Mümtaz Soysal o ‘Avrasya’ toplantısında bu günleri görmüştü!

2010'lu yıllar Türkiye'de ilk kez 'Batı'ya bağlılığımızın yüksek sesle tartışıldığı yıllardı. Bu yıllarda bir tabu olan ve ilk yıllarda pek fazla ciddiye alınmayan 'Avrasyacılık' da konuşulmaya başlandı. Mümtaz Soysal bu toplantıda yaptığı konuşmada önemli noktalara değiniyor ve 'bir takım şantajlara' hazırlıklı olmamız gerektiğini söylüyor.

2010’lu yıllar Türkiye’de ilk kez ‘Batı’ya bağlılığımızın yanlışlığının yüksek sesle tartışıldığı yıllardı.

Bu yıllarda bir tabu olan ve ilk yıllarda pek fazla ciddiye alınmayan ‘Avrasyacılık’ da konuşulmaya başlandı. Bu “açılım” doğrultusunda 2-3 Mart 2010 tarihinde Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Yüzüncü Yıl Salonu’nda yapılan sempozyumda Prof. Dr. Mümtaz Soysal da konuşma yapmıştı.

Soysal konuşmasında “Türkiye illa bir şeyin parçası mı olmalı?” sorusunu soruyor. “Biz kendimiz bağımsız cumhuriyet olarak, bağımsız düşünceye sahip insanlar olarak bağımsız düşünemez miyiz?” diyor.

Böyle bakılınca Türkiye’yi ilerde “bir takım şantaj”ların beklediğini ve buna hazırlıklı olmamızı öngören Soysal, birinci olarak “soykırım” şantajının geleceğini söylüyor. Soykırım suçlamasından kurtulmak için de “Kendimize dönmemiz bir soykırım telaşına düşmememiz gerekiyor” önerisinde bulunuyor.

Mümtaz Soysal çözüm olarak da “Kendi olanaklarımızla bu coğrafyada bu ilişkileri ayarlamak mümkündür” diyerek bunlardan birinin “Türk dünyası” ve “Müslüman dünyası” olduğunu vurguluyor: “Bunlarla ilişkileri yapılabilir kılacak, mümkün kılacak ölçüde olmak gerekir. Başkalarının hesaplarıyla değil kendi hesaplarımızla ilişki kurmalıyız.”

Soysal ikinci olarak Kıbrıs şantajına dikkat çekiyor.

Mümtaz Soysal’ı yaptığı bu müthiş zeki konuşmasını yayınlayarak bir kez daha saygıyla uğurluyoruz.