Müyesser Yıldız’ın avukatı: Yapmadığı haberlerle suçlanıyor

featured

Avukatı Hüseyin Ersöz, gazeteci Müyesser Yıldız’ın hayatının didik didik edildiğini ancak suç unsuru görülmediğini söyledi. Ersöz, Yıldız’ın yapmadığı haberlerle suçlandığını söyledi.

Ankara Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteci Müyesser Yıldız’ı dün ziyaret eden Avukat Hüseyin Ersöz, gazeteci Yıldız’a ilişkin iddiaları da bugün Cumhuriyet’in “Olaylar ve Görüşler” köşesinde yazdı.

İddianamede hukuksuzluklar olduğunu belirten Ersöz, şu ifadeleri kullandı:

“(…) Geçen günlerde kabul edilen iddianamede, “bipolar rahatsızılığı” olan bir astsubayın konuşmaları ile Müyesser Yıldız’ın yaptığı ve “yapmadığı” evet, doğru okudunuz “yapmadığı” haberler de birer suç isnadı olarak karşımızda.

İddianamede konu edilene, “suç” yerine “gazetecilik” desek yanlış olmaz. Çünkü 4 ay önce “casuslukla” başlayan iddiaların bugün, “gizli belgeleri temine” indirgenmiş olduğuna şahitlik ediyoruz. Ortada ise belge değil “bilgi” var. Bilgi ise mahkemenin Adli Tıp Kurumu’na sevk ettiği bir askerin, telefondaki konuşmalarına dayanıyor.

Bu bilgilerin çoğunun, daha önce söylenti şeklinde de olsa kamuoyu tarafından bilindiği gerçeği ortayken hem de. Ama en önemlisi, Müyesser Yıldız, bu bilgilerin çuna “teyide muhtaç” gözüyle bakı“haberleştirmemişken”; kısacası gazeteciliğin ana kuralını uygulamışken, bugün hâlâ cezaevinde olmasının “hukuken” açıklamasını yapmak oldukça zor.

HAYATI DİDİK DİDİK EDİLDİ

İddianameden, Müyesser Yıldız’ın hayatının didik didik edildiğini de görüyoruz. Dosyanın sanıkları dışında başkalarıyla yaptığı telefon görüşmeleri, tüm parasal hareketler, sahip olduğu tüm bilgisayarlara dair dijital analizler de var. Sonuç olarak hiçbirisi suç unsuru olarak görülmemiş ve suçlama konusu yapılmamış. Peki, hal böyleyken Müyesser Yıldız seneler sonra neden yine cezaevinde?

Dediğim gibi bunun “hukuken” bir açıklaması yok. Çünkü hangi hukuksal metni önünüze alsanız, hangi mahkeme kararını irdeleseniz Müyesser Yıldız’ın yaptığının tam da mesleğinin gereği olduğu, yani “bilgiyi” kıymetlendirmek ve halka aktarmak gerçeğiyle karşılaşıyorsunuz.

Müyesser Yıldız’ın haberleştirdiği siyasilerin onu sosyal medyadan hedef alması, bazı siyasilerin ise tazminat davaları ile yıldırmaya çalışması, bu ülkede son birkaç yıldır basın camiasında sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Onun 15 Temmuz davalarına olan “irdeleyici” bakış açısı ve at gözlükleriyle olaylara bakmayarak “olguların” peşine düşmesi, ona parmak sallanmasının da temel sebebi kanımca.

Önce Barış’ların hâkim karşısına çıktığı dava, ardından muhalif televizyonların ekranlarının karartılması, şimdi de “neden gazetecilik yaptın” sorusunun yöneltildiği Müyesser Yıldız’ın yargılanacağı dosya.

Ülkede demokrasi ve insan hakları için oldukça zor günler yaşadığımız bir gerçek. Fakat Müyesser Yıldız gibi isimlerin cezaevinden de olsa gazetecilik yapmaya devam etmeleri, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğü için can suyu değil mi?”

Müyesser Yıldız’ın avukatı: Yapmadığı haberlerle suçlanıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 sene önce

  Hele şükür doğru düzgün bir Müyesser Yıldız haberi koydunuz.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Müyesser Yıldıza yapılanı hiçbir vicdan kaldırmaz ! Demekki vicdan yok ! Ahlak vicdan hak hukuk bitmişse orada ne var bilmek için alim olmak gerekmiyor !

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Ülkemizin gizli bir askeri operasyonunu sızdırmak, askerlerimizin güvenliğini tehlikeye atmaktır. Bu her ülkede suçtur. Libya’ya gönderilen birliğe dair detayları veren asker (ler) ile bunu yayınlayan gazete ve gazeteciler adil bir şekilde yargılanmalı ve hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdır ki tekrarı olmasın.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  İddianamedeki telefon görüşmelerini okuyunca gerçekten fikrim değişti. Herkesin de okumasını öneririm. TSK’nın Libya’ya kaç asker gönderdiği, kaçının silahlı, kaçının silahsız olduğu, komuta kademeleri sıradan bir gazetecinin ne işine yarar? Bu bilgiler kime aktarıldı? Orada bir tane askerimiz bu bilgiler dolayısıyla şehit olsa ne olacak? Kusura bakmayın burada bir iyi niyet göremiyorum.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!