kavga dövüş olmaz, bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak, her faşizmin karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilir” ifadelerini kullanmıştı.

Müjdat Gezen ise, “Herkesi azarlıyor, herkese parmak sallıyor, millete ‘haddini bil’ diyor. Bak Recep Tayyip Erdoğan, sen benim, bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın. Haddini bil” ifadelerini kullanmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN SERT TEPKİ

Erdoğan ise, Akpınar’ın bu sözlerine Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Mali Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Bunlar sanatçı müsveddesi, yargıya hesabını versinler. Bunun bedelini ödeyecekler. Bu ülkenin cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın. Şimdi git yargıda bedelini öde” şeklinde yanıt vermişti.