Müslüman Kardeşler taahhüt mü verdi? Ankara-Kahire ilişkileri için önemli iddia

featured

Türkiye ve Mısır hattında karşılıklı verilen olumlu mesajların ardından gözler Müslüman Kardeşler’e çevrildi. Örgütün iki ülkenin yakınlaşmasına engel olmayacağına yönelik taahhüt verdiği iddia edildi.

VERYANSIN TV 

Uluslararası çapta yayın yapan United World International(Uwi) analiz sitesinde Müslüman Kardeşler’in Türkiye-Mısır arasında yaşanan gelişmelere bakışıyla ilgili bir haber yayınlandı.

Nardine Ail imzasıyla yayınlanan haberde konuyla ilgili şu dikkat çekici bilgiler yer aldı;

“Siyasal İslamcı gruplar konusunda uzman isimlerden KhairyOmar’a göre Ankara, Türkiye’de bulunan Müslüman Kardeşler mensuplarını “siyasi muhalif” olarak kabul ediyor. Dolayısıyla onları Mısır’a iade etmesi veya başka bir ülkeye sınır dışı etmesi beklenemez. Fakat onlardan Mısır hükümetine karşı eleştirilerini sonlandırmalarını talep edebilir.”

Konuyla ilgili olarak Mısır Türk Evi adlı derneğin Başkan Yardımcısı Muhammed Şarkavi Türkoğlu’nun da açıklamalarına yer verilen haberde, Türkiye’deki Müslüman Kardeşler üyelerinin, olası Türkiye-Mısır yakınlaşmasına engel olmak için girişimde bulunmayacaklarını taahhüt ettikleri bilgisi paylaşılıyor.

Aynı haberde, Kahire merkezli Doğu Akdeniz Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı MohammedHamed’in, Türkiye ve Mısır ilişkileri üzerine değerlendirmesine de yer verildi.Hamed, Türkiye ve Mısır arasında istihbarat seviyesinde görüşmeler yapıldığını iddia ederken, şu ifadeleri kullanıyor; “Mısır ancak Ankara’nın Kahire’ye Büyükelçi ataması halinde ilişkilerde normalleşmeyi kabul edebilir fakat Türkiye ilişkileri istihbari düzeyde tutmak istiyor gibi…”

Mısırlı uzman Ismail el Turki’nin “Türkiye Müslüman Kardeşler’e verdiği desteği kesmeden Türkiye-Mısır normalleşmesi mümkün değil”değerlendirmesi de haberde yer alıyor.

Haberin tamamı için tıklayın

 

 

 

 

 

Müslüman Kardeşler taahhüt mü verdi? Ankara-Kahire ilişkileri için önemli iddia

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 11 Mart 2021, 18:00

    Darısı Suriye’nin başına. Parmaklar birleşirse yumruk olur ve sıkılan yumruğu açmak (parçalamak) zor olur.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!