Münevver Karabulut cinayeti: Cem Garipoğlu’nun mezarı açılacak mı?

Türkiye'yi sarsan Münevver Karabulut cinayetinde katil Cem Garipoğlu'nun intihar etmediğini savunarak mezarının açılmasını isteyen babanın talebi kabul edilmedi.

featured

Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili cezaevinde 8 yıl önce intihar eden kızının katili Cem Garipoğlu’nun, ölmediğini, kaçırıldığını öne süren baba Süreyya Karabulut (56) suç duyurusunda bulunmuştu.

Acılı baba Süreyya Karabulut’un “8 yıldır kâbusun içindeyim. O celladın cesedini görseydim belki ikna olurdum. Ama cesedini göstermediler. İntihar ettiğine inanmıyorum. Çünkü böyle bir celladın kendi canına kıyabileceğine inanmıyorum. Ya öldürüldü ya kaçırıldı. Mezarının açılmasını talep edeceğim. Yoksa bu kabus bitmeyecek” demişti.

SUÇ DUYURUSU REDDEDİLDİ

Sabah’tan Gül Kireklo’nun haberine göre suç duyurusu, ‘Cem Garipoğlu’nun kaçmış ve kaçırılmış olması’ ihtimali üzerinden yapıldı. Ancak, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurusunu ‘kovuşturmaya yer olmadığına kanaat getirerek, reddetti.

Gerekçe olarak da şöyle dendi:

“Cem Garipoğlu’nun intihar olayı ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımızın ……. sayılı soruşturma dosyasının yürütüldüğü ve soruşturma kapsamında 10 /10/2014 tarihinde Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda intihar eden hükümlünün bedeninden ve Cem Garipoğlu’nun anne ve babasından alınan DNA örnekleri arasında inceleme yapıldığı. Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’nce yapılan incelemede ölen şahıstan alınan DNA profili ile Cem Garipoğlu’nun anne ve babasından alınan DNA örnekleri arasında yüzde 99.99 ihtimalle analık-babalık indeksinin hesaplandığı, dolayısıyla ölenin Cem Garipoğlu olduğu hususunun tespit edildiği. Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi’nin 12/11/2014 tarihli otopsi raporuna göre Cem Garipoğlu’nun ölüm nedeninin ‘başa poşet geçirilmesine bağlı ağız burun kapanması ve boyuna bağ tatbikine bağlı mekanik asfiksi olarak tespit edildiği. Sonuç olarak şikâyete konu olaylarla ilgili, yukarı açıklanan hususların aksine, iddiayı destekler nitelikte maddi bir delilin mevcut olmaması nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına kara verilmiştir.”

‘İÇİMDEKİ DERİN ŞÜPHE DİNMEDİ’

Süreyya Karabulut “8 yıldır bu benim en korkunç kabusum. Hiç aklımdan kınalı kuzum çıkmadığı gibi bir de bu cellat gerçekten öldü mü kaçtı mı şüphesi. Uyuyamıyorum. Cesedini bize göstermediler. Fotoğraflarını eşim ve avukatımız görmüş. Fotoğraf bir şey ifade etmiyor. Gözümle cesedini görsem belki ikna olurdum” diye içindeki dinmeyen şüpheyi anlatmıştı.

Suç duyurusunun reddedilmesiyle ilgili de baba Karabulut “Avukatımız elinden geleni yaptı. Ama bu derin şüphe hala içimde. Cesedini görseydim ikna olurdum. Ama olay tarihinde sadece fotoğraflarını gösterdikleri için bu şüphem dinmiyor. Mücadelemizi verdik, vereceğiz” dedi.

‘İTİRAZ HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ’

Karabulut ailesinin avukatı Dr. Rezan Epözdemir karara ilişkin açıklama yaptı. Avukat Epözdemir, “Münevver Karabulut’un ailesi, bir ay önce Cem Garipoğlu’nun ölmemiş olma ihtimaline istinaden, vicdanen de rahatlamak için fethi kabir yapılmasını, mezarın açılmasını istedi. Biz de kendisinden yazılı bir talimat rica ettik. Avukat olarak bizim görevimiz gerekli başvuruları yapmak, gerekli mekanizmalara başvurmaktı. Biz de Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurduk. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 87. Maddesi’nin 4. Fıkrası’na göre, mezarın açılmasını talep ettik. Yeni bir savcılık şikâyeti bu kapsamda ikame ettik. Talebimizi başsavcılık makamına sunduk. Başsavcılık bu talebimizi reddetmiş. Fakat bu karar nihai bir karar değil. Dolayısıyla bu karara 15 gün içerisinde itiraz hakkımız var. Sulh Ceza hakimliği nezdinde itiraz hakkımızı kullanacağız. Müvekkilin talimatı uyarınca, maddi gerçeğin ortaya çıkması için itiraz hakkımızı kullanacağız. Bunun neticesinde hukuki girişimimizi sürdüreceğiz. Henüz karar bize tebliğ olmadı. Tebliğ olur olmaz yasal hakkımızı kullanacağız. Kararın tarafımıza tebliğinin ardından itiraz edeceğiz” dedi.

Münevver Karabulut cinayeti: Cem Garipoğlu’nun mezarı açılacak mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    türk milleti ileri olsa yavrumuzun başını nasıl kesersiniz diye olayın üstüne gider ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde aydınlatırdı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!